Mama

W siedemnastym tygodniu powinna zmniejszyć się potrzeba częstego oddawania moczu, choć w nocy nadal będziesz musiała wstawać przynajmniej raz. Twoja macica ciągle rośnie robiąc coraz więcej miejsca dla rosnącego brzdąca i jego akrobacji. Kształt macicy zmienia się i przypomina kształtem jajko lub piłkę do rugby, niedługo wypełni miednice i brzuch. Gdy tak się stanie twoje narządy wewnętrzne (np. jelita) zostaną zepchnięte ku górze co zapewne wywoła problemy żołądkowo-jelitowe.

Twój maluch w siedemnastym tygodniu ma świadomość dotyku, dlatego możesz pocierać lub głaskać brzuch, co czasem skutkuje odpowiedzią w formie kopniaka lub szturchnięcia. Istnieje wiele placówek ochrony zdrowia, które zalecają dotyk jako pierwszą formę kontaktu z maluszkiem. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa i ciepła wewnątrz macicy. Ruchy po brzuchu powinny być spokojne i koliste. W taki sposób zapewnisz dziecku komfort oraz rozpocznie się proces nawiązywania więzi między Tobą i małą istotką. Nawet tata może spróbować takiej formy kontaktu. Oczywiście nie spodziewaj się jeszcze odpowiedzi oraz  wyczuwalnych i stałych ruchów malca, szczególnie gdy jesteś pierworódką. Także możesz puszczać mu muzykę. Istnieją dowody, które mówią że maluch reaguje bardzo pozytywnie na taką formę pobudzania. Nie ma nic złego w puszczaniu muzyki, szczególnie spokojnej lub relaksacyjnej nienarodzonemu dziecku. Od dawna wiadomo, że muzyka ma korzystny wpływ na rozwój, w tym na układ nerwowy (oczywiście wybór puszczanych utworów ma tu duże znaczenie – więc repertuar wybierajmy z głową).

Podczas każdej wizyty kontrolnej powinno być mierzone ciśnienie krwi, co po dwudziestym tygodniu umożliwi wykrycie ryzyka tzw. stanu przedrzucawkowego.

Dziecko

Każdego tygodnia dziecko jest większe i większe. W siedemnastym tygodniu ciąży ma długość około 11 do 12 cm (od ciemienia do końca tułowia) i waży około 100 g. Dzidziuś ma nadal dużą głowę, ale zaczyna ona nabierać odpowiednich proporcji w stosunku do reszty ciała. Rosną rzęsy i brwi, ale oczy ma nadal zamknięte, jednak stają się większe. Maluch jest ciągle aktywny i szybko się rozwija. Zaczyna powoli odkładać tłuszczyk pod skórą, który da mu ciepło i jest magazynem energii. Ciekawe, że do siedemnastego tygodnia dziecko składało się głównie z wody. Widać już maleńkie paznokcie, a głowa nadal porasta włoskami. Serduszko malucha przepompowuje 24 litry krwi na dzień. To niesamowite jeśli zauważyć, że dziecko jest wielkości grejpfruta.

Maluch odbiera dźwięki z zewnątrz, a na niektóre może gwałtownie reagować. Słyszy śpiew, gdy ktoś coś mówi, puszczaną muzykę, odgłosy z ulicy i otoczenia. Mów do niego, aby przyzwyczaił się do twojego głosu. Dziecko wciąż intensywnie ćwiczy pierwsze ruchy oddechowe poprzez ruchy klatką piersiową. Niedługo ćwiczenia oddechowe staną się bardziej systematyczne. Z rozwijających się płuc zaczyna być wypychany płyn owodniowy.

<<< 16 tydzień ciąży 18 tydzień ciąży >>>