W drugim tygodniu kończy się menstruacja i zaczyna dojrzewać komórka jajowa. Okres ten jest dość krótki ponieważ trwa od 4 do 5 dni i nazywany jest owulacją. W tym czasie komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika (ok. 14 dni przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki) i przemieszcza się jajowodem do macicy. Dojrzewająca komórka nie jest zdolna do samodzielnego poruszania dlatego to skurcze całego przewodu jajowodu powodują jej przemieszczanie, co jest odczuwane prze niektóre kobiety. Nowe dojrzałe jajeczko jest już gotowe do zapłodnienia, co nastąpi jeśli plemnik znajdzie się w odpowiednim czasie w odpowiednim miejscu. Ma on na to około 24 godziny, ponieważ po tym czasie jajeczko obumrze. Same plemniki mogą czekać na swoją kolej do miesiąca, jednak po wytrysku (ejakulacji), również obumierają w przeciągu jednej doby. Aby doszło do zapłodnienia plemniki muszą spędzić w organizmie kobiety określoną ilość czasu. U ludzi trwa to przeciętnie siedem godzin, co pozwala na zajście zmian, które przygotowują plemnik przed zapłodnieniem. Enzymy pochodzące od plemników rozpuszczają kwas otaczający warstwę przejrzystą, w której spoczywa komórka jajowa w macicy, dzięki czemu jeden wygrany plemnik będzie miał szansę dostać się do jaja. Aby przerwać zewnętrzną barierę wokół komórki jajowej wykorzystywane są enzymy ogromnej liczy plemników, jednak ostatecznie tylko jeden dociera do celu.

Nieco trudności może dostarczyć obliczenie dnia kiedy przypada owulacja. Jednak można w tym celu wspomóc się testami owulacyjnymi, które można kupić w aptece. Pozwalają one określić termin charakteryzujący się największa płodnością. Innym znanym sposobem jest naturalna metoda regulacji poczęć oparta na systematycznym mierzeniu temperatury oraz obserwacji śluzu. Czyli obserwacja przebiegu własnego cyklu menstruacyjnego, która cieszy się powszechną akceptacją, gdyż pozwala określić owulacje z dużą dokładnością.

Jak już dojdzie do poczęcia nowego życia zastanawiasz się czy to chłopiec czy dziewczynka.

Czy możemy wpłynąć na płeć naszego dziecka? W tej kwestii powstało parę hipotez. Jeśli pod uwagę weźmiemy żywotność plemników to stosunek odbyty dwa dni przed jajeczkowaniem zwiększy szanse na dziewczynkę, natomiast w dniu jajeczkowania na chłopca. Warto też zwrócić uwagę na dietę. Jeśli marzymy o chłopcu należy jeść więcej produktów bogatych w sód i potas, ostre i kwaśne potrawy oraz mięso. Natomiast prawdopodobieństwo powicia córeczki wzrasta przy diecie składającej się w dużej ilości z wapnia i magnezu, produktów mącznych i mlecznych oraz ze słodkości.

<<< 1 tydzień ciąży 3 tydzień ciąży >>>