Mama

Przyszła mama ma już problemy z dopięciem spodni, a zarys brzuszka jest widoczny na obcisłych koszulkach. Najwyższy czas przeglądnąć szafę w poszukiwaniu szerszych strojów. Jeśli jeszcze nie minęły, to do tego tygodnia powinny zniknąć nudności i wymioty. Drugi trymestr to czas dobrego samopoczucia. Stan włosów i paznokci w następnych tygodniach znacznie się poprawi czego wynikiem są zmiany hormonalne. Może się pojawić nieodparta pokusa na różne produkty spożywcze. Możesz mieć częstą ochotę na niektóre potrawy. W piętnastym tygodniu łożysko jest już w pełni ukształtowane, dlatego przejmuje zadanie produkcji hormonów.

Twój lekarz podczas badania ginekologicznego mierzy położenie macicy, co pozwala sprawdzić czy ciąża rozwija się prawidłowo. Piętnasty tydzień to doskonały czas, aby zacząć mówić o dziecku. Uszy malucha powoli się rozwijają i może usłyszy głos matki. Na pewno od jakiegoś czasu rozróżnia dźwięki poprzez docierające do niego drgania.

Nadal szaleją w tobie emocje. Pojawia się szereg pytań. Czy będę dobrą matką? Czy dziecko będzie zdrowe? Jak przebiegnie poród? Co kupić dla maluszka w pierwszych miesiącach życia? Nie stresuj się i zacznij wszystko powoli planować. Wyjdź do sklepu by pooglądać łóżeczka, przewijaki, ubranka, czy inne akcesoria. Nie kupuj nic pochopnie, bo wiele dostępnych na rynku bajerów może się na nic nie przydać.

Dziecko

W piętnastym tygodniu ciąży dziecko ma trzynaście tygodni i mierzy od 104 do 114 mm (od ciemienia do końca tułowia) i waży około 50 g. Jeśliby w tym czasie zajrzeć do środka macicy to zobaczymy sieć naczyń krwionośnych i żebra przez nadal półprzezroczystą i cienką skórę malucha. Na głowie dostrzeżemy ciemne plamki, czyli siatkówki oczu. W piętnastym tygodniu malucha zacznie powoli porastać lanugo, czyli cieniutka sierść, meszek, który będzie regulował temperaturę ciała. Zniknie on na kilka tygodni przed porodem około ósmego miesiąca, choć zdarza się, że dziecko urodzone wcześniej jest nadal nim pokryte. Lanugo porasta właściwie całego malca, z wyjątkiem dłoni, podeszw stóp, warg, penisa, paznokci i wewnętrznej strony placów. Meszek tworzy na całej powierzchni ciała coś w rodzaju wzorków, coś co przypomina odciski palców. Na głowie nadal rosną włosy, które po porodzie mogą zmienić zarówno kolor jaki i gęstość, zaczynają się pojawiać brwi.

Ponieważ rozwija się zmysł słuchu, warto mówić do malucha. W aparacie słuchowym drobne kostki ucha środkowego zaczynają twardnieć, ale dziecko nie odbiera dźwięków tą drogą, gdyż nie ma jeszcze w mózgu wykształconego ośrodka słuchu. Natomiast płyn owodniowy, w którym maluszek ćwiczy akrobacje, doskonale przewodzi fale dźwiękowe. Dzięki temu dziecko w niedługim czasie usłyszy bicie serca oraz głos mamy.

<<< 14 tydzień ciąży 16 tydzień ciąży >>>