Mama

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży to już tylko i wyłącznie oczekiwanie na maluszka. Dziecko nie tylko jest wyczekiwane przez przyszłych rodziców, ale również przez dziadków, rodzeństwo, znajomych, przyjaciół rodziny. Wiele osób dzwoni i pyta czy to już jest po czy jeszcze nie. Taka sytuacja może drażnić kobietę. Telefony mogą być denerwujące lub wręcz odwrotnie – pocieszające i życzliwe. Jeśli nie chcesz rozmawiać odłóż słuchawkę albo w ostateczności oddaj ją mężowi. Nie stresuj się ponaglaniem rodziny. Mało kobiet rodzi w przewidzianym dokładnie przez lekarza dniu. Jednak termin nie różni się więcej niż dwa tygodnie do przodu lub do tyłu.

Ostanie dni oczekiwania mogą okazać się trudniejsze niż myślisz. Nie możesz się na niczym skupić, obawiasz się wyjść z domu, nie jesteś w stanie niczego zaplanować. Wykorzystaj czas na lekturę lub maksymalne odprężenie.

W trzydziestym dziewiątym tygodniu twoja macica zajmuje całą przestrzeń w miednicy oraz znaczną część jamy brzusznej, dlatego mogą cię trapić różne dolegliwości. Jeśli bardzo ci one przeszkadzają porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem. Prawdopodobnie chodzisz na wizyty lekarskie co tydzień. Za każdym razem powinno być wykonywane badanie ginekologiczne pozwalające stwierdzić stan szyjki macicy. Tym razem dowiesz się czy szyjka macicy się zmienia, jaki jest stopień rozwarcia i jej dojrzałość wskazująca na zbliżające się rozwiązanie. Poza tym czeka cię standardowe USG. Dowiesz się jak ułożony jest malec i jakie są jego wymiary oraz przybliżona waga.

Czekając na poród obserwuje ruchy dziecka. Twoje dziecko powinno być tak samo aktywne i ruchliwe aż do porodu a wszelkie zmiany (szczególnie brak lub znaczne spowolnienie aktywności) mogą świadczyć o problemach. Należy jak najszybciej zadzwonić i udać się do najbliższego szpitala w celu wykonania KTG. Również skonsultuj się z lekarzem jeśli zauważysz wyciek wód płodowych. Pęknięcie i wylanie płynu owodniowego czasem występuje przed rozpoczęciem akcji porodowej u około 8% kobiet. Niekiedy jest to znaczna i obfita utrata wód płodowych a czasem mały wyciek. Jeśli utracisz całe wody płodowe a nie pojawią się skurczę będziesz potrzebować ich wywoływania za pomocą kroplówki w szpitalu.

W tym tygodniu, aby złagodzić wszelkie bóle i obciążenia wykonuj jak najwięcej ćwiczeń rozciągających, najlepiej koci grzbiet albo obroty miednicy. Jak masz możliwość to nurkuj w wannie z ciepłą wodą lub wybierz się popływać na basenie. Przynajmniej na chwilę oszukasz prawo grawitacji i poczujesz się lżejsza.

Zrób listę spraw do załatwienia, które spadną w najbliższych dwóch miesiącach na twojego męża, np. zapłacenie rachunków, zabranie dzieci do pediatry czy dentysty. Sprządź listę numerów alarmowych i przyklej ją do lodówki lub w inne widoczne miejsce (numer do położnej, lekarza, mamy, zarządcy mieszkania, mechanika samochodowego itd.). Pozbieraj wszelkie ważne dokumenty w jedno miejsce (rachunki, dokumenty samochodowe, umowy najmu, polisy i inne dokumenty dotyczące domu lub mieszkania). Możesz sobie zrobić zapas przedmiotów które nadają się do dłuższego przechowywania, takich jak: papier toaletowy, chusteczki jednorazowe, pieluszki jednorazowe, dużo podpasek i wkładek higienicznych, worki na śmieci, proszek do prania itd. Zrób sobie albo zapas jedzenia w formie mrożonek i gotowych potraw ze słoika albo zbierz ulotki z okolicznymi restauracjami, które serwują dania na wynos. Może ci się wydawać, że niektóre przygotowania na pewno ci się nie przydadzą. Wszystko zwiastuje nadejście klęski żywiołowej jak huragan lub powódź. Uwierz na słowo, że w najbliższych dniach możesz nie mieć tyle wolnych chwil, aby zajmować się obowiązkami domowymi. Czas jaki będziesz posiadać powinnaś wykorzystać na opiekę nad maleństwem i sobą. Twój szybki powrót do sprawności jest bardzo ważny, dlatego powinnaś odpocząć, gdy tego potrzebujesz i nie martwić się wyrzucaniem śmieci czy zaległym praniem. Poza tym obowiązkami domowymi może się zająć mąż lub inni członkowie rodziny.

Jeśli zauważysz u siebie jeden z wymienionych niżej objawów natychmiast skontaktuj się z lekarzem i szpitalem:

Dziecko

W trzydziestym dziewiątym tygodniu życia malec nie może się już doczekać spotkania w rodzicami. Ma teraz około36 cmdługości (od ciemienia do końca tułowia) oraz waży nieco ponad3,25 kg. Im dłużej przebywa u mamy tym więcej nabiera kilogramów. Chłopcy są zazwyczaj nieco ciężcy niż dziewczynki.

W tygodniach przed przyjściem na świat większość meszku na ciele twojego maluszka ulega wytarciu. Szybko zostanie on połknięty przez dziecko i trawi do jelit, gdzie wraz z innymi wydzielinami stanie się częścią znajdującej się tam już czarnej smółki. Płuca dziecka są w pełni dojrzałe i wytwarzają coraz więcej surfaktantu, który jest niezbędny do ich prawidłowej pracy. Ruchy dziecka w tym tygodniu mogą nie być już tak wyczuwalne jak wcześniej. Gdybyś miała wątpliwości co do stanu dziecka zgłoś się do najbliższego szpitala na KTG. Pępowina maluszka ma już długość51 cm, co odpowiada mniej więcej długości jaką osiągnęło dziecko (od czubka głowy do stóp).

Hormony ciążowe, które produkuje kobieta w czasie błogosławionym mogą sprawić, że sutki u noworodków tuż po narodzinach będą nieco obrzmiałe i mogą wydzielić minimalne ilości mleka, zarówno u dziewczynek jak i u chłopców. Także narządy płciowe mogą być nieco powiększone, wargi sromowe u dziewczynek i jądra u chłopców. Po przyjściu na świat dziecka, jak twój maluszek przestanie bezpośrednio czerpać pokarm z twojej krwi wszystko wróci do normy. W czasie narodzi dziecko ma aż 300 kości, czyli więcej niż dorosły człowiek, który ma 206 kości. Spowodowane jest to tym, że niektóre kości maleństwa zrosną się w okresie niemowlęcym.

<<< 38 tydzień ciąży 40 tydzień ciąży >>>