Mama

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży to zarazem ostatni tydzień drugiego trymestru ciąży. Twój brzuszek na pewno jest już wyraźnie zarysowany, a jego wymiary zależą zarówno od twojej sylwetki i budowy jak i od objętości płynu owodniowego otaczającego dzidziusia. Również na twój wygląd ma wpływ to czy jest to pierwsza czy kolejna ciąża w twoim życiu. W tym okresie możesz już nie mieścić się w ubrania sprzed ciąży, więc warto poszukać czegoś wygodniejszego i szerszego. W zależności od pory roku mamy szeroki wybór ubrań na każdą pogodą dostosowanych dla kobiet w ciąży i zmieniających swój wymiar tak, aby brzuszek zawsze miał miejsce. Pamiętaj, że nie należy przesadzać z ilością garderoby, bo i tak możesz tego nie wykorzystać.

Pod koniec drugiego trymestru serce i nerki muszą wykonywać dodatkową pracę, aby zapewnić odpowiedni przepływ krwi i filtrować zwiększoną ilość płynów. Mogą się pojawić nowe dolegliwości związane z obrzękami i ciśnieniem. Już od dwudziestego trzeciego tygodnia może się zdarzyć, że zauważasz iż kostki i stopy zaczynają nieznacznie puchnąć, a obuwie staje się ciaśniejsze. Najczęściej dolegliwość ta daje o sobie znać pod koniec dnia lub podczas upałów. Powolne krążenie w nogach w połączeniu ze zmianami jaki zachodzą w tym czasie w składzie twojej krwi, mogą powodować zatrzymywanie wody w organizmie, co często skutkują obrzękami. Twoje ciało będzie się chciało pozbyć nadmiaru wody, dlatego będziesz często chodzić do ubikacji i intensywnie się pocić.

Aby nieco zapobiec obrzękom należy często kłaść się na lewym boku, odpoczywać, wyciągnąć nogi w pozycji siedzącej i unikać długotrwałego przebywania w pozycji stojącej szczególnie w jednym miejscu. Należy również regularnie ćwiczyć w celu zwiększenia obiegu krwi oraz nosić pończochy i wygodne buty. Normalne jest, że w czasie ciąży pojawia się niewielki obrzęk nóg, natomiast należy uważać, gdy jest on nadmierny, ponieważ może to być pierwszym krokiem do wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Gdy zauważysz nagły lub ciężki obrzęk stóp lub kostek należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub położną.

W dwudziestym szóstym czy siódmy tygodniu ciąży twoje ciśnienie krwi może nieznacznie wzrastać, choć prawdopodobnie nadal jest niższe niż ciśnienia jakie miałaś zanim zaszłaś w ciążę. Zazwyczaj ciśnienie krwi spada pod koniec pierwszego trymestru i ma tendencję do występowania na niskim poziomie w okresie od około dwudziestego drugiego do dwudziestego czwartego tygodnia ciąży. Uważaj na możliwość pojawienia się stanu przedrzucawkowego. Zaburzenie to charakteryzuje się wysokim ciśnieniem krwi i białkiem w moczu, najczęściej występuje po trzydziestym siódmym tygodniu ciąży, ale może pojawić się wcześniej dlatego bardzo ważne aby zdawać sobie sprawę z objawów tej choroby. Jeśli zauważysz nagły obrzęk twarzy, okolic wokół oczu, nóg i rąk albo jeśli twoja waga niespodziewanie szybko wzrosła (więcej niż2 kilogramyw ciągu tygodnia) zadzwoń do swojego lekarza prowadzącego. Stanowi przedrzucawkowemu mogą towarzyszyć inne objawy. Nie lekceważ ciężkich i uporczywych bólów głowy, zaburzeń widzenia (w tym podwójne lub niewyraźnie widzenie, plamy, migające światła, wrażliwość na światło lub chwilowa utrata wzroku), silny ból lub tkliwość w nadbrzuszu albo wymioty.

 .

Dziecko

W dwudziestym siódmym tygodniu ciąży twój maluszek powinien już ważyć nieco ponad 1 kilogrami osiągać długość około24 cm(od ciemienia do końca tułowia). Okres drugiego trymestru dobiega już końca, a zwiększająca się warstwa podściółki tłuszczowej sprawia, że dziecko staję się coraz pulchniejsze i okrąglejsze. Jednym z ulubionych zajęć malucha jest teraz ssanie kciuka, co wzmacnia jego mięśnie twarzy i działa relaksacyjnie oraz uspakajająco. Nadal rozwijają się płuca. Kubki smakowe znajdujące się na języku i we wnętrzu ust są już w pełni uformowane, a mózg radzi sobie z coraz bardziej skomplikowanymi zadaniami.

Mniej więcej około dwudziestego siódmego tygodnia ciąży zaczynają się formować siatkówki oczu i rozchylać powieki. Z licznych badań wynika, że w tym czasie maluszek potrafi rozróżnić zmiany natężenia światła. Można to sprawdzić świecąc latarką w okolicach brzuszka i robiąc na nim różne wzory co powinno sutkowa ruchem dziecka. Gdy noworodek przyjdzie na świat w początkowym okresie życia będzie odróżniał jasne bodźce wizualne od ciemnych. Jest to jednym z powodów dlaczego takim maleństwo kupuje się biało-czarne zabawki. Rzęsy dziecko powinny być już zupełni uformowane, a po przyjściu pociechy na świat będą pełniły funkcje ochronne wobec delikatnych gałek ocznych.

<<< 26 tydzień ciąży 28 tydzień ciąży >>>