Mama

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży możesz zauważyć na podudziach i całym ciele poszerzone i zgrubiałe żyły powierzchniowe, czyli żylaki. W tym czasie bywa, że ucisk żył odprowadzających krew z nóg do serca powoduje wystąpienie tego typu zmian. Aby uniknąć lub zminimalizować pojawienie się żylaków staraj się nie pozostawać zbyt długo w jednej pozycji, szczególnie pozycji stojącej. Jak masz możliwość spaceruj i ruszaj się, dzięki temu pobudzisz do pracy swoją pompę mięśniową i poprawisz krążenie żylne. Noś luźne ubrania, skarpetki, bieliznę, spodnie, aby uniknąć mechanicznych utrudnień w przepływie krwi. Niekiedy lekarz może zalecić noszenie specjalnych rajstop przeciwżylakowych, które powinny zapobiegać poszerzaniu się żył powierzchniowych. Teoretycznie i praktycznie przyszła mama powinna je zakładać jeszcze przed wstaniem z łóżka i nosić cały dzień. W rzeczywistości nie powinnaś sobie tak zaprzątać głowy żylakami. W większości przypadków jest to defekt kosmetyczny a nie zdrowotny. Natomiast jeśli twoja mama lub babcia mają żylaki i stanowi to problem zdrowotny należy starać zwrócić na to uwagą w czasie ciąży, gdyż mogą one dotyczyć również ciebie. Prawdopodobnie skłonność do pojawienia się żylaków jest uwarunkowana genetycznie i także mają je mężczyźni.

W tym ostatnim okresie ciąży mogą ci zacząć ciążyć nogi. Zaleca się wtedy częstsze odpoczywanie. Jakby na to nie patrzyć jesteś już w ciąży siedem miesięcy i prawdopodobnie ważysz więcej niż kiedykolwiek przedtem. Poza tym w brzuchu nosisz małego dzidziusia wielkości sporego melona. Trudno abyś nie zauważyła dodatkowego ciężaru. W tym tygodniu wykonywanie szybszych ruchów mogą cię przyprawić o szybsze bicie serca i zadyszkę. Ta ostatnia dolegliwość ma podłoże nie tylko mechaniczne ale też hormonalne. Hormony które pojawiają się w czasie ciąży powodują zwiększenie częstotliwości oddechów jak i je pogłębiają. Ten fakt na pewno da się odczuć kobieto, które wcześniej paliły papierosy, ponieważ stan płuc pozostawia wtedy wiele do życzenia. Jeśli jeszcze do tej pory nie zrezygnowałaś z popalania papierosów, pomyśl o tym. Lepiej rzucić nałóg późno niż wcale. Im jesteś bliżej porodu tym dym papierosowy bardziej szkodzi twojemu maleństwu. Unikaj też osób palących i miejsc w których się pali.

Zadyszka, która może się pojawiać od trzydziestego pierwszego tygodnia ciąży jest również wynikiem dodatkowego wysiłku jaki musi włożyć kobieta ciężarna podczas poruszania. Ciekawostką jest, że płuca musza zaabsorbować o 20% więcej tlenu, który jest zużywany przez malucha, a także wydychać więcej dwutlenku węgla. W momencie wystąpienia zadyszki należy zwolnić tempo, odpocząć, odprężyć się i wziąć parę głębokich oddechów. Jeśli mas problemy ze wstawaniem z łóżka z pozycji leżącej (ze względu na rozciągnięte i osłabione mięśnie brzucha) spróbuj najpierw przekręcać się na bok a potem wstawać. Dobrze wyrobić sobie taki nawyk.

Dziecko

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży twoje dziecko ma dwadzieścia dziewięć tygodni życia płodowego i powinno ważyć około1,6 kgi mierzyć około28 cm(od ciemienia do końca tułowia). Maluch nie rośnie już tak szybko jak w poprzednich tygodniach jednak stale przybiera na wadzę, dzięki czemu urodzi się okrągłe i pyzate. Od zeszłego tygodnia jego długość niewiele się zmieniła, ale należy wiedzieć, że teraz tempo wzrostu to indywidualna sprawa, która jest zmienna w dość szerokich granicach.

W tym czasie mózg nadal rozwija się w szybkim tempie. Ciekawostka jest, że wśród wszystkich części ciała pełną dojrzałość jako ostanie osiągają nogi malucha. Około trzydziestego pierwszego tygodnia pojawiają się tęczówki. Jednak ich kolor nie jest ustalony. Swoja ostateczną barwę przyjmą one dopiero od 6 do 9 miesięcy po urodzeniu, gdyż do pigmentacji oka wymagany jest kontakt ze światłem słonecznym. Z obserwacji wiadomo, że większość noworodków rasy białej ma oczy barwy niebieskiej, a nawet ciemnoniebieskiej. W przeciągu najbliższych pierwszych tygodni lub miesięcy życia dziecka zmienia się zabarwienie jego tęczówek. Natomiast do tego czasu w brzuchu mamy oczy przygotowują się do pełnienia swoje funkcji. Jeśli do macicy przenika wiązka czerwonego światła to źrenice reagują rozszerzaniem się. W tym okresie oczy dziecka są często otwarte podczas dnia, natomiast zamknięte podczas nocy.

Maluch w macicy ma coraz mniej miejsca. Czasami, gdy dziecko zaczyna się intensywnie poruszać dość dotkliwie to odczuwamy. Może się zdarzyć, że niespodziewane ruchy czy kopniaki malca będą wywoływać u nas chęć krzyknięcia. Do trzydziestego pierwszego tygodnia ciąży wszelkie szturchnięcia ze strony malca powinny być dość silne, natomiast po tym czasie ruch nie powinien wydać się nam tak dramatyczny.

Od trzydziestego pierwszego tygodnia większość dzieci odwraca się główką w dół, co jest dla nich najlepszą pozycją do przyjścia na świat drogą naturalną. Szacuje się, że około 25% dzieci jest nadal ułożone miednicowo (czyli główką do góry, a nogi i pośladki są skierowane w dół w pobliżu szyjki macicy). W większości przypadków dzieci zmieniają swoją pozycję tuż przed porodem. (pozycje dzieci przed porodem będzie artykuł) .

<<< 30 tydzień ciąży 32 tydzień ciąży >>>