Mama

Z biegiem czasu będąc w ciąży możesz zauważyć, że pocisz się więcej niż zwykle, co jest normalne i związane ze stopniowym nabieraniem kilogramów. U niektórych kobiet w dwudziestym drugim tygodniu ciąży pojawia się w piersiach siara, czyli pierwszy pokarm dla twojego dziecka (patrz również: zalety karmienia piersią). Grudki (tzw. gruczoły Montgomery’ego), które znajdują się na otoczkach brodawek sutkowych, zaczynają produkować nawilżająca substancje, która będzie chroniła piersi podczas karmienia noworodka. W tych tygodniach również może ci się wydawać, że twoje włosy są gęstsze, gdyż aż do chwili narodzin maleństwa ustaje naturalne wypadanie włosów.

Nadal masz wrażenie nieporadności ze względu na rosnący brzuszek i zmianę ośrodka ciężkości. Twoja macica powinna być już około 2 cm powyżej pępka. Od dwudziestego drugiego tygodnia ciąży mogą cię trapić różne problemy żołądkowo-jelitowe, a w tym nadal zgaga. Staraj się nie jeść zbyt dużych porcji, najlepiej podzielić je sobie na mniejsze. Dzięki temu żołądek będzie w stanie wszystko pomieścić i mieć odpowiedni czas na strawienie. Nawet jeśli masz wrażenie, że jesteś głodna nie daj się oprzeć pokusie, by zjeść więcej za jednym razem. Najlepiej nie jeść ani w pośpiechu, ani za dużo.

W drugim trymestrze w nadchodzących tygodniach pomyśl czy razem z partnerem lub mężem nie warto wybrać się na wakacje lub weekendowy odpoczynek. Jest to czas, gdy czujesz przypływ energii, który można razem spożytkować, czy to tylko we dwoje czy towarzysko. W ostatnim trymestrze brzuszek przyszłej mamy może być na tyle duży i ciężki, że wspólne wyjścia lub intymne zabawy mogą nie być możliwe.

W dwudziestym drugim tygodni zrób sobie harmonogram spędzania czasu z dzieckiem. Staraj się codziennie poświęcić mu nieco swojego czasu i uwagi – od kilku minut do godziny lub dwóch. Możesz wtedy do niego mówić lub głaskać go po brzuchu kolistymi ruchami. Do masażu można także stosować oliwkę lub balsam, co również przyniesie ulgę twojej naciągającej się skórze. Systematyczne masowanie i głaskanie skóry w tych okolicach może zapobiec pojawieniu się rozstępów. Często się zdarza, że przy takich zabawach maluszek odpowiada zwiększoną ruchliwością i ruchami rączek lub nóżek.

Drugi trymestr ciąży dobrze wykorzystać na spotkania ze znajomymi lub rodziną. Może się zdarzyć, że w kolejnych tygodniach ciężar dziecka uniemożliwi ci swobodne poruszanie i wychodzenie z domu. Po porodzie również nie będziesz chciała od razu spotykać się z innymi ludźmi, a cały twój czas poświęcisz małemu noworodkowi.

Dziecko

W dwudziestym drugim tygodniu ciąży twoje dziecko mierzy około 19 cm (od ciemienia do końca tułowia) i waży około 350 g. Jego wiek płodowy jest równy dwudziestu tygodniom.

W tym czasie skóra twojego dziecka staje się coraz mniej przezroczysta niż w poprzednich tygodniach, choć nadal widać naczynia krwionośne. Tłuszcz, który jest nadal odkładany pod skórą, jest potrzebny do prawidłowego rozwoju mózgu i nerwów. Każda komórka nerwowa w organizmie twojego maleństwa jest izolowana za pomocą warstwy tłuszczu, który również wzmacnia połączenia pomiędzy poszczególnymi komórkami nerwowymi.

Ciekawostką jest że oczy twojego dziecka zostały zamknięte w pierwszym trymestrze ciąży i zostaną otwarte ponownie po raz pierwszy dopiero w okolicach dwudziestego ósmego tygodnia. Na skórze dziecka rozwijają się gruczoły potowe, a u palców rąk rosną paznokcie. U chłopców zaczynają rozwijać się prymitywne plemniki, a jądra wędrują z miednicy do moszny.

Mózg malucha rozwija się bardzo intensywnie, dlatego staraj się urozmaicać swoją dietę, szczególnie w kwasy tłuszczowe omega-3. Bardzo szybko rozwija się macierza zalążkowa, czyli struktura znajdująca się w centrum mózgu, która wytwarza komórki nerwowe. Ciekawostką jest, że struktura ta zaniknie jeszcze przed urodzeniem malca, natomiast mózg będzie się rozwijał do piątego roku życia.

<<< 21 tydzień ciąży 23 tydzień ciąży >>>