Mama

Zaczął się drugi trymestr ciąży. W tym czasie wiele dokuczliwych dolegliwości z pierwszego trymestru zniknie. Pojawią się nowe siły i wzrośnie libido. Mówi się, że kobiety w ciąży pięknieją i to właśnie jest ten czas na zmiany. Powinnaś zwiększyć masę ciała o około 5,4 kg, z czego 900 g przypada na malucha.

W czternastym tygodniu nareszcie widać, że się zaokrąglasz. Macica jest tuż nad kością łonową, co może ukazywać nieco zaokrąglony brzuszek, ale nie dużo. Jednak ekscytacja pozostanie na kilka kolejnych tygodni. Jeśli natomiast spodziewasz się bliźniaków to na pewno już to widać znaczne zmiany i krągłości.

Wraz z rosnącym brzuchem zauważysz zmiany w piersiach, staną się pełniejsze i okrąglejsze. Twój partner na pewno to zauważy i często będzie chciał mieć blisko swoje ręce. Jednak może się okazać że będzie odpychany, gdyż bolesność i wrażliwość piersi nadal pozostaje.

Możliwe, że przeżywasz szereg różnych emocji od zdenerwowania, niepokoju, zaniepokojenia do łez i wzruszeń co związane jest z nową sytuację życiową i rolą która cię czeka w przyszłości. Wychowanie malucha w dzisiejszym świecie to nie lada wyzwanie. Najlepiej się odprężyć, poczytać książkę, wyjść na spacer lub na basen. Zmiany emocjonalne są normalne w czasie ciąży, co związane jest z szalejącymi hormonami.  Warto porozmawiać z kimś z przyjaciół, rodziny lub inną osobą, która dopiero co urodziła dziecko lub się go spodziewa w najuboższym czasie.

W czternastym tygodniu mogą pojawić się takie dolegliwości jak zaparcia, co związane jest ze wzrostem poziomu progesteronu, który spowalnia pracę jelit. Również macica naciska na przewód jelitowy, co utrudnia jego funkcjonowanie. Aby sobie nieco pomóc najlepiej pić więcej wody i jeśli więcej produktów bogatych w błonnik jak owoce i warzywa (tutaj artykuł o błonniku!! i w przyszłości o zaparciach).

Dziecko

W czternastym tygodniu ciąży, maluch ma dwanaście tygodni i mierzy od 80 do 93 mm (od ciemienia do końca tułowia), a waży prawie 25 g. Jest t o początek drugiego trymestru ciąży, gdzie rozwój dziecka nabiera tempa wraz z dojrzewaniem narządów wewnętrznych. Łożysko doskonale pełni swoje funkcje zasilając malucha w substancje odżywcze i tlen oraz wytwarza hormony.

Wszelki ruchy dziecko stają się coraz bardziej płynne. Potrafi ono już poruszać i zginać paluszki, dłonie, nadgarstki, nogi i kolana. Maluch może robić zeza, marszczyć czoło, robić grymasy twarzy. Jeśli w czternastym tygodniu masz robione USG możesz przyłapać malucha na ssaniu kciuka. Układ nerwowy zaczyna pracować. Powieki i paznokcie ciągle się rozwijają, a na głowie pojawiają się delikatne włoski.

Mimo, że maluch jeszcze długo nie będzie musiał sam oddychać, gdyż tlen dostarczany jest dzięki łożysku i pępowinie to zaczyna już ćwiczyć ruchy oddechowe. W czternastym tygodniu aktywność malca wzrasta jednak nie jest nadal wyczuwalna dla mamy.

<<< 13 tydzień ciąży 15 tydzień ciąży >>>