Mama

Mamy czterdziesty tydzień ciąży. Nareszcie! Niedługo maleństwo będzie na świecie. Termin ustalony przez położnika lub położną wskazuję, że mija właśnie czterdzieści tygodni, czyli 280 dni. Noworodek może się urodzić dwa tygodnie przed lub dwa tygodnie po wskazanej przez lekarza dacie. W tych dniach oprócz oczekiwania wyczerpuje cię już niepewność związana z chwilą rozpoczęcia porodu. Liczysz dni i nic. Termin mija a Ty nadal masz dzidzię w brzuchu. Jest to częsta sytuacja u kobiet rodzących po raz pierwszy. Według obowiązujących norm i zaleceń lekarz powinien odczekać dwa tygodnie od wyliczonego terminu i dopiero wtedy rozważać sztuczną indukcję narodzin. Oczywiście pod warunkiem, że w tym czasie nic złego nie dzieje się z matką ani dzieckiem. Z dniem, który minął twoją datę rozwiązania uważa się, że twoja ciąża jest przenoszona lub przeterminowana. Sama nazwa nie brzmi za ładnie jednak nie jest to powód do zmartwień. Od 3 do 12% dzieci przychodzi na świat po upływie wskazanego terminu porodu. Pozostaje ci tylko oczekiwać na pierwsze oznaki porodu.

Często przyszła mama jest już tak zdesperowana i zmęczona, że może zastanawiać się nad sięgnięciem po stare sposoby rozwiązywania ciąży w postaci ziół czy oleju rycynowego. Nawet o tym nie myśl! Niezależnie od tego co wyczytasz na ten temat w Internecie nie warto ryzykować. Właściwości wielu ziół nie są znane lekarzom, czasem niepewne jest też ich pochodzenie, mogą mieć zmienną ilość składników aktywnych i różne domieszki o których nie wiesz. Efekty stosowania takich ziół mogą być nie do przewidzenia, niebezpieczne lub nawet żadne. Jeśli nie były prowadzone pod tym kątem żadne wiarygodne badania naukowe działanie niektórych ziół i medykamentów może nie być w pełni uzasadnione. Co najważniejsze brakuje w tym zakresie danych dotyczących bezpieczeństwa ich stosowania przed wszystkim dla kobiet w ciąży.

Nadal jedz wartościowe posiłki. W czasie porodu będziesz potrzebować mnóstwo energii. Dbaj o dobre nawodnienie pijąc wodę, soki, mleko lub herbatki. Staraj się unikać napojów gazowanych, gdyż mogą powodować bóle brzucha i wzdęcia.

Prawdopodobnie przyszła mama jest teraz większa niż się spodziewała, poza tym obolała, ociężała i zmęczona. Nie może ani wygodnie spać, ani nic konkretnego zrobić. Jedyne czynności to oglądanie telewizji, czytanie książki i dreptanie co chwila do ubikacji. Czekanie jest coraz bardziej nerwowe i emocjonujące. Nie czuj się winna temu, że nic nie robisz. Ciesz się ostatnimi dniami podarowanymi przez Naturę. Codziennie rozciągaj mięśnie i wychodź na spacer (to jedyna naturalna metoda przyśpieszająca poród). Rozluźniaj się psychicznie oraz na poziomie brzucha. Rozmawiaj z malcem, śpiewaj mu lub czytaj.

Jeśli minął już czterdziesty drugi tydzień ciąży, a dzidziuś nie kwapi się z przyjściem na świat trzeba udać się do szpitala. Lekarz oceni twój stan i stan dziecka. Także powinien wykonać USG i ocenić objętość wód płodowych. Jeśli wszystkie wyniki są prawidłowe powinniście porozmawiać o indukcji porodu w planowanym, dogodnym terminie. Nie martw się maluszek tak czy inaczej pojawi się na świecie.

Dziecko

Około czterdziestego tygodnia ciąży twoje dziecko jest w pełni przygotowane do przyjścia na świat. Maluch od ciemienia do końca tułowia ma około 37-38 cm, a wraz z nóżkami w dniu porodu ma od 43 do 60 cm długości i waży od 2700 do 4500 gramów – lub więcej.

Z każdym dniem przybywa mu połączeń nerwowych, włosków na głowie i dodatkowych dekagramów. Do tej pory nie końca wiadomo jaki czynniki bezpośrednio powoduje rozpoczęcie porodu i przyjście dziecka na świat. Według jednej z hipotez maluchowi w twojej macicy robi się za ciepło i indukuje poród. Według drugiej hipotezy maluch wysyła sygnał w postaci męskich androgenów (niezależnie od płci, chociaż są to męskie hormony płciowe) co pobudza produkcje estrogenów przez organizm matki i inicjuję czynność porodową. W obu zaprezentowanych hipotezach o przyjściu na świat decyduje dziecko i to ono wie najlepiej kiedy jest gotowe.

Dziecko, gdy wydostanie się z mazi płodowej i rozpocznie nowe życie poza macicą będzie wyposażone w ponad 70 reakcji odruchowych. Klatka piersiowa maluszka ma charakterystyczny kształt, a ciało składa się w 15% z tłuszczu. W trakcie akcji porodowej łożysko odczepi się od ściany macicy, a pępowina zaperzyła stanie dostarczać krew wraz z pierwszych oddechem noworodka. Pierwsze zaczerpnięcie powietrza powinno doprowadzić do pewnych przeobrażeń w budowie serca i tętnic, dzięki czemu krew dopłynie do płuc.

<<< 39 tydzień ciąży