Mama

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży brzuszek ciągle rośnie, co przynosi ze sobą nowe dolegliwości. Jego ciężar może powodować bóle pleców i kręgosłupa, uciskać miednicę i powodować skurcze łydek. Dodatkowym problem może być pojawiająca się zadyszka. Najlepiej dla przyszłej mamy, aby zwracała większą uwagą na swoją postawę i więcej odpoczywała, jeśli czuję taka potrzebę.

W tym okresie gospodarka hormonalna kobiety w ciąży powoli się ustabilizuje, co przyniesie ze sobą poczucie spokoju i radości. Ponieważ mięśnie dna miednicy ulegają rozciągnięciu może to skutkować „popuszczaniem” moczu podczas śmiechu, kichania lub kaszlu. Jeśli nie zaczęłaś już wcześniej ćwiczyć mięśnie Kegla to teraz jest to najlepszy czas, aby zacząć.

Może ci się wydawać że masz więcej włosów i bardziej lśniąca fryzurę, jednak to zjawisko nie dotyczy wszystkich kobiet. Na hormony każdy reaguje indywidualnie. Jeśli masz dodatkowe włosy to po porodzie niestety wypadną i stan włosów powinien wrócić do tego co był przez ciążą. Twoje ruchy mogą nie mieć już tyle gracji co wcześniej. Jeśli czujesz się zmęczona długim spacerem lub praca usiądź i odpocznij. Pamiętaj, że nosisz w sobie nowe życie. Spróbuj się zrelaksować i oddychać przeponowo, aby dostarczyć maleństwu odpowiednią dawkę tlenu. Jeśli kręci ci się w głowie i miewasz zawroty spróbuj znaleźć czas na odpoczynek lub na drzemkę. Jeśli jesteś głodna przegryź coś, np. jakiś sezonowy owoc. Pamiętaj, aby dostarczać sobie i dziecku odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia. Zaleca się picie około2 litrówprzy standardowej pogodzie. Jeśli są upały albo gimnastykujesz się pij więcej. Nie pozwól abyś ty albo maleństwo byli niedożywieni lub nie nawodnieni.

Poczynając od 25skurcze łydek, łydki tygodnia może cię trapić dodatkowa bardzo nieprzyjemna przypadłość. Zdarza się ona najczęściej gdy leżysz spokojnie w łóżku, a w następnej chwili czujesz okropny ból spowodowany skurczem łydek. Najgorsze jest to, że ta przypadłość może cię budzić w nocy nawet kilka razy albo występować tuż po przebudzeniu i leniwym porannym rozciąganiu. Niestety jest to bardzo powszechna dolegliwość ciężarnych, choć tak naprawdę nie wiadomo co ją powoduje. Skurczom łydek często towarzyszy uczucie drętwienia placów i ich okolic. Najczęściej jest to wywołane puchnącymi tkankami, które uciskają w tym czasie na nerwy. Mówi się, że skurcze mięśni występuję gdy w organizmie są niedobory magnezu, więc może warto sięgnąć po suplementy lub produkty spożywcze z tym pierwiastkiem. Jeśli bóle łydek są niezwykle uciążliwe najlepiej poinformować o tym swojego o lekarza prowadzącego, dlatego że ból w nogach może być również skutkiem wytworzenia się w żyle skrzepu.

Dziecko

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży dziecko przeciętnie waży około 700 gram ma długość 22 cm (od ciemienia do końca tułowia). Od tego momentu jego waga i wielkość to sprawa indywidualna. Każdy maluch zaczyna rosnąć swoim rytmem, aż osiągnie zamierzone wymiary, aby wyjść na świat.

Dziecko jest coraz zręczniejsze – potrafi chwytać własne stópki i przytrzymywać je jak również zwijać dłonie w piąstki. Można już usłyszeć bicie jego serca najzwyklejszą słuchawką lekarską. Przyszły tata może to zrobić przykładając własne ucho do brzucha przyszłej mamy.

Mama już zapewne zauważyła, że maluszek ma własny rytm snu i czuwania oraz okresy wzmożonej aktywności i zmniejszonej aktywności. Może nawet udało się mamie zidentyfikować taki rytm, ale to wymaga uporczywej obserwacji.

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży nozdrza dziecka otwierają się i udrożniają, a do tej pory były zarośnięte. W płucach ciągle rozwijają się naczynia krwionośne. W dziąsłach zapewne już są zawiązki zębów stałych, które pojawią się gdy dziecko będzie mieć około 6 lat i wypadną mu zęby mleczne. W tym czasie dochodzi do uwrażliwiania nerwów w okolicach warg i ust, co przygotuje maleństwo do poszukiwania sutków matki. Czułe wargi i usta są bardzo ważne do prawidłowego spełnienia tego zadania. Pępowina dziecka jest gruba i mocna. Przebiegają przez nią dwie tętnice oraz żyła, które są osłonięte galeretowatą substancją, która zapobiega zapętleniu i pęknięciu, co zapewnie stały przepływ krwi między łożyskiem a płodem.

<<< 24 tydzień ciąży 26 tydzień ciąży >>>