Mama

W dziewiętnastym tygodniu ciąży twoje macica powinna być tuż poniżej pępka. Z każdym kolejnym dniem wyglądasz „coraz bardziej w ciąży”. Ponieważ maluszek ciągle rośnie może się okazać, że dolna część twojego brzucha jest nieco większa gdyż więzadła ulegają rozciągnięciu.

Ból więzadła obłego jest bardzo częstą dolegliwością w dziewiętnastym tygodniu ciąży i nie zniknie w najbliższym czasie. Występuje on w dole brzucha lub w okolicach pachwin i jest opisywany jako ostry, przeszywający bądź tępy. Jest to normalna dolegliwość ciążowa na tym etapie, jednak nieprzyjemna, ale nie należy się tym martwić. Podczas jej występowania należy zaprzestać poruszania, gdyż wtedy najczęściej pojawia się opisywany ból. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem jeśli dyskomfort w dole brzucha lub ból są bardzo silne i uciążliwe. Można starać się zmniejszyć ból więzadła obłego poprzez delikatne masowanie bolącego miejsca albo zwiększenie odpoczynku.

Już niedługo dowiesz się jakiej płci będzie twoje dziecko. Chłopiec czy dziewczynka? Dla rodziców czekających na swoje pierwsze dziecko nie ma to zazwyczaj żadnego znaczenia. W czasie oczekiwania można wspólnie z mężem lub nawet rodziną przygotować listę imion, zarówno dla dziewczynki jaki i dla chłopca. Gdy już się dowiecie jakiej płci będzie pociecha będzie można przejrzeć listę i wybrać odpowiednie imię. Niektóre mamy już w czasie ciąży nadają swoim maluszkom imię i tak się w jej trakcie do nich zwracają.

W drugim trymestrze mogą się pojawić różne zmiany w zabarwieniu skóry, szczególnie w miejscach pigmentowanych. Miejsca takie jak otoczki brodawek, piegi, znamiona, blizny, pachy, wewnętrzna strona ud, srom najczęściej ciemnieją. Z czego u kobiet o ciemnej karnacji i włosach jest to bardziej zauważalne. U niektórych kobiet pojawia się tzw. ostuda, czyli plamy barwnikowe na twarzy. Dotyczą one warg, policzków, czoła. Jest to związane z wysokim poziomem estrogenu w organizmie w czasie ciąży. Również może nam towarzyszyć ciemna linia biegnąca od pępka do wzgórka łonowego tzw. linea nigra. Często z powodu możliwości pojawienia się dziwnych zmian barwnikowych na skórze nie zaleca się przebywania na słońcu kobietom w stanie błogosławionym, tym bardziej opalania. Dlatego chroń się przed słońcem stosując filtry przeciwsłoneczne, a jeśli zmiany na twarzy bardzo ci przeszkadzają stosuj makijaż, który ukryje te mankamenty. Ciemne plamy powinny zniknąć tuż po porodzie.

Również w dziewiętnastym tygodniu możemy się spodziewać polepszenia stanu naszych paznokci wskutek lepszego przepływu krwi i wzmożonego tempa przemiany materii.

Dziecko

W dziewiętnastym tygodniu ciąży maluch nadal intensywnie rośnie, w najbliższych tygodniach jego wielkość wzrośnie kilka razy. Obecnie mierzy od około 13 do 15 cm (od ciemienia do końca tułowia) i waży około 200g. Dziecko ma teraz siedemnaście tygodni życia od zapłodnienia. Jego gruczoły skórne zaczynają produkować vernix, czyli białą, tłustą i lepką substancję zwaną mazią płodową. Jej zadaniem jest ochrona naskórka dziecka przed  nadmiernym nasiąkaniem płynem owodniowym. Pamiętajmy, że maluszek znajduję się w płynnym środowisku przez około 40 tygodni. Vernix chroni jego skórę, która zachowuje elastyczność i gładkość.

Nieporadne ruchy noworodków, szczególnie wcześniaków, są wynikiem niedostatecznej mielinizacji neuronów. Produkcje tłuszczowej substancji, czyli mieliny rozpoczyna się w osiemnastym- dziewiętnastym tygodniu ciąży. Włókna nerwowe są wówczas nią pokrywane, co izoluje nerwy i umożliwia szybkie przekazywani impulsów. Wynikiem tego procesu jest wykonywaniem przez dziecko bardziej skorygowanych i zręcznych ruchów.

Układ trawienny maluch w dziewiętnastym tygodniu życia zaczyna produkować soki trawienne, które wspomagają absorpcję płynu owodniowego oraz filtrowaniu go przez nerki zanim znów wyląduje w worku owodniowym.

<<< 18 tydzień ciąży 20 tydzień ciąży >>>