Mama

Z ciekawości ważysz się częściej. Nie należy jednak tego robić codziennie, ewentualnie raz na tydzień, w ten sam dzień, rano tuż po skorzystaniu z ubikacji. Czasem waga ciała może się wahać bez związku z masą dziecka, może to być wynikiem objadania, zatrzymywania płynów w organizmie. W przypadku utraty wagi – stresem lub wymiotami. Zazwyczaj kobiety przybierają w tym czasie około1 kgna wadze. Chodź jak pisałam może się zdarzyć, że schudniesz wskutek częstych mdłości.

Możliwe że częściej dopada cię pragnienie co jest związane z większym zapotrzebowanie organizmu na dodatkowe płyny. Dłonie i stopy stają się cieplejsze z powodu zwiększonego przepływu krwi.

Twoja figura może się delikatnie zmienić, ale niewiele (chyba, że już masz potomka). Mimo, że jest to już prawie końcówka pierwszego trymestru to ciąża jest niezauważalna dla otoczenia, co może wzbudzać frustrację. Na ubrania ciążowe trzeba jeszcze poczekać, póki co pasują wszystkie dotychczasowe. Jeśli jesteś wysoka to na brzuszek poczekasz nieco dłużej. Natomiast jeśli spodziewasz się bliźniaków lub więcej dzieci to ciążę na pewno już widać.

Dziecko

W jedenastym tygodniu dziecko jest na tyle duże, że można je trzymać z dłoni. Mierzy około 44 do 60 mm (od ciemienia do końca tułowia) i waży około8 g. Do końca jedenastego tygodnia długość ciała podwoi się, ale głowa nadal stanowi prawie połowę tej długości. Dziecko, a raczej nadal płód, właśnie przeszło krytyczne stadium swojego rozwoju i od tego momentu jest mniej narażone na wady wrodzone, negatywne skutki infekcji lub szkodliwy wpływ niektórych leków i substancji.

Pod zaklejonymi powiekami rozwijają się tęczówki, które będą w przyszłości chronić oczy przed nadmiarem światła. Nieco później w pełni ukształtują się uszy. W jedenastym tygodniu malec potrafi już ziewać, przełykać i ssać.

Najważniejsze narządy są już ukształtowane i zaczynają funkcjonować (mózg, wątroba, nerki, jelita i płuca). W kolejnych tygodniach będą one powiększać swoje rozmiary. Zaczynają wyrastać meszkowate włoski oraz paznokcie. Serce pompuje krew do wszystkich narządów wewnętrznych, w tym do pępowiny, która zasila łożysko w krew. W tym tygodniu rozwija się również przepona, a u dziecka mogą pojawić się pierwsze czkawki. Jednak mama nie będzie czuć czkawek dziecka do drugiego trymestru ciąży.

<<< 10 tydzień ciąży 12 tydzień ciąży >>>