Mama

Można śmiało powiedzieć, że od dwudziestego ósmego tygodnia to już tylko ostania prosta jaką mama i maluszek muszą wspólnie pokonać. Wraz z tym tygodniem kończy się drugim trymestr, a zaczyna trzeci trymestr ciąży. Te trzy ostanie miesiące w stanie błogosławionym to ekscytujący i zarazem trudny, pod względem emocjonalnym i fizycznym, okres dla kobiety. Może się zdarzyć, że przez ten czas będziesz czuć się wspaniale i tryskać energią, choć większość kobiet jest wyczerpana brakiem snu i ciężarem brzuszka. Wiele kobiet przeżywa masę niepokojów związanych z porodem i pojawieniem się dziecka na świecie. To samo dotyczy przyszłego taty.

W trzecim trymestrze zazwyczaj przyszła mama przybiera na wadzę od około 4,5 do5,4 kg, z czego od 3,0 do3,6 kgprzypada na przyszłego noworodka. Licząc od dwudziestego ósmego do trzydziestego szóstego tygodnia powinnaś odbyć przynamniej dwie wizyty lekarskie wraz ze wszelkimi wymaganymi w tym okresie badaniami. Najczęściej częstotliwość widzeń u lekarza lub położnej wzrasta i jest to raz na trzy tygodnie, aż do rozwiązania.

W minionym miesiącu twoja macica powiększyła się o około 4 cm i zaczyna napierać na dolne partie żeber, co może powodować ich rozszerzenie. Z tego powodu w tym czasie możesz odczuwać pewien dyskomfort. W dwudziestym ósmym tygodniu ciąży lub nawet wcześniej (ok. dwudziestego szóstego) co czwarta kobieta cierpi na zespół kanału nadgarstka. Dolegliwość ta dotyczy przede wszystkim osób, które spędzają bardzo dużo czasu pisząc na klawiaturze komputera lub w inny sposób pracują palcami i przegubami dłoni, np. krojenie, robótki ręczne itp. Charakterystycznym objawem, który od razu rozpoznamy, jest drętwienie rąk, szczególnie dokuczliwe w nocy, ale również występujące w ciągu dnia. Dochodzi wtedy do obrzęku delikatnych struktur nadgarstka, co uciska nerwy i wywołuje nieraz ostry ból, który może promieniować aż do ramienia, choć czasem jedynie cierpną nam palce i ręce. Aby temu zapobiec rób sobie częste przerwy w pisaniu, odciążaj i gimnastykuj nadgarstki, ewentualnie można zakładać na noc elastyczne opaski i spać z dłońmi poniżej poziomu tułowia. Także warto wzbogacić swoją dietę w magnez i wit. B6. Gdyby stan drętwienia rąk uniemożliwiał podnoszenie lub trzymanie przedmiotów należy zgłosić się do lekarza. Najczęściej dolegliwość ta ustępuje po porodzie. Więcej na temat drętwienia i bólu rąd opisaliśmy w artykule: Drętwienie i ból rąk w czasie ciąży

Dziecko

W dwudziestym ósmym tygodniu ciąży dziecko ma już około 25 cmdługości (od ciemienia do końca tułowia ) i waży około 1,1 kg. Jego życie płodowe trwa dwadzieścia sześć tygodni. Właśnie wkracza ono w kolejny trymestr ciąży, który jest ostatnim etapem przed przyjściem naszego maleństwa na świat.

Trwa teraz szybki rozwój dziecka. W okolicach tego tygodnia staję się ono pulchniejsze i poprawia się jego napięcie mięśniowe. Mimo, że jego płuca są już dobrze ukształtowane i przystosowane do wdychania i wydychania powietrza, nie byłyby w stanie zapewnić bezproblemowego oddychania, gdyby dziecko pojawiło się nagle na świecie. W dwudziestym ósmym tygodniu twoje maleństwo bardzo lubi słuchać twojego głosy, dlatego nie przestawaj do niego mówić i zapewniaj mu różne doznania dźwiękowe (muzyka, szum wody, ruch na ulicy, głosy domowników). W następnych tygodniach malec będzie stopniowo przybierał na wadzę, co jest jego głównym celem.

U dzieci płci męskiej następuje zejście jąder do moszny. Natomiast u dziewczynek wargi sromowe są jeszcze małe i nie zakrywają łechtaczki, ich wzrost nastąpi w ostatnich tygodniach ciąży.

.

<<< 27 tydzień ciąży 29 tydzień ciąży >>>