Mama

Około dwunastego tygodnia powinny ustawać częste mdłości, co poprawi nieco samopoczucie przyszłej mamy. Również w tym czasie lekarz prowadzący ciąże może zaproponować zrobienie badania zwanego ultrasonografią w celu wykluczenia lub wykrycia zespołu Downa u płodu. Czasem można się poddać innemu badaniu polegającemu na pobraniu próbki kosmków kosmówki (zazwyczaj od dziesiątego do trzynastego tygodnia ciąży). Dzięki temu testowi można wykryć nieprawidłowości w układzie chromosomów oraz choroby dziedziczne. Od początku ciąży towarzyszą Ci różne dolegliwości. Możesz odczuwać częstszą potrzebę korzystania z ubikacji, nawet w nocy. Mogą ci towarzyszyć omdlenia lub zawroty głowy z powodu zmian ciśnienia krwi przy szybkich zmianach pozycji, np. nagłego wstawania z łóżka. Mogą pojawić się nieznaczne plamienia, o czym należy poinformować swojego ginekologa. Również zmieni się skóra, na piersiach naczynia krwionośne staną się bardziej widoczne i mogą pojawić się małe grudki zwane gruczołami Montgomery’ego.

Dziecko

Dwunastego tygodnia płód jest w pełni uformowany i coraz bardziej przypomina już małe maleństwo – niemowlę. W sposób ciągły rozwijają się narządy wewnętrzne, szczególnie mózg. Maluch ma dziesięć tygodni i mierzy około 61 mm (od ciemienia do końca tułowia) i waży od 8 do 14 g. Już prawie ma włoski i paznokcie, a palce dłoni i stóp oddzielają się od siebie. Układ kostny stale twardnieje. Narządy rozrodcze zaczynają nabierać charakterystycznego wyglądu dla danej płci. Przysadka, czyli gruczoł znajdujący się u podstawy mózgu, zaczyna produkować hormony, i tworzą się struny głosowe.

Maluszek w dwunastym tygodniu potrafi już zrobić wiele rzeczy jak uśmiechać się, marszczyć czoło, ssać kciuk. Umie poruszać rękami oraz palcami dłoni i stóp, zgina paluszki w piąstki.

Układ pokarmowy dziecka ma możliwość pobierania glukozy (cukru). Jednak kluczowa rola nadal należy do pępowiny, która umożliwia przepływ krwi od łożyska do płodu i w odwrotnym kierunku. Dzięki temu rozwijający się malec jest dobrze odżywiony i pozbywa się produktów przemiany materii. Nerki mogą być już na tyle rozwinięte, że produkują mocz (trochę to wtedy dziwne, ale maluch może robić siku w łonie matki).

<<< 11 tydzień ciąży 13 tydzień ciąży >>>