Mama

W szesnastym tygodniu ciąży pewnie wypadnie druga wizyta kontrolna u ginekologa. Posłuchacie bicia serca, można też zrobić badania krwi np. w celu ustalenia zagrożenia zespołem Downa. W zależności od gabinetu i jego możliwości jest wykonywane USG, jeśli nie ma odpowiedniego sprzętu dostaje się skierowanie do placówki gdzie znajduje się aparat do ultrasonografii. Jeśli masz pytania do lekarza najlepiej zapisz sobie je na kartce, choć nie spodziewaj się wyczerpujących odpowiedzi.

Czas pożegnać się ze swoją talią. W szesnastym tygodniu powoli znika, a ty nabierasz krągłości. Twój rozmiar po urodzeniu dziecka powinien wrócić do stanu sprzed ciąży.

Choć wiele zależy od twojego wcześniejszego wyglądu i tendencji do tycia. Na szybkość powrotu do formy wpływa wiele czynników od genetycznych do sytuacji życiowej, nawyków żywieniowych, ilości kilogramów nabranych w czasie przebiegu całej ciąży, nastroju, wykonywanej pracy. Większość kobiet cieszy się swoim wyglądem, szczególnie w drugim trymestrze, gdzie często się mówi, że ciąża dodaje urody. Staraj się jeść zdrowo i przytyć tyle ile jest potrzebne w prawidłowej ciąży. Jeśli twoja dieta jest uboga lub monotonna uzupełniaj braki witaminowej owocami i warzywami. Jeśli z jakiś względów nie możesz tego robić zaopatrz się w witaminy i suplementy pochodzące z naturalnych źródeł.

Wkrótce pojawi się jeden z najpiękniejszych momentów w czasie ciąży – czyli ruchy dziecka. Jeśli jesteś pierworódką będziesz musiała najprawdopodobniej poczekać do około dwudziestego tygodnia, natomiast dla kobiet z drugim lub kolejnym dzieckiem jego ruch może być już rozpoznawalny. Pierwsze kopniaki malucha są opisywane jako delikatne dotknięcia skrzydeł motyla, łaskotanie od wewnątrz albo pękanie małych pęcherzyków powietrza. Pamiętajmy, że maluszek rusza się odkąd tylko potrafi, ale jego malutkie rozmiary nie pozwalają tak wcześnie tego wyczuć. Na ten temat poświęciliśmy osobny artykuł – Pierwsze ruchy dziecka.

Dziecko

Maluch mierzy od około 108 do 116 mm (od ciemienia do końca do końca tułowia) i waży około 80 g. W szesnastym tygodniu ciąży dzidziuś ma czternaście tygodni życia i rośnie coraz szybciej. Ma już sprawne stawy, a ramiona i nóżki są całkowicie ukształtowane. Zachodzi teraz proces kostnienia, czyli twardnienie kości i zatrzymywanie wapnia. Kości które uległy utwardzenie mają ciemnoczerwony kolor.

Dziecko w szesnastym tygodniu jest już niesamowicie aktywne w łonie matki. To jest związane z faktem, że układ nerwowy już pracuje, a mięsnie reagują na sygnały płynące z mózgu. Jednak wszelkie kopniaki i szturchnięcia dziecka nie są jeszcze wyczuwalne, gdyż silniejsze ruchy są amortyzowane przez płyn owodniowy. Pierworódki raczej nie poczują akrobacji malca, jednak kobiety, które już kiedyś były w ciąży mogą poczuć jakiś kopniak. Mamy, które pierwszy raz są w ciąży, na ruchy malucha muszą poczekać do około dwudziestego tygodnia.

Niektórym lekarzom przy badaniu USG udaje się już określić płeć dziecka, jednak również z tym nie jest tak łatwo. Bardziej precyzyjne informacje uzyskamy dopiero po dwudziestym tygodniu ciąży. Jeśli jest taka potrzeba w tym tygodniu można zrobić punkcje owodni, co pozwala określić stan zdrowia dziecka (w płynie owodniowym znajdują się teraz substancje i komórki zużyte przez maleństwo).

<<< 13 tydzień ciąży 17 tydzień ciąży >>>