Mama

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży prawdopodobnie czujesz się już znacznie lepiej niż w poprzednich tygodniach. Choć nie masz jeszcze dużego brzuszka, większość dolegliwości związanych w pierwszych okresem ciąży mija. Jeśli czujesz się dobrze wykorzystaj ten czas na zmiany (jak przemeblowywanie mieszkania), relaks lub dbanie o siebie, gdyż w trzecim trymestrze ciąży mogą pojawić się nowe przypadłości związana z tym okresem, co znowu ograniczy twoje możliwości czasowe.

Często do tego tygodnia nie możemy sobie poradzić ze zmianami na naszej skórze, która może być pełna wyprysków lub zmian barwnikowych. Jeśli nasza skóra produkuje teraz więcej substancji tłuszczowych postarajmy się częściej myć twarz i miejsca problematyczne, ale delikatnymi środkami. Sprawdźmy czy używane przez nas kosmetyki, jak kremy czy produkty do makijażu, nie zawierają za dużo substancji oleistych, bo może warto zastąpić je na ten czas lżejszymi produktami. W czasie ciąży nie powinno się przyjmować żadnych doustnych leków ani kremów czy maści na trądzik! Większość zawartych w nich związków jest zabroniona do stosowania podczas stanu błogosławionego. Jeśli mamy duży problem z cerą najlepiej udać się do dermatologa. Pamiętajmy, że nie każda rada kosmetyczki jest poparta fachową wiedzą związaną w rozwojem płodu, więc nie warto ryzykować i poddawać się inwazyjnym zabiegom.

W drugim trymestrze ciąży wzrasta także prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym bardziej wzrasta ciśnienie w żyłach nóg, podnosi się poziom progesteronu, co w konsekwencji może powodować rozluźnienie ścian żył i powiększenie problemu. W czasie ciąży jesteś bardziej narażona na powstanie żylaków nić inni członkowie twojej rodziny. Poza tym, z każda kolejną ciążą stan żylaków może się pogarszać, co też związane jest z wiekiem. Dlatego warto zapobiegać ich powstaniu lub minimalizować stan tych, które już posiadamy. W tym celu należy codziennie ćwiczyć, starać się trzymać swoje nogi i stopy na podwyższeniu lub w górze przez jakiś czas w ciągu dnia, spać na lewym boku, nosić bieliznę ciążą i rajstopy przeciw żylakowe.

W drugim trymestrze lub wcześniej mogą się też pojawić tzw. pajączki, czyli grupy drobnych naczyń krwionośnych w pobliżu powierzchni skóry. Miejsca szczególnie narażone na te zmiany to nogi, kostki i twarz. Mogą mieć one różny wzór i wyglądać jak gałęzie drzew czy rozchodzić się promieniście od środka lub tworzyć cienkie linie bez kształtu. Same pajączki mogą się wydawać brzydki jednak nie powodują żadnego dyskomfortu, a po ciąży powinny zniknąć.

Choć w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży nie nosisz jeszcze dużego balonika, brzuszek ciągle rośnie. Możesz trochę tracić równowagę, a sprzęty domowe mogą nieco „zmieniać” dla ciebie swoje położenie. Twój środek ciężkości zmienia się wraz z wielkością brzuszka, co powoduję, że możesz czasem niepewnie stać na nogach lub potykać się. Staraj się unikać sytuacji w których zwiększa się prawdopodobieństwo upadku. Zmień obuwie na niski obcas lub płaską podeszwę. Wszelkie urazy brzucha mogą być niebezpieczne dla ciebie i twojego nienarodzonego dziecko. Jednak nie wpadaj w panikę i pamiętaj, że maluch jest ochraniany przez wody płodowe, które amortyzują większość uderzeń. W samochodzie odpowiednio zapinaj pasy. Nigdy na brzuchu! Jedną część pasa bezpieczeństwa skieruj poniżej brzucha, a drugą część miej pomiędzy piersiami. Dla osób często podróżujących powstały specjalne pasy bezpieczeństwa przeznaczone dla kobiet w ciąży.

W ciąży zmienia się ciśnienie w gałce ocznej, dlatego zalecane jest noszenie okularów aż do rozwiązania i zrezygnowanie na ten czas z soczewek kontaktowych. Zmiany w organizmie mogą powodować szybsze wysychanie oczu i uczucie dyskomfortu, co także skłoni nas do krótszego korzystania ze szkieł kontaktowych. Warto, szczególnie w okresie zimowym, zakupić nawilżacz powietrza.

Dziecko

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko ma dziewiętnaście tygodni życia płodowego. W tym czasie mierzy około 16 cm (od ciemienia do końca tułowia) i waży około 300 g. Ciekawostką jest, że właśnie z taką wagą rodzą się małe niedźwiadki.

W tym czasie maluch potrafi już czerpać wodę z płynu owodniowego na co pozwala mu na tyle rozwinięty układ pokarmowy. Pod koniec ciąży ilość przełykanego przez malucha płynu owodniowego w ciągu doby może dochodzić do 500 ml. We wczesnych stadiach rozwojowych płyn owodniowy jest wytwarzany prze łożysko. Około czwartego miesiąca życia dziecka funkcja ta jest przejmowana przez nerki, które rozpoczynają wtedy swoją pracę. Zadanie nerek polega na usuwaniu z krwi niewielkich ilości produktów odpadowych przemiany materii i wytwarzaniu moczu, jednak nie pojawia się on w płynie owodniowym w dużych ilościach. Spowodowane jest to tym, że większość szkodliwych produktów przemiany materii wędruje przez łożysko do krwiobiegu mamy i tam dopiero zostaje odfiltrowana przez twoje nerki.

Maluch intensywnie rozwija swoje zmysły, co pozwala mu badać otaczajmy go świat. Dojrzewanie mózgu i tworzenie połączeń między włóknami nerwowymi daję dziecku możliwość nauki poprzez dotyk. Zmysł smaku rozwinę się dzięki tworzącym się na języku kubkom smakowym. W tym okresie możesz odczuwać rytmiczne i powtarzające się ruchy dziecka, co powoduje czkawka. Niektóre dzieci mają czkawkę bardzo często, inne rzadko. Jest to kolejny fascynujący etap w życiu płodowym malucha. Około dwudziestego, a dwudziestego pierwszego tygodnia ciąży pojawiają się zawiązki zębów w okolicach dziąseł. Z tych zawiązków powstaną zęby, ale dopiero sześć – osiem miesięcy po porodzie.

<<< 20 tydzień ciąży 22 tydzień ciąży >>>