Mama

Od trzydziestego szóstego tygodnia częstość wizyt u ginekologa powinna wzrosnąć, możesz go odwiedzać nawet co tydzień. W tym czasie istnieje konieczność wykonania pewnych konkretnych testów na obecność pewnej odmiany paciorkowców z grupy B. Badanie to jest bezbolesny i wykonuje je ginekolog a próbkę zanosi się do laboratorium. Paciorkowiec z tej grupy nie jest niebezpieczny dla dorosłej kobiety, jednak można go przekazać maleństwu podczas porodu, co w następstwie może wywołać poważne komplikacje u dziecka jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych albo zakażenie krwi. Około 10 do 30% kobiet w ciąży (a nawet więcej) ma bakterię tylko o niej nie wie, gdyż przeważnie nie wywołuje ona żadnych objawów. Flora bakteryjna zmienia się w czasie ciąży, dlatego zazwyczaj nie wykonuje się tego badania wcześniej. Jeśli się okaże, że kobieta ma tego konkretnego paciorkowca podaje się wówczas antybiotyki, aby uniknąć przekazania jej dziecku.

No cóż w 36 tygodniu nadal jesteś duża, ciężka i coraz bardziej zmęczona, czyli nic nowego. Bardzo prawdopodobne, że nie możesz sobie znaleźć żadnej wygodnej pozycji. Wysiedzenie kilku godzin to dla ciebie męczarnia. Rób przerwy, ruszaj się aby wyprostować nogi, spaceruj. Jeśli możesz kładź się z uniesionymi nogami i rękami przynajmniej na kilka minut. Jeśli długo siedzisz to staraj się wtedy choć chwilkę poruszać. Korzystaj z poduszek pod plecy.

Jeśli posiadasz już potomstwo to poświęć mu trochę czasu i uwagi, gdyż są to ostatnie tygodnie spokoju w rodzinie i domu. Zapewne martwisz się czy podołasz nowym obowiązkom i jak przybycie nowego dzidziusia odbierze jego starsze rodzeństwo. Ponieważ teraz najwięcej twojej uwagi pochłonie maleństwo dlatego inne dzieci mogą być nieco zazdrosne. Trzeba im stworzyć taką atmosferą, aby mogły tak samo jak ty docenić i pokochać nowego członka rodziny. Przygotuj domowników na przybycie nowego maleńkiego człowieczka. Porozmawiaj z nimi, zaangażuj ich w sprzątnie pokoju dla dziecka, w wybieranie ubranek, kocyków itd. Nie zapomnij zorganizować opieki dla swoich dzieci i zwierząt podczas waszej nieobecności na czas porodu. Zapewne ty jak i przyszły ojciec spędzicie ten czas razem w szpitalu. Oczywiście tata pewnie pojawi się w domu raz albo dwa ale to nie wystarczy i innym domownikom trzeba w tym czasie zapewnić stała opiekę. Pomyśl o tym wcześnie, aby potem być spokojną.

Zdarza się, że w tym okresie mogą cię nawiedzać niezwykle barwne marzenia senne. Poczynając od tego tygodnia powinnaś mieć już wszystko przygotowane do przybycia maleństwa na świat, co może się już zdarzyć w następnym tygodniu. Torba do szpitala powinna być spakowana i gotowa, fotelik samochodowy dla niemowląt zainstalowany w samochodzie. W tym tygodniu przejedź próbnie z partnerem drogę do szpitala. Wybierzcie najszybszą i najbezpieczniejszą trasę. Zastanówcie się jak ominąć korki o różnych porach dnia i gdzie można zaparkować. Lepiej wcześniej przetestować podróż do szpitala i wykonać wszelkie dodatkowe działania, co w dniu narodzin dzidziusia zaprocentuję szybkim i bezstresowym dojazdem oraz pomoże uniknąć nieznanego.

Dziecko

Twój maluch w trzydziestym szóstym tygodniu ciąży ma już około 34 cm długości (od ciemienia do końca tułowia) i waży około 2,75 kg. Do porodu pozostało już niewiele czasu. Na tym etapie młoda mama zauważa już zmiany w poruszaniu się dziecka, co spowodowane jest tym, że w macicy jest mu już bardzo ciasno. Dlatego mniej się wierci, jednak jego ruchy są precyzyjne i zdecydowane. W tym czasie bez problemu rozpoznasz na swoim brzuchu zarys piętki lub łokcia dziecka. Twój maluszek spędza większość swojego czasu z rączkami i nóżkami złożonymi przed swoim ciałem. Zapewne Ty jak i on nie możecie się już doczekać wspólnego spotkania.

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży większość malców powinna przyjąć już pozycję do porodu, czyli główką w dół w kierunku pochwy. W tym okresie każdego dnia powinna być zachowana równowaga między połykaniem a wydalaniem płynu owodniowego przez dziecko. Jeśli równowaga jest zaburzona to wtedy ilość płynu owodniowego zmienia się znacząco, malejąc lub wzrastając, powodując schorzenie zwane wielowodziem (za dużo płynu) lub małowodziem (za mało płynu owodniowego). W trzydziestym szóstym tygodniu ilość płynu owodniowego jest jeszcze stała. Natomiast w kolejnych tygodniach powinna się zmniejszać.

W tym czasie lanugo (meszek płodowy) oraz vernix (maź płodowa) pokrywające ciało dziecka są powoli „zrzucane”. Gdy malec osiągnie odpowiednią wagę w ogóle nie będzie ich już potrzebował. Wiele dzieci rodzi się z gładką skórą, choć niektóre mają jeszcze meszek i maź (przynajmniej niewielką warstwę stanowiącą ochronę). Meszek znika w niedługim czasie po porodzie, natomiast maź jest zmywana przy pierwszej kąpieli. Powstrzymanie się od kąpieli noworodka do dwóch tygodni od poczęcia jest od niedawna praktykowane w wielu szpitalach jako korzystne dla zdrowia malucha. W tym tygodniu serce dziecka nadal bije szybciej niż mamy i jest to od 110 do 160 uderzeń na minutę.

<<< 35 tydzień ciąży 37 tydzień ciąży >>>