Mama

W tym tygodniu jeszcze nie spodziewasz się, że jesteś w ciąży. Wygląd twojej szyjki macicy znacznie się zmienia, macica zaczyna się powiększać i staje się bardziej miękka. Ginekolog może już stwierdzić obecność zarodka. Pojawia się szereg dolegliwości jak senność, zmęczenie, wahania nastroju. Często musisz korzystać z toalety, co jest spowodowane rozrastaniem się macicy. Inną dolegliwością są nabrzmiałe i bolące piersi. Pierwszy trymestr ciąży niesie największe ryzyko poronienia, dlatego należy uważać. Zmienić tryb życie na bardziej spokojny. Odżywiać się racjonalnie i często, ale w małych porcjach.

Dziecko

W czwartym tygodniu twoje dziecko ma od 0,36 do 1 mm i rozwija się błyskawicznie, ciągle dzielą się i rozrastając. Blastocysta, czyli kulka złożona z kilkuset komórek, dzieli się teraz na dwie połowy – jedną zawartą w drugiej. Ta połówka, która przywiera do ściany macicy zamieni się w łożysko. Z jej zewnętrznej powierzchni tworzą się: pępowina, worek owodniowy i woreczek żółtkowy oraz kosmówka (ochronna błona w macicy).

Natomiast z drugiej połowy blastocysty, czyli wewnętrznej, utworzy się embrion. Możemy w niej wyróżnić trzy warstwy zarodkowe: ektoderma, mezoderma i endoderma. Z zewnętrznej warstwy, czyli ektodermy, powstanie układ nerwowy i mózg oraz skóra i włosy. Z środkowej (mezodermy) rozwiną się mięśnie, kości, tkanka chrzęstna, naczynia krwionośne oraz nerki. Natomiast w wewnętrznej warstwy (endodermy) uformuje się wątroba, trzustka, pęcherz moczowy, tarczyca oraz wyściółka przewodu pokarmowego. Sam zarodek jest półprzezroczysty i szarawy, bez krwi i pigmentu.

<<< 3 tydzień ciąży 5 tydzień ciąży >>>