Mama

Poczynając od trzydziestego drugiego tygodnia ciąży przyszła mama może zacząć intensywnie przybierać na wadzę. Twoja macica osiąga maksymalne położenie, dochodząc do około12 cmpowyżej pępka. W tym okresie ciąży mogą ci się przytrafiać kłopoty z koncentracją i skupieniem uwagi na rzeczach codziennych. Im bliżej porodu tym częściej przyszła mama poświęca swój czas na myślach o dziecku i jego oczekiwaniu. Czasami może cię ogarnąć „gorączka urządzania własnego gniazdka”, zarówno w sensie dosłownym jak i w przenośni. Masz wrażenie, że musisz zrobić mnóstwo rzeczy zanim malec przyjdzie na świat, a ty możesz się jeszcze sprawnie poruszać. Zaczynasz porządkować sprawy w pracy, finansowe, sprzątać, wyrzucać wszystko co uważasz za już nie potrzebne itd. W przyrodzie takie zachowania jak zbieranie ubranek dla dziecka, zakupy potrzebnych do jego opieki przedmiotów, przemeblowywanie pokoju itd. to tzw. „instynkt wicia gniazda”. To samo robią inne ssaki i ptaki. Całe szczęście tylko my ludzie potrafimy podejść do całej sprawy racjonalnie. Dlatego nie wpadaj w panikę i działaj rozsądnie. Masz jeszcze sporo energii, ale pamiętaj, że jest jej znacznie mnie niż wcześniej. Jeśli możesz korzystaj z przywilejów jakie są związane w twoim stanem i oddaj swoje obowiązki innym domownikom lub mężowi.

W tym okresie, aby zaspokoić potrzeby twoje i twojego dziecka, objętość krwi w twoim organizmie od początku ciąży wzrosła od 40 do 50%. Teraz twoja macica naciska na przeponę oraz żołądek, co może potęgować u ciebie duszności i zgagę. Najlepiej podeprzeć się w nocy różnymi poduszkami i jeść mniejsze posiłki, ale częściej.

W trzydziestym drugim tygodniu lub nawet wcześniej możesz zacząć odczuwać bóle pleców w ich niższych partiach, co jest wskaźnikiem postępu i rozwoju ciąży. Natomiast jeśli nie miałaś dotąd bólów, a te są silne i nagłe, skonsultuj się z położną lub lekarzem, gdyż może to być oznaką wskazująca na przedwczesny porodu. Jeśli nie jest to poród przedwczesny to ból pleców jest powodowany przez rozrastającą się macicę oraz zmiany hormonalne. Twoja macica rozszerza się i przesuwa, tym samym zmienia środek ciężkości oraz rozciąga i osłabia mięśnie brzucha. Zmienia się twoja postawa, a plecy muszą sobie radzić z dodatkowym obciążeniem. Zmiany hormonalne rozluźniają stawy i więzadła, które łączą kości miednicy z kręgosłupem. Wszystko to może powodować, że czujesz się mniej stabilna i wywoływać ból podczas chodzenia, stania, siedzenia przez długi czas, przewracania się w łóżku, wstawania z niskiego krzesła lub wanny, noszenia rzeczy lub zakupów. W tym okresie ciąży możesz zauważyć, że pępek może się rozciągnąć i zacząć wystawać z brzucha. Nie martw się po porodzie powróci do dawnego kształtu.

Dziecko

W trzydziestym drugim tygodniu życia nasza pociecha waży juz około 1,8 kg i mierzy mniej więcej 29 cm (od ciemienia do końca tułowia). Od tego momentu aż do porodu może zacząć ci przybywać po około pół kilograma na tydzień z czego połowa wchodzi w skład dziecka. W rzeczywistości maluch przytyje od jednej trzeciej do polowy swojego obecnego ciężaru w przeciągu najbliższych siedmiu tygodniu.

W tym tygodniu maluszek opanowuje kolejną nową umiejętność obracania główki na boki. Jego wszystkie zmysły są już bardzo dobrze funkcjonują, a narządy nadal rozwijają. Paznokcie na nogach i rękach nadal rosną, tak samo jak włosy na głowie. Malec przesypia prawie całe dni, a w chwilach gdy nie śpi trenuje otwieranie i zamykanie oczu.

Płuca stają się coraz silniejsze wskutek intensywnych ćwiczeń oddechowych. Według najnowszych badań trening płuc jest bardzo ważny w tym czasie, ponieważ pobudza je do produkcji większej ilości surfaktantu, czyli białka które jest niezbędne do prawidłowej pracy i rozwoju płuc noworodka.

 .

<<< 31 tydzień ciąży 33 tydzień ciąży >>>