Mama

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży warto pomyśleć o swoim zmieniający się ciele i jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś to zadbać o siebie i swoje ciało. Im wcześniej pomyślisz o pielęgnacji skóry i włosów, tym lepiej dla ciebie. W tym okresie u niektórych kobiety zaczynają pojawiać się rozstępy najczęściej na brzuchu i piersiach, ale też na biodrach, pośladkach i górnej części ud lub nawet ramionach. Na początku mają one postać czerwono-fioletowych pręg, które z czasem zmieniają kolor na perłowy. Główną przyczyną pojawiania się rozstępów w czasie ciąży są zmiany hormonalne oraz rozciąganie się tkanek. Włókna kolagenu i elastyny ulegają zmianom i zanikowi, co wpływa na strukturę i elastyczność skóry. Na ich miejsce pojawiają się nowe, ale już słabsze, cieńsze i inaczej zorganizowane włókna. Na pojawiające się rozstępy w okresie ciąży ma wpływ wiele składowych jak jakość kolagenu, wiek (im młodsza kobieta tym częściej pojawiają się zmiany), tusza, ilość nabranych kilogramów, predyspozycje genetyczne oraz ilość przebytych ciąż. Wiadomo, że najlepiej jest zapobiegać nić leczyć. Dlatego jeśli tylko możesz staraj się przynajmniej dwa razy dziennie masować zagrożone partie ciała jak brzuch, pośladki czy piersi. Również poszukaj kosmetyku przeznaczonego dla kobiet w ciąży lub stosuj oliwkę dla dzieci podczas masażu. Pamiętaj, że jest to bardzo ważne, aby skład wybranego kremu lub balsamu nie stwarzał żadnego zagrożenia dla rozwijającego się dziecka. Regularne szczypanie i masowanie powinno zmniejszyć lub zapobiec możliwości pojawiania się rozstępów.

O tego tygodnia z każdym następnym wyraźnie widać wzrost brzuszka co można z powodzeniem uwieczniać robiąc systematycznie co tydzień nowe zdjęcia. W dwudziestym szóstym tygodniu uczucie ruchów malca jest coraz większe, ponieważ nadal ma on dużo przestrzeni i miejsca do fikania. Aktywność malucha wyraźnie wzrasta wieczorami lub w nocy, gdy jesteś rozluźniona. Korzystaj z tych spokojnych chwil, bo później może już ich nie być tak wiele.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, a to jest twój pierwszy poród i masz wiele wątpliwości to rozglądnij się za szkołą rodzenia. Przeważnie takie zajęcia są organizowane w szpitalu gdzie przyjmowane są porody. Również istnieją prywatne kliniki lub instytucje zajmujące się tego typu kursami. Możesz popytać koleżanek i przyjaciółek, które niedawno rodziły, czy korzystały z takiego wsparcia i czy polecają jakieś konkretne miejsce lub placówkę. Najlepiej wybrać tą szkołę rodzenia, która bezpośrednio współpracuje z tym szpitalem bądź kliniką w której będziemy rodzić. Zajęcia organizowane prze szkoły rodzenie nie są bezpłatne. W Polsce jest to koszt od 50 do 350 zł, chodź cena oczywiście zależy od tego czy jest to państwowa czy prywatna placówka. Na szkołę rodzenia wybieramy się z osobą towarzyszącą, którą najczęściej jest aktualny partner i ojciec dziecka. Zajęcia to około 10-11 spotkań w trybie cotygodniowym. Poruszane tematy dotyczą ciąży, odżywiania, porodu, opieki na noworodkiem, sposobów relaksacji itp. Prowadzący jak położna czy położnik dostosowuje zakres poruszanych treści do wymagań osób tworzących jedną grupę. Do szkoły rodzenia zapisywane są osoby po dwudziestym tygodniu ciąży lub później, aby przyszli rodzice byli na bieżąco z materiałem, a uzyskane informacje nie zostały zapomniane .

Dziecko

W dwudziestym szóstym tygodniu twojej ciąży maluch ma już dwadzieścia cztery tygodnie życia płodowego i waży prawie910 gi ma długość około23 cm(od ciemienia do końca tułowia). W tym okresie dziecko przechodzi swój drastyczny skok wzrostowy. Między dwudziestym a dwudziestym ósmym tygodniem niemal podwaja swoją długość.

Aktualny tydzień to kamień milowy w rozwoju zmysłu wzroku i słuchu. Ucho środkowe, wewnętrzne i zewnętrzne, które ostatecznie ukształtowało się w osiemnastym tygodniu, jest już w pełni rozwinięte. W kolejnych tygodniach wrażliwość dziecka na dźwięki będzie systematycznie wzrastać. Zanim nie minie miesiąc, maluszek będzie reagować nagłymi i nerwowymi podskokami na nagły hałas, co z pewnością odczujesz lub nawet będzie możliwe do zaobserwowania przez ubranie. Wszelkie dźwięki z zewnątrz sprzyjają rozwojowi narządu słuchu i doskonaleniu czynności słuchania. Często reakcją malca na różne odgłosy może być przyśpieszenia akcji serca, a czasem nawet poruszanie w takt muzyki.

W tym tygodniu również oczy maluszka są niemal ukształtowane. Ciekawostką jest, że wszystkie dzieci podczas życia płodowego mają oczy niebieskie, niezależnie od tego jaką barwę mają zapisane w genach. Rzeczywisty kolor oczu będziemy mogli dopiero poznać po kilku miesiącach życia noworodka.

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży płuca dziecka nadal się rozwijają, tak jak ono nadal rośnie. Kręgosłup staje się coraz mocniejszy i lepiej podtrzymuje organizm. Malec opanował już umiejętność wdychania i wydychania. Badanie dotyczące aktywności mózgowej wykazują, że w tym czasie maluch dobrze odbiera wszelkie bodźce dotykowe.

<<< 25 tydzień ciąży 27 tydzień ciąży >>>