Mama

Powoli kończy się pierwszy trymestr ciąży. Większość najważniejszych układów i narządów dziecka jest już ukształtowana. Ważne, że w tym czasie zmniejsza się ryzyko poronień o około 65%. W następnym tygodniu rozpoczyna się drugi trymestr ciąży, w którym zniknie cześć dręczących dolegliwości jak wymioty i nudności. Drugi trymestr jest pod tym względem najprzyjemniejszym okresem. Wiele par zauważy również znaczną poprawę libido i powrót do wspólnych zabaw wieczornych, co poprawi obydwojgu samopoczucie. Często mówi się, że jest to ‘miesiąc miodowy” ciąży.

Chodź do narodzin dziecka jeszcze pozostało wiele tygodni to piersi mogą już zacząć produkować siarę, czyli pierwszy najbardziej wartościowy pokarm dla malucha. Ciało kobiety nadal się zmienia, twoje narządy wewnętrzne przesuwają się, a macica rozrasta się dając miejsce rosnącemu maluchowi. To dobry czas by przerzucić się na luźniejsze ubrania. Obcisła odzież może powodować przegrzanie i nieprzyjemny ucisk.

Dziecko

Maluch ma jedenaście tygodni i mierzy od 65 do78 mm(od ciemienia do końca tułowia) i waży około od 13 do20 g. Jest to trzynasty tydzień ciąży, a dziecko jest znacznie większe niż tydzień temu jednak nadal malutkie. Mimo, że jest już całkowicie ukształtowane nie byłoby zdolne przeżyć poza łonem matki. Przede wszystkim płuca nie są jeszcze w pełni rozwinięte aby właściwie mogły pełnić swoją rolę. Wątroba rozpoczyna wydzielanie żółci, a trzustka insuliny, jelita ciągle przesuwają się w głąb jamy brzusznej. Produkcja insuliny będzie mieć istotne znaczenie w dorosłym życiu, gdyż reguluje poziom glukozy we krwi. Nadal rozwijają się zewnętrzne narządy rozrodcze.

Dziecko może obracać szyją, na co pozwalają mu mocniejsze mięśnie szyi. Uszy przesuwają się na boki czaszki, a oczy – ku nosowi. Według badań, w trzynastym tygodniu ciąży, maluch zaczyna odróżniać dźwięki. Nie znaczy to, że już słyszy jak my. Jego uszy będą w pełni ukształtowane dopiero w dwudziestym czwartym tygodniu. Jednak potrafi odbierać drgania docierające do jego skóry, co uważa się jako początki „słyszenia” świata przez malucha.

Skóra dziecka jest nadal przezroczysta, gdyż nie ma podstawowej tkanki tłuszczowej. W drugim trymestrze zacznie gromadzić „tłuszczyk”, a skóra stanie się mniej transparentna.

<<< 12 tydzień ciąży 14 tydzień ciąży >>>