Mama

W okolicach trzydziestego czwartego tygodnia ciąży będzie cię czekać kolejna wizyta u ginekologa położnika. W tym czasie standardowo powinny być wykonane badania kontrolne jak morfologia krwi, badanie moczu, pomiar wagi ciała oraz pomiar ciśnienia krwi. Przyszła mama może też dostać skierowanie na dodatkowe badania w zależności od wskazań lekarskich. Może się okazać, że biżuteria którą nosisz na palcach, szczególnie obrączka, zrobiła się już pewnie za ciasna, co jest wynikiem zatrzymywania wody w organizmie, co powoduje obrzmienie stóp i dłoni. Warto pomyśleć o ściągnięciu i schowaniu biżuterii w bezpieczne miejsce do czasu przyjścia dzidzi na świat.

Do rozwiązania jest już coraz bliżej. Sprawdź czy masz wszystkie wymagane rzeczy i przedmioty, które będą ci potrzebne w szpitalu podczas porodu. Najlepiej zacznij już powoli pakować swoją szpitalną torbę. Tak naprawdę masz jeszcze sporo czasu jednak nigdy nic nie wiadomo. Znajdź jakąś szufladę lub półkę na której zgromadzisz potrzebne ci przedmioty. Nie zapomnij uwzględnić ubranka dla dziecka oraz kocyka albo popularnego rożka, w który opatulisz maluszka przy wypisie ze szpitala. Bywa, że w szpitalach znajdują się rzeczy z których możesz korzystać zarówno ty jak i dziecko na czas pobytu, jednak zawsze przyjemniej mieć własne.

Na dole zostaje umieszczona lista rzeczy, o których należy pomyśleć pakując swoją szpitalną torbę. Najlepiej zacząć od spraw najważniejszych, czyli tego co na pewno musisz ze sobą mieć w dniu przyjęcia.

Dokumenty (dowód tożsamości; dowód ubezpieczenia; karta przebiegu ciąży; grupa krwi matki; skierowanie do szpitala – nie jest wymagane, choć warto mieć; ważne badania: Hbs, Wr, ostania morfologia krwi i badanie moczu, wymaz na paciorkowca);

  Dla mamy:

  Dla taty:

  Dla dziecka:

Możliwe, że na sporządzonej liście brakuje czegoś co uważasz za niezbędne. Jeśli tak to weź to. Na pewno najważniejsze przedmioty zostały uwzględnione i należy je mieć przy sobie.

Jeśli do tej pory nie myślałaś o foteliku samochodowym dla noworodka należy to koniecznie zrobić. Bez niego pod żadnym pozorem nie powinnaś przewozić maluszka samochodem. Zaopatrz się w fotelik oraz odpowiednio go zainstaluj na tylnym siedzeniu tak, aby twarz dziecka znajdowała się na wprost oparcia, przeciwnie do kierunku jazdy samochodu. Pamiętaj o tym, gdyż ciąża dobiega już końca i nie zwlekaj z tym do ostatniej chwili, najlepiej porozglądać się już teraz bez stresu i kupić odpowiedni sprzęt bez gorączkowego pośpiechu.

Dziecko

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży twój maluszek egzystuje już trzydzieści dwa tygodnie w twojej macicy. W tym czasie osiągnął on ciężar około 2,3 kg oraz długość około 34 cm (od ciemienia do końca tułowia). Może się okazać, że podane wymiary wcale nie odpowiadają dokładnej wielkości twojego dziecka, gdyż może być ono o wiele większe niż to wynika z przeciętnych statystyk.

Koniuszki placów twojej pociechy są drobne, ale paznokcie już dość ostre. Mimo, że ma możliwość poruszania rączkami to nie ma niebezpieczeństwa że zadrapie sobie twarz, ponieważ paznokcie są dość miękkie wskutek ciągłego kontaktu z płynem owodniowym. W trzydziestym czwartym tygodniu organizm dziecka zaczyna rozwijać swój własny układ immunologiczny, który będzie pomocny przy zwalczaniu lżejszych infekcji. Maluch jest zajęty gromadzeniem zapasów twoich przeciwciał, które zabezpieczą go na pierwsze miesiące życia. Gdyby urodziło się w tym momencie wymagałoby szczególnej uwagi i ochrony przed zakażeniami, gdyż jego układ odpornościowy nie jest w pełni dojrzały i brakuje mu przeciwciał.

Dzidziuś jest już na tyle duży, że o swobodnym pływaniu nie może już myśleć, a jego ruchy są powolniejsze i dobrze wyczuwalne. Możliwe, że jest już ustawiony główką w dół, choć około 3-4 % maluchów nadal jest ustawionych nóżkami lub pośladkami na szyjce macicy. Czasem lekarz może przeprowadzić zabieg zwany „zewnętrznym obrotem na główkę”, co pozwala dziecku przyjąć prawidłową pozycję. Mechaniczne przemieszczenie płodu w brzuchu matki powinno odbyć się w warunkach szpitalnych. W większości przypadków w ogóle interwencja w zewnątrz nie jest konieczna. Zdarza się, że maluch przyjmuje właściwą pozycję nawet dzień przed porodem. Jeśli twoje dziecko nie jest skierowane główką w dół spróbuj wykonywać ćwiczenia lub przebywać w pozycjach, które sprzyjają maleństwu na przyjęcie prze niego właściwego umiejscowienia.  Skierowanie główki w dół i zsunięcie się w głąb macicy jest dodatkowym sposobem na dobre ukrwienie ciągle intensywnie rozwijającego się mózgu. Zacisze oraz ciepłe i ciemne wnętrze macicy jest najdoskonalszym środowiskiem dla tego procesu.

Gdy spodziewasz się bliźniąt może się zdarzyć, że jeden maluch odwróci się już główką w dół natomiast drugi spróbuje przyjąć najdogodniejsza dla siebie pozycję, tak aby najlepiej dopasować się do sytuacji. Pamiętaj, że w przypadków ciąży bliźniaczej w trzydziestym czwartym tygodniu ciąży powinnaś mieć już spakowaną i przygotowaną torbę do szpitala. Około 50% wszystkich bliźniąt rodzi się wcześniej (przed terminem, około trzydziestego siódmego tygodnia). W rzeczywistości ciąża bliźniacza przeciętnie trwa od trzydziestu pięciu do trzydziestu siedmiu tygodni. Więc przyszła mama w takiej sytuacji może się spodziewać rozwiązania lada moment.

Twój malec nadal hartuje swoje kości, ale kości czaszki pozostają miękkie. Będzie to potrzebne maluszkowi do ich przemieszczania się i zachodzenia na siebie, gdy główka dziecka będzie przemieszczać się przez kanał rodny kobiety. Z powodu ruchliwości kości czaszki niektóre dzieci rodzą się w główką o nieco stożkowatym kształcie. Upewnij się że jesz odpowiednio dużo produktów bogatych w wapń. Jeśli w twojej diecie są braki to maluszek i tak zaopatrzy się w ten makroelement korzystając z wapnia zgromadzonego w twoich kościach.

<<< 33 tydzień ciąży 35 tydzień ciąży >>>