Mama

Dwudziesty tydzień to półmetek ciąży, przed tobą jeszcze kolejne dwadzieścia tygodni noszenia dzidziusia. Zdarza się, że rozwiązanie przychodzi wcześniej niż planowana data porodu albo nieco później. Pamiętajmy, że prawidłowo donoszona ciąża mieści się w granicach 37-42 tygodni. W dwudziestym tygodniu nie da się już ukryć brzuszka, więc będzie on dostrzegalny nie tylko dla rodziny i osób co cię znają, ale też dla obcych, przypadkowych  ludzi. Twój pępek może już być powoli wypychany na zewnątrz (co jest jedyną okazją, aby go zobaczyć).

Między osiemnastym, a dwudziestym drugim tygodniem czeka cię kolejna wizyta kontrola, a w tym badanie ultrasonograficzne. Pozwoli ono skontrolować rozwój i anatomię malucha. Prawdopodobnie będzie to już twoje drugie USG (albo kolejne). Warto zabrać ze sobą tatusia dziecka, ponieważ będzie to dla niego niezwykłe wydarzenie. Szczególnie, że maluszek ciągle się rusza i z powodzeniem może pomachać do swojego przyszłego taty, co na pewno spotka się z jego entuzjazmem i będzie formą nawiązania między nimi kontaktu. Przyszły tata zapewne doceni możliwość podglądnięcia miniaturowego dziecka na monitorze. Badanie USG wykonane na tym etapie ciąży pozwala na wczesne wykrycie wad wrodzonych oraz stwierdzenie prawidłowego rozwoju dziecka. Lekarz stwierdzi położenia łożyska, obecność pępowiny, czy dziecko prawidłowo zwiększa swoją masę, a na podstawie pomiarów malucha potwierdzi lub zmieni przewidziany wcześniej termin narodzin noworodka. Podczas badania można zobaczyć jak maluch ssie kciuk lub porusza rączkami albo nóżkami. Warto także poprosić o wydruk fotografii malca, a zdjęcie z USG zamieścić w pierwszym albumie malucha. Taka fotka to niezapomniana pamiątka.

W dwudziestym tygodniu ciąży prawdopodobnie nie możesz się już doczekać pierwszych ruchów dziecka. Większość pierworódek odczuwa je właśnie w tym czasie. Są one pojedyncze i bardzo delikatne w porównaniu z tym co czeka mamę w kolejnych tygodniach. Każdy silniejszy ruch wzbudza sensację u mamy, która z niecierpliwością kładzie rękę na brzuchu i czeka na kolejne szturchnięcie. Niestety tata ma niewielkie szanse na to, że uda mu się trafić w moment kiedy maluszek da o sobie znać. Pierwsze ruchy dziecka mogą być już wyczuwane od osiemnastego tygodnia ciąży, a dla kobiet które już rodziły, nawet w szesnastym tygodniu. Normą jest również, że wydarzenie to spotka nas dopiero w dwudziestym drugim, czy czwartym tygodniu lub nieco później. Wiele zależy od budowy kobiety oraz czasu poświęconego na wyczekiwanie. Odczucie ruchu może być czasem pomylone z pęcherzykami gazów z jelit, jednak z czasem mama jest już pewna, że to maluch daje o dobie znać próbując powiedzieć „Cześć mamo!”. Na początku mamy mają wrażenie delikatnych ruchów, jak głaskanie skrzydeł motyla czy płetw ryby, z czasem kopniaki stają się silniejsze, a aktywność malca o wiele dłuższa – patrz art. pierwsze ruchy dziecka.

Również od dwudziestego tygodnia ciąży mogą już występować u przyszłej mamy skurcze macicy, zwane skurczami Braxtona – Hicksa. Inaczej są one określane jako skurcze przepowiadające, jednak nie są w stanie wypchać malucha na świat, a jedynie przygotowują mięśnie macicy do prawdziwych skurczów porodowych. Skurcz przepowiadające są różnie odczuwane przez każda kobietę. Niekiedy są tak intensywne, że mogą przypominać ostry ból miesiączkowy. Niekiedy ból uniemożliwia prostowanie czy chodzenie. Całe szczęście dla większości kobiet skurcze Braxtona-Hicksa nie są bolesne i bardzo silne, chociaż napięcie mięśni macicy same w sobie jest nieprzyjemne.

Dziecko

W dwudziestym tygodniu ciąży twoje dziecko jest długości babki lancetowatej, czyli ma około 14 do 16 cm (od ciemienia do końca tułowia) i waży około 225 g. W tym tygodniu maluszek rośnie tak szybko, że lekarz na badaniu USG powinien zmierzyć jego rozmiar na różne sposoby. Wielkość dziecka określa się teraz poprzez pomiar wielkości głowy, brzucha oraz długości kości kończyn górnych. Wszystkie wykonane pomiary pozwolą lekarzowi stwierdzić, czy twój maluszek mieści się w zakresie normy dla dwudziestego tygodnia ciąży.

Dziecko w twoim łonie jest bardzo aktywne, regularnie trenuje oddychanie i połykanie. Szybko rośnie, ale nadal jest niewielkie. Dwudziesty tydzień to dla niego „półmetek” życia płodowego. Właśnie wkracza w ważny dla niego okres rozwoju zmysłów – smaku, węchu, słuchu, wzroku i dotyku. W odpowiednich komorach i partiach mózgu rozwijają się komórki nerwowe, które będą odpowiadać za prace poszczególnych zmysłów. Uszy dziecka są już na tyle rozwinięte, że maluch potrafi usłyszeć i rozpoznać twój głos, a nawet partnera. Wiele rodziców mówi do swojego nienarodzonego dziecka nawiązując z nim w ten sposób jedną z pierwszych relacji. Również słuchana przez mamę muzyka będzie mieć wpływ na przyszły gust dziecka. W tym czasie tempo tworzących się nowych komórek nerwowych nieco maleje na rzecz tworzenia się skomplikowanej sieci połączeń między nimi, co w przyszłości jest niezbędne dla prawidłowego przebiegania procesów myślenia i zapamiętywania.

W przypadku dziewczynki w dwudziestym tygodniu ciąży ma ona już około 2 milionów własnych jajeczek w jajnikach. Jednak w momencie jej przyjścia na świat liczba tych komórek spadnie o połowę. Układ nerwowy i mięśniowy są na tyle rozwinięte, że podczas USG często można zaobserwować ruchy rączek i nóżek dziecka. W tym tygodniu powinno także zacząć rozwijać się tzw. lanugo, czyli meszek płodowy, który zapewni ciepło i izolację twojemu dziecku, ponieważ jest ono chude i ma mało tkanki tłuszczowej. W trakcie narodzin lanugo nie powinno już pokrywać ciała dziecka, jednak zdarza się że maluszek ma je nadal. Nie ma się co martwić, w ciągu najbliższych tygodni puszyste pokrycie samo odejdzie.

<<< 19 tydzień ciąży 21 tydzień ciąży >>>