Mama

Nie da się nie zauważyć, jak szybko twoje ciało się zmienia. Choć nie każdej kobiecie odpowiada wygląd sylwetki w stanie błogosławionym, większość jest bardzo zadowolona i dumna z rosnącego brzuszka. W trzydziestym tygodniu już nie możemy się doczekać przyjścia naszej małej pociechy na świat. Mamy mają wiele wątpliwości i niepokojów związanych z samym porodem i stanem maluszka tuż po. Nie ma się co martwić. Na wiele wydarzeń, które mogą lub mogłyby się zdarzyć, nie mamy wpływu. Pozytywne nastawienie i dbanie o swój nastrój i otocznie powinno przynieść spokój. Także drugi rodzic, czyli przyszły tata, przeżywa w tym czasie wewnętrzny niepokój. Należy rozmawiać i wyjaśniać wszelkie wątpliwości i starać się zrobić jak najwięcej zanim maluszek pojawi się na świecie. Wykorzystajcie najbliższa wizytę u lekarza, która może być okazją aby porozmawiać o swoich niepokojach związanych z porodem. Jeśli uczęszczacie na szkołę rodzenia spróbujcie rozpocząć taki temat na zajęciach.

W trzydziestym tygodniu ciąży ciężar rozwijającego się dziecka i zmiana środka ciężkości w twoim ciele stanowią dodatkowe obciążenia dla kręgosłupa przyszłej mamy. Gimnastykuj się, a jeśli możesz korzystaj z basenu, co powinno zmniejszyć dolegliwości związane w bólem pleców. W kolejnych tygodniach wraz z różnymi bólami fizycznymi i zmęczeniem mogą powrócić dawne dolegliwości, które są związane z trzecim trymestrem ciąży. Najczęściej w tym okresie lub nawet wcześniej powraca zgaga. Pieczenie w klatce piersiowej, które było tak dokuczliwe w pierwszym trymestrze teraz znów ma szansę się pojawić. Twoja macica jest na tyle duża, że zajmuję sporą przestrzeń w jamie brzusznej powodując, że żołądek zmienia swoje położenie. Jeśli zgaga staje się dokuczliwa najlepiej zmienić dietę na lekkostrawną, czyli unikać tłustych i ostrych potraw. Również w tym czasie można stosować leki zobojętniające kwas solny, które zawierają wapń lub magnez, co na pewno przyniesie ulgę.

W tym czasie może się u niektórych kobiet pojawić uczucie zmęczenia i niepokoju nóg, któremu towarzyszy bardzo nieprzyjemne wrażenie występowania mrówek pod skórą albo uczucie pienienia się krwi w żyłach lub pieczenia. Jest to tak zwany zespół niespokojnych nóg (RLS). Kobiety mają wtedy nieodpartą chęć przenoszenia nóg z miejsca na miejsce celem zrelaksowania, szczególnie w momencie układania się do snu. Jeśli podczas zmiany pozycji nóg nie następuje chociaż chwilowa poprawa to znaczy, że cierpisz na RLS. Nikt nie wiem dlaczego zjawisko to występuje, ale na pewno często dotyczy ono właśnie kobiet w ciąży. Aby nieco złagodzić jej objawy można spróbować rozciągania i masażu nóg oraz zmniejszeniu ilość używek jak kawa czy herbata w ciągu dnia. Jeśli nic nie pomaga można zapytać lekarza o możliwość suplementacji żelazem, co czasem łagodzi zespół niespokojnych nóg. RLS najczęściej występuje tuż przed zaśnięciem, dlatego przyczynia się do skracania snu kobietom w ciąży.

Ponieważ jesteś już w trzecim trymestrze warto zapoznać się z oznakami przedwczesnego porodu. Jeśli zauważysz u siebie zmiany w kolorze upławów, nadmierny wyciek cieczy lub krwawienie z pochwy wyglądające jak miesiączka (intensywne), skurcze, uczucie ucisku w miednicy (poczucie że dziecko naciska w dół), tępy ból pleców lub skurcze występujące jak przy menstruacji zadzwoń do położnej lub lekarza, aby upewnić się czy zaczyna się porodu czy możesz jeszcze poczekać. Pamiętaj aby nie lekceważyć oznak zbliżającego się porodu albo innych niepokojących objawów .

Dziecko

W tym tygodniu maluch jest w trzydziestym tygodniu ciąży i coraz bardziej zbliża się do końca „swojej wędrówki”. Mierzy on teraz około 27 cm (od ciemienia do końca tułowia) i waży około 1,35 kg. Należy pamiętać, że na tym etapie rozwoju płodowego występuje już duża zmienność w wielkości dziecka. Przyszła mama wyczuwa, że z każdym dniem dziecko wypełnia coraz szczelniej macice. Przyjemnie dla rodziców jest teraz oglądać poruszające się nóżki lub rączki pod skórą brzucha i zgadywać jaka to część ciała.

W tym okresie szkielet naszego dziecka twardnieje, a mózg, płuca i mięśnie nadal konturują swój rozwój. Meszek, który dotąd pokrywał skórę dziecka znika. Jeśli jakieś pozostałości meszka pozostaną do czasu przyjścia malca na świat, to wytrą się one w następnych tygodniach po narodzinach. Włosy na głowie gęstnieją i rosną paznokcie u nóg. Maluch otwiera i zamyka powieki. Około trzydziestego tygodnia szpik kostny przejmuje od wątroby funkcję produkcji czerwonych krwinek.

W tym czasie wiele dzieci obraca się w macicy i przyjmuje inna pozycję ciała, która ułatwi poród – czyli główką w dół. Mama powinna się nastawić na silne kopnięcia szkraba w dolne partie żeber i nacisk na dno miednicy, ku któremu z czasem zacznie napierać dziecko. .

<<< 29 tydzień ciąży 31 tydzień ciąży >>>