Mama

Jeśli jest to twoje pierwsze dziecko to twój maluszek może się już próbować odwrócić głową w dół, aby w takiej pozycji przyjść na świat. Jeśli to zrobi w trzydziestym trzecim tygodniu ciąży na pewno będzie ci łatwiej oddychać, a kłopoty z trawieniem nieco ustąpią. Twój brzuch stale intensywnie rośnie tak jak i maleństwo. Jeśli spodziewasz się bliźniaków to powinien on być już wielki. Taki jak u kobiety w czterdziestym tygodniu ciąży. Pamiętaj, że bliźnięta przychodzą na świat wcześniej, dlatego możesz się spodziewać rozwiązania w najbliższych tygodniach.

Wielkość brzucha prawdopodobnie powoduje, że poruszasz się trochę niezgrabnie. Jeśli nadal chodzisz na obcasach to najlepszy czas, aby przerzucić się na buty na płaskiej podeszwie, albo przynajmniej na takie które nie spowodują utraty równowagi. Niekontrolowane upadki albo uderzenia mogą zaszkodzić przyszłej mamie jak i dziecku. Możliwe, że w trzydziestym trzecim tygodniu będziesz musiała zrezygnować z wielu dotąd możliwych do wykonywania czynności np. zakupów butów, malowania placów u nóg, intensywnej gimnastyki itd. Także aktualny rozmiar brzucha może nieco utrudniać znalezienie przez ciebie wygodnego miejsca podczas siedzenia i spania. Wiele kobiet cierpi w tym okresie na bezsenność.

Mimo tego, że czujesz się teraz nieswojo pamiętaj, że za dwa miesiące będziesz trzymać na rękach małego człowieczka. Jeśli zaczynasz się nudzić monotonnością stanu błogosławionego poświęć swój czas na głaskanie i masowanie brzucha. Maluszek z chęcią odpowie radosnymi kopnięciami na twoje zaczepki. Puszczaj muzykę, mów do niego, gdy tylko masz okazję. Wykorzystaj czas na dodatkową edukację dotyczącą opieki nad noworodkiem. Skorzystaj z książek, portali internetowych, porad znajomych i rodziny, którzy mają już dzieci.

Poczynając od trzydziestego trzeciego tygodnia ciąży, a nawet już wcześniej, może cię nękać nieprzyjemna dolegliwość zwana hemoroidami. Nie jest to niebezpieczne ani dla przyszłej mamy ani dla dzidziusia. Jednak pojawienie się dolegliwość jest bardzo niefortunne szczególnie jeśli boli, piecze, swędzi i krwawi. Niestety hemoroidy mogą pojawić się u kobiet w ciąży. Warto zapobiegać ich powstawaniu, ponieważ gdy już powstaną mają tendencje do nawrotów, szczególnie w kolejnych ciążach. Główną przyczyną powodując powstawanie hemoroidów jest zła dieta i siedzący tryb życia. Dlatego jedz lekkostrawne posiłki z dużą ilością błonnika w postaci owoców i warzyw oraz aktywnie spędzaj czas. Nie siedź godzinami przed telewizorem tylko idź na długi spacer i wypoczywaj z nogami uniesionymi do góry.

Około trzydziestego trzeciego tygodnia warto w twórczy i metodyczny sposób opracować swój plan porodu. Można wyobrazić sobie idealny przebieg porodu i wykonać listę swoich własnych preferencji i życzeń. Oczywiście nie można przewidzieć wszystkiego co może się stać podczas tego wydarzenia, jednak wiele można przemyśleć wcześniej. Wcześniejsze opracowanie własnej wersji porodu może być bardzo pomocne, gdy już będziesz musiała udać się do szpitala i rozmawiać z pracownikami służby zdrowia. Może się zdarzyć, że nikt z opiekujących się tobą lekarzy czy położnych nie przeczyta twoich wymagań, jednak czasy jak i podejście do kobiet rodzących zmieniają się, więc nie ma co tracić nadziei. Może się niestety również zdarzyć, że oprócz ciebie w tym samym szpitalu, w tym samym dniu i o tej samej godzinie, jest tak wiele rodzących, że nikt nie jest ci w stanie poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz.

Warto założyć, że plan porodu, który opracowujesz jest tylko dla ciebie. Dzięki niemu będziesz spokojniejsza i będziesz wiedzieć czego się spodziewać podczas całego wydarzenia i jakie otoczenie będzie mogło sprostać temu zadaniu. Opisz jak chcesz walczyć z bólem, jakich interwencji się spodziewasz, a jakich sobie nie życzysz i jaką rolę będą pełnić twoi bliscy. Jak już zapiszesz swoje przemyślenia skonsultuj się ze swoim lekarzem na najbliższej wizycie w celu skonfrontowania ich z rzeczywistością. Może się okazać, że niektóre z twoich pragnień nie mogą być zrealizowane w danym szpitalu, gdyż nie ma na to warunków, np. skorzystanie w wanny do rodzenia, czy skorzystanie ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Dowiedz się co można, a czego nie można oczekiwać od wybranego przez ciebie szpitala. Zapytaj partnera co sądzi o twoim planie porodu i włącz go do pracy na jego treścią. Gdy będzie wiedział, przynajmniej teoretycznie, czego się spodziewasz, albo czego się boisz, będzie mógł w przyszłości starać się temu zaradzić lub pomóc podczas porodu tak jak tego oczekujesz.

Dziecko

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży malec mierzy około 30 cm (od ciemienia do końca tułowia) i waży około 2 kg. W tym czasie ilość płynu owodniowego osiąga swój maksymalny poziom, który utrzyma się do dnia porodu. Dziecko połyka co jakiś czas płyn owodniowy, co jest pomocne przy rozwoju jego układu pokarmowego. Główka maleństwa powiększyła się o około 9,5 mm co jest spowodowane szybkim rozwojem mózgu z tym okresie. Zabarwienie skóry dziecka zmienia się z czerwonego na różowy co jest wynikiem ciągłego gromadzenia się tłuszczu. Z tego również powodu pomarszczona dotąd skóra staję się gładsza i delikatniejsza.

W macicy jest coraz ciaśniej i ciaśniej, bo malec rośnie i rośnie z tygodnia na tydzień. W trzydziestym trzecim tygodniu dziecko ma już tak mało miejsca, że nie wymachuje nóżkami tak często jak dawniej, a jedynie przetacza się z boku na bok. Dzięki temu coraz rzadziej doświadczasz zbyt mocnego i radosnego „kopniaka między żebra”. Wszelkie czynności jak jedzenie czy zmiana pozycji przez ciebie wpływa znacząco na poczynania dzidziusia. To samo dotyczy wszelakich dźwięków, które docierają do niego z zewnątrz.

Postaraj się znaleźć w ciągu dnia nieco czasu na wsłuchiwanie w ruchy malca. Najlepszy moment to wieczory, gdy możesz się rozluźnić i położyć spokojnie na łóżku bądź kanapie. W tych chwilach bez trudu policzysz ruchy malucha lub zaobserwujesz jak porusza się w twoim wnętrzu. Może się zdarzyć, że lekarz sam zaproponuje ci wykonywanie takich obserwacji.

<<< 32 tydzień ciąży 34 tydzień ciąży >>>