Mama

W osiemnastym tygodniu powinnaś odzyskać dawną energię. Wróci również ochota na nocne zabawy. Nasilenie popędu płciowego jest związane ze zwiększonym przepływem krwi w okolicach miednicy, dzięki temu szybciej i częściej osiągniesz pobudzenie seksualne i orgazm. Mąż lub chłopak na pewno będzie z tych zmian bardzo zadowolony, a nawet zaskoczony po wcześniejszym deficycie przytulania :) Uprawianie seksu w drugim trymestrze ciąży w żaden sposób nie zagraża nienarodzonemu dziecku. Jeśli masz obawy albo problemy porozmawiaj z lekarzem na ten temat.

Przyszłą mamę może teraz dopadać wilczy apetyt lub ochota na różne przekąski. Wybieraj zdrowe i wartościowe produkty, jeśli możesz gotuj sama posiłki, nie jedz pustych kalorii jak chipsy, słodycze, frytki, fast food itd. Dbaj o to co jesz, bo z tych cegiełek powstają twoje maleństwo.

W tym trymestrze twój układ krążenia przechodzi drastyczne zmiany, co spowoduje że ciśnienie krwi może być niższe niż zwykle. Może to powodować bóle lub zawroty głowy.

Nie podnoś się zbyt szybko z pozycji leżącej lub siedzącej. Jak leżysz lub śpisz najlepiej położyć się na boku, najlepiej lewym, szczególnie gdy już będziesz w trzecim trymestrze. Leżenie na tym boku zapobiega ściskaniu żyły głównej dolnej, która biegnie po prawej stronie kręgosłupa. Jej zadaniem jest odprowadzanie krwi z kończyn dolnych do serca. Ucisk może utrudnić powrót krwi do serca, w tym do mózgu, co powoduje mdłości, zasłabnięcia, zaburzenia widzenia czy zimny pot. Zarówno leżenie na plecach lub długie przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej może powodować osłabienia. Do snu lub wypoczynku najlepiej wyposażyć się w dodatkowe poduszki, które podkładamy w miejsca najbardziej nam odpowiadające.

Dziecko

W osiemnastym tygodniu ciąży dziecko jest już na świecie szesnaście tygodni i mierzy od 12,5 do 14 cm (od ciemienia do końca tułowia) i waży około 150 g. W tym czasie maluch jest niesamowicie aktywny, wykonuje mnóstwo fikołków, ruchów, wierci się, obraca, rusza ramionami i kopie nóżkami. Jest to szczególna aktywność, gdy ćwiczy wszelkie reakcje odruchowe.

Do tego czasu ciąży łożysko było większe od ciała dziecka. Teraz się to zmienia. W osiemnastym tygodniu maluch przerasta łożysko i rośnie coraz bardziej. Oczywiście łożysko nadal rośnie, jednak nie tak szybko jak miało to miejsce we wczesnej ciąży. W płucach, które szybko się powiększają, pojawiają się pęcherzyki powietrza. U malucha na formujących się opuszkach palców powstaje odmienny u każdego człowiek układ odcisków palców. Teraz mógłby się już się znaleźć w kryminalistycznej bazie danych.

Serce dziecka w osiemnastym tygodniu ciąży jest wystarczająco rozwinięte, aby wykryć wszelkie oznaki uszkodzeń. Można w tym celu skorzystać z ultradźwięków. Na szczęście większość dzieci nie ma żadnych wad wrodzonych. Jeśli na początku ciąży przy badaniu USG wykryje się coś niepokojącego można zaplanować konieczne interwencje lub operacje, które mogą być konieczne tuż po urodzeniu noworodka.

Oczy dziecka zajmują już właściwe położenie z przodu głowy. W jelitach gromadzą się pierwsze odchody, czyli tzw. smółka. U chłopców rozwija się charakterystyczny dla tej płci gruczoł krokowy, czyli prostata.

Maluch zaczyna produkować powłokę ochronna wzdłuż nerwów zwaną mieliną. Substancja ta będzie wytwarzana od osiemnastego tygodnia przez całe dziewięć miesięcy ciąży i potem. Ciekawostką jest, że najnowsze badania sugerują, iż mielina, czyli istota biała okrywająca aksony, decyduje o inteligencji człowieka. Istotne, że jej jakość jest determinowana genetycznie, więc można powiedzieć, że inteligencja jest po części dziedziczona. Dodatkowo wpływ na jej jakość ma również prawidłowe odżywianie, które powoduje dostarczanie najlepszych substratów do jej budowy. Zwłaszcza kwasy tłuszczowe, lecytyna i inne. Jedz więc zdrowo :)

<<< 17 tydzień ciąży 19 tydzień ciąży >>>