Zanim rozpocznę przekazywanie informacji o niepodważanym bardzo korzystnym wpływie kwasów tłuszczowych omega 3 na rozwój dziecka (jak i nasze zdrowie), chciałbym przedstawić kilka faktów. Mam na celu uświadomić w ten sposób wielu osobom jak poważny problem w społeczeństwie polskim stanowi niedobór nienasyconych tłuszczów z rodziny omega 3

Nienasycone kwasy tłuszczowe dzielimy tak naprawdę na dwie grupy. Są to kwasy z rodziny omega 3 oraz omega 6. Te pierwsze występują głównie w oleju lnianym, orzechach czy oleju/mięsie rybim.

Kwasy n-6 występują natomiast w powszechnie stosowanych olejach słonecznikowych, kukurydzianych, margarynach, przetworzonej żywności czy nieorganicznych jajach.

Niezwykle ważnym jest to, że stosunek n-3 do n-6 w prawidłowo zbilansowanej diecie powinien wynosić w idealnym przypadku 1:1 (dieta Eskimosów) lub nie więcej niż 1:3  (1 łyżka n-3 na 3 łyżki n-6)

Przeciętna dieta Polaka zawiera kwasy omega 3 oraz omega 6 w stosunku

od 1:20 do 1:40 !!!!

To bardzo niekorzystny dla zdrowia oraz rozwoju współczynnik. Jest to związane z tym, że kwasy te są wobec siebie można by rzecz „antagonistami”. Omega 3 rozrzedza i upłynnia krew, podczas gdy omega 6 w dużych proporcjach (przypominam 1:20/40 u nas) ma działanie odwrotne. Kwasy n-6 wzmagają stany zapalne, wzrost cholesterolu, alergie i inne… Właśnie dlatego w Polsce niemal połowa zgonów to choroby układu krążenia, podczas gdy u Eskimosów jest to zaledwie 3,5%

Omega 3 dla naszego dziecka

Kwasy omega 3 są niezwykle ważne w rozwoju twojego nienarodzonego dziecka. Nowy dopiero rozwijający się organizm pobiera te bezcenne nienasycone kwasy tłuszczowe od matki. Transportowane poprzez łożysko są następnie wykorzystywane do budowy nowego organizmu.

Musimy wiedzieć, że ponad połowa objętości mózgu to tłuszcze z których niemal 35% stanowią właśnie nienasycone kwasy tłuszczowe n-3. Również ponad 30% tłuszczów siatkówki oka to kwasy nienasycone z rodziny omega 3. Ich podaż jest szczególnie ważna w ostatnim trymestrze gdy to masa mózgu twojego dziecka wziększa się niemal 5-krotnie!

Do tej pory, zostało naukowo udowodnione zarówno w Szwecji czy na Harvardzie, że dzieci matek przyjmujących stale nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 (suplementy / dieta bogata w omega 3) wykazują znacznie wyższy iloraz inteligencji, są znacznie mądrzejsze, skoncentrowane i posiadają lepszą pamięć. Wykazano, że dzieci te mają lepiej wykształcona cewę nerwową.

Potwierdzono również, że stosowanie kwasów tłuszczowych omega 3 chroni przyszłą mamę przed przedwczesnym porodem.

Jeśli ciąża jest planowana, warto rozpocząć suplementację kwasami omega 3 2 do 3 miesięcy przed zapłodnieniem. Twój organizm zdąży w tym czasie zgromadzić odpowiednie zapasy, niezbędne w kolejnych etapach rozwoju płodu czy karmienia piersią.

Nie ma chyba mamy, która nie chciała by urodzić zdrowe i mądre dziecko. Wiedząc co wpływa na prawidłowy jego rozwój a w szczególności jego układ nerwowy (nie zapominajmy jeszcze o kwasie foliowym), starajmy się bilansować swoją dietę oraz suplementować tak, abyśmy mogli zapewnić mu odpowiednią podaż tych najcenniejszych substancji odżywczych i budulcowych.

Pamiętaj więc o ABC zdrowia twojego i dziecka i nie zapominaj nigdy o bezcennych kwasach tłuszczowych omega 3

 

Pozostaw komentarz

Twoja wiadomość


− 5 = jeden