Mama

Około dwudziestego czwartego tygodnia ciąży czeka cię kolejna wizyta u ginekologa lub położnika/położnej. Ten moment może być dobrą okazją, aby poprosić lekarza o badanie USG i określenie płci nienarodzonego dziecka. Większość par chce wiedzieć czy to będzie chłopczyk czy dziewczynka, ale są nieliczne małżeństwa które wolą niespodzianki. Poznanie płci maleństwa daje nam szansę na zorganizowanie wyprawki dla dziecka zgodnie z jego płcią. W większości przypadków mama i tata sami chcą zdecydować jaki kolor i wzory będą dominować w sypialni noworodka w zależności od płci. Jeśli spodziewają się dziewczynki w grę może wchodzić kolor różowy i inne, jeśli chłopca – właściwie wszystkie kolory, oprócz różowego. W naszym społeczeństwie różowy kolor jest zarezerwowany dla dziewczynek, choć patrząc na zmieniające się trendy w modzie coraz częściej można spotkać przedstawiciela płci męskiej w różu. Z decyzją kupowania sukienek czy ubranek w motywy zarezerwowane dla chłopców lub dziewczynek powinniśmy jednak nieco poczekać. Zdarza się, że przewidywana płeć dla dziecka może się zmienić. Lekarze dają sobie od 10 do 1% możliwości popełnienia błędu, jednak pozostałe 90-99% to duża szansa, że jednak chłopczyk pozostanie chłopcem, a dziewczynka dziewczynką.

Warto na oczekiwaną wizytę zabrać ze sobą tatę dziecka. Na pewno będzie to dla niego ważny moment i też chciałby być w tym czasie przy przyszłej mamie. Możesz się spodziewać, że po wyjściu z gabinetu zarówno ty jak i on będziecie od razu chcieli podzielić się usłyszaną nowiną z rodziną i przyjaciółmi.

Warto wiedzieć, że płeć dziecka można już określić od osiemnastego tygodnia ciąży, jednak niewielu lekarzom się to udaję. Najlepszy moment to od około dwudziestego tygodnia ciąży. Zdarza się, że maluszek jest tak ruchliwy, że trudno lekarzowi za pierwszym razem podglądnąć go na tyle by dać nam odpowiedź. Badanie USG jest bardzo dokładne, jednak wszystko zależy od kondycji sprzętu, jakości obrazu i zdolności lekarza, więc raz na jakiś czas obraz może być mylący. Jednak pomyłki zdarzają się niezwykle rzadko.

Amniopunkcja jest 100% sposobem na określenie płci nienarodzonego dziecka.

Są też inne ciekawe sposoby na podstawie których rodzice próbują dowiedzieć się czegoś o malcu. Mówi się, że kobieta spodziewająca się dziewczynki traci swą urodę na jej rzecz, natomiast przy chłopcu wydaję się być ładniejsza dla otoczenia. Także niektórzy próbują stwierdzić czy to będzie chłopiec czy dziewczynka na podstawie kształtu brzuszka. Jednak nie ma to nic wspólnego z faktyczną płcią dziecka, a kształt brzucha może się zmienić kilka razy na dzień.

W 24 tygodniu ciąży twój brzuszek przyciąga uwagę coraz większej liczny osób. Zaczynają wypytywać o samopoczucie, termin porodu i płeć dziecka. Wiele osób będzie chciało dotknąć twojego brzuszka z nadzieją, że poczują jakiś znak od malca w formie ruchu. Ciekawostką jest, że w niektórych kulturach pocieranie brzucha kobiety w ciąży jest uważane za szczęśliwy znak. Jednak pamiętajmy, że nie wszystkie kobiety chcą być dotykane, szczególnie przez obce osoby. Jeśli nie masz ochoty na spoufalanie po prostu powiedz to. Innym sposobem jest trzymanie własnej dłoni na brzuchu, co uniemożliwia jego dotykanie.

Dziecko

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży malec ma dwadzieścia dwa tygodnie życia płodowego i mierzy około21 cm(od ciemienia do końca tułowia) przy masie około540 g. Każdego tygodnia dziecko stale rośnie i przybiera na wadzę ważąc już około pół kilograma. Z czasem zrobi się bardziej pulchne i proporcjonalne. Gdyby maluch urodził się w tym tygodniu miałby 20-25% szansy na przeżycie, gdyż nadal jest bardzo drobny i pokryty delikatnymi włoskami. Od dwudziestego czwartego tygodnia organizm dziecka zaczyna produkować białe krwinki, które umożliwią mu w przyszłości zwalczanie wszelkich infekcji.

Płuca malca są już na tyle rozwinięte, że mógłby on przetrwać na oddziale intensywnej opieki dla noworodków. W płucach znajdują się komórki, które zaczynają produkować surfaktant, czyli substancję powierzchniowo czynną, która umożliwi utrzymanie pęcherzyków płucnych w stanie rozprężenia, czyli ochroni je przed zlepianiem. W tym tygodniu dziecko nadal intensywnie ćwiczy ruchy oddechowe wciągają przy tym płyn owodniowy do wnętrz płuc. W drogach oddechowym formują się przewody w postaci „gałęzi” umożliwiające wdychanie i wydychanie powietrza. W płucach zaczynają rozwijać się pęcherzyki płucne oraz naczynia krwionośne, które po wyjściu dziecka na świat umożliwią dopływ tlenu do wszystkich części jego ciała.

<<< 23 tydzień ciąży 25 tydzień ciąży >>>