Mama

Od trzydziestego ósmego tygodnia ciąży aż do czasu porodu przyszła mama zauważy, że jej brzuch już nie zmienia rozmiaru a jego wielkość jest stała. W tym czasie waga ciała powinna się ustabilizować. Jeśli dziecko zeszło już do macicy to brzuch mamy również się nieco obniży w porównaniu do stanu wcześniejszego. Jest to zapowiedzią zbliżającego się porodu. Ucisk jaki wywołuje macica na żebra może powodować dyskomfort. Także w tym okresie mogą się u ciebie pojawić częstsze rumieńce dlatego, że twój układ krwionośny pracuje wtedy bardzo intensywnie.

Niekiedy kobiety w ostatnich tygodniach ciąży odczuwają stan przygnębienia wynikający z różnych emocji jak niepokoju związanego z nadchodzącym porodem, zmęczenia wynikającego z niewyspania i ciężaru ciała, oczekiwania i pragnienia zakończenia ciąży. O swoich emocjach warto porozmawiać z położną, lekarzem lub inną kobietą w ciąży. Wraz ze zbliżaniem się terminu rozwiązania przyszła mama może odczuwać duże podniecenie i nerwowość. Dobrze wtedy skorzystać z różnych technik relaksacyjnych.

W trzydziestym ósmym tygodniu bacznie obserwuj wszelkie zmiany w swoim ciele. Skurcze, plamienia, wszelkie obrzęki nie powinny pozostać bez zauważenia. W każdym dniu możesz spodziewać się rozpoczęcia akcji porodowej. Sprawdź skład swoje torby do szpitala. Jak możesz ugotuj trochę potraw przeznaczonych do zamrożenia, aby twoje starsze dzieci miały zapewnione posiłki. Po porodzie sama możesz nie mieć tyle czasu ani energii, aby stać i pichcić domowego obiadki.

Jeśli planujesz po porodzie karmić swojego małego oseska mlekiem trzydziesty ósmy tydzień ciąży jest dobrym momentem, aby przygotować sobie odpowiednią garderobę. Twoja obecna wielkość piersi nie powinna się już zmienić aż do końca okresu karmienia, więc bez obawy możesz zrobić sobie zapas biustonoszy i bluzek, bo za dwa czy trzy miesiące nadal powinny pasować. Wybieraj staniki z naturalnych i przewiewnych materiałów. Syntetyczne tkaniny mogą dodatkowo podrażniać twoją skórę a nawet wywoływać wysypkę. Biustonosz powinien mieć możliwość łatwego odsłonięcia piersi bez konieczności ściągania i rozpinania w całości. W obecnych czasach istnieje wiele biustonoszy przeznaczonych dla kobiet karmiących więc jest z czego wybierać.

Karmienie dziecka piersią niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla matki jak i dziecka. Pamiętajmy, że decyzja o karmieniu własnym pokarmem należy tylko do przyszłej mamy. Warto się nad tym zastanowić już wcześniej, ponieważ jest to jedna z najważniejszych rzeczy jaką można zrobić dla swojego maluszka. Według wszelkich przeprowadzonych badań mleko matki jest najlepszym posiłkiem dla wszystkich noworodków, nawet wcześniaków i chorych noworodków. Przez wiele źródeł zaleca się karmienie dziecka do 12 miesięcy. W niektórych krajach normą jest karmienie dzieci nawet przez pierwsze 1-3 lata życia. Przyszła mama powinna się zaznajomić z zaletami płynącymi z dostarczania dziecku własnego pokarmu. W tym celu można skorzystać z fachowej literatury, Internetu lub porady położnej laktacyjnej.

Dziecko

Twoje dziecko jest w pełni dojrzałe i czeka na przyjście na świat. W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży liczy sobie trzydzieści sześć tygodni życia i waży około3,1 kga mierzy około35 cm(od ciemienia do końca tułowia). Przy łóżku rodziców powinna stać już zapakowana torba do szpitala oraz wymagane dokumenty.

W jelitach dziecka gromadzi się smółka, czyli zielonkawo-czarna lepka substancja będąca materiałem odpadowym, która może zostać wydalona tuż przed porodem lub tuż po porodzie. W tym tygodniu główka i tułów dziecka mają zbliżony obwód. Gdy w tym czasie przypada ci wizyta u lekarza, może on określić przybliżony rozmiar dziecka, czy będzie drobne czy duże. Należy pamiętać, że podane szacunki mogą być mylne a faktyczny wymiary maleństwa poznamy po jego przyjściu na świat. W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży łożysko nie pracuje już tak sprawnie i powoli kończy swoją funkcję zasilania maleństwa w składniki odżywcze. Mogą się w nim tworzyć skrzepy krwi i bryłki wapnia.

Ilość płynu owodniowego w macicy spada z tygodnia na tydzień. Nie martw się bo nadal jest go na tyle dużo, aby chronić twoje maleństwo przed urazami. Gdyby w tym czasie aktywność malca spadła drastycznie i nie wyczuwałabyś żadnych ruchów przed długi czas natychmiast skonsultuj się z lekarzem lub położną. Może być wymagane zrobienie KTG w najbliższym szpitalu. W tym tygodniu maluch wykonuje bardzo silne ruchy rękami. Przez większość czasu chwyta i puszcza pępowinę, która jest jego jedyną zabawką. Może również starać się zginać palce dłoni w małe piąstki.

<<< 37 tydzień ciąży 39 tydzień ciąży >>>