Mama

Pomiędzy dwudziestym ósmym a trzydziestym drugim tygodniem ciąży lekarz specjalista może zaleci ci zrobienie badań w celu zbadania poziomu glukozy i żelaza we krwi. Jest to bardzo ważna analiza, którą ma większość kobiety w ciąży. Pozwala ona sprawdzić czy występuje u ciebie wysoki poziom glukozy we krwi, który jest charakterystyczny dla choroby zwanej cukrzycą ciążową. Nieleczona cukrzyca niesie ze sobą możliwość wystąpienia komplikacji podczas porodu ponieważ powoduje, że dziecko rośnie zbyt duże szczególnie jego górna część ciała. W takim wypadku poród może się odbyć jedynie poprzez cesarskie cięcie, gdyż drogami rodnymi może być niemożliwy lub nieść zagrożenie dla dziecka. Również zaraz po urodzeniu u noworodka mogą się pojawić inne komplikacje jak zbyt niski poziom glukozy we krwi. Dodatni wynik testu obciążenia glukozą (inaczej badania przesiewowego glukozy lub GCT) nie oznacza od razu, że masz cukrzycę ciążową, ale należy wtedy wykonać dodatkową analizę zwaną testem tolerancji glukozy (GTT), która jednoznacznie stwierdza czy jesteś czy nie jesteś chora.

W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży w zależności od czynników ryzyka mogą cię czekać także inne badania jak, np. powtórzenie badań krwi na obecność wirusa HIV i chorób wenerycznych (jak kiła, chlamydia, rzeżączka), co pozwoli określi twój stan przed porodem i podjąć odpowiednie kroki. Jeśli badania krwi wykonane po pierwszej wizycie kontrolnej wykazały, że jesteś Rh negatywna, to teraz dostaniesz zastrzyk z immunoglobuliny Rh, aby zapobiec wytwarzaniu przez twój własny organizm przeciwciał, które mogłyby atakować krew twojego dziecka. Jeśli twoje dziecko jest Rh plus to po porodzie dostaniesz kolejny zastrzyk z immunoglobulinami.

Od dwudziestego dziewiątego tygodnia ciąży można spróbować liczyć ruchy dziecka. Nie jest to oczywiście konieczne dla ciebie ani dziecka z medycznego punktu widzenia chyba, że zalecił takie postępowanie lekarz ginekolog lub położna. Choć niezaprzeczalnie jest to dobry sposób na to, aby poczuć się bezpiecznie i zrelaksować. Aktywność maluszka daje nam pewność, że jest on zdrowy i dotleniony. Przeciętnie zdrowe i aktywne dziecko powinno przesunąć się lub kopnąć około 10 razy w ciągu dwóch godzin. Pamiętaj aby nie robić podziałów na ‘słabe’ i ‘silne’ ruchy. Przed przystąpieniem do liczenia zapoznaj się z artykułem dotyczącym jak to wykonać, aby nie wyciągać mylnych wniosków.

Dziecko

W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży dziecko ma dwadzieścia siedem tygodni życia i waży już około1,25 kgi mierzy około26 cm(od ciemienia do końca tułowia). Z każdym tygodniem, który mija, maluszek rośnie i przybiera na wadzę. Nadal gromadzi zapasy tłuszczu, a jego mózg i inne narządy ciągle rosną. Jeśli w tym czasie przeprowadzi się badania metodą rezonansu magnetycznego (polega ona na zastosowaniu pola magnetycznego i fal radiowych) to na obrazie wyraźnie widać miękkie tkanki. Już teraz w brzuszku u mamy maleństwu jest coraz ciaśniej, co powoduje że nie porusza się on już tak intensywnie fikając koziołki, jednak wszystkie jego ruchy i kopnięcia są wyraźnie odczuwane.

Główka dziecka robi się coraz bardziej proporcjonalna do reszty ciała. Mózg rośnie tak intensywnie, że miękkie kości czaszki są wypychane ku przodowi. Malec ma coraz sprawniejszy mózg, który jest już silnie pofałdowany i ciągle tworzy połączeni między komórkami nerwowymi. Jest on zdolny do kontrolowania temperatury ciała i procesu oddychania. Oczy maluszka potrafią już poruszać się w oczodołach, a samo dziecko jest uwrażliwione na światło, smak, dźwięk i zapach. Ciekawe, że poprzez ścianę macicy nasz malec potrafi odróżnić światło sztuczne od światła słonecznego.

W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży dziecko ma wyraźnie zaznaczony cykl snu i budzenia, co zostało szeroko udokumentowane. Z obserwacji wynika, że twój maluch większość swojego czasu spędza na spaniu, i powoli zaczyna się u niego rozwijać faza REM, czyli faza marzeń sennych. To przyjemne gdy pomyślimy, że nasze dziecko w naszym brzuszku może w tym okresie marzyć.

W tych tygodniach ciąży nadnercza dziecka produkują substancje chemiczne, które są przekształcane przez łożysko do estriolu. Jest to hormon z grupy estrogenów. Dzięki estriolowi twoja przysadka mózgowa jest pobudzana do produkcji prolaktyny, czyli hormonu który jest odpowiedzialny za laktację. W taki sposób, gdyby dziecko przyszło na świat w tym momencie, przyszła mama byłaby już zdolna do jego wykarmienia.

<<< 28 tydzień ciąży 30 tydzień ciąży >>>