Raz na około 90 potwierdzonych ciąż okazuje się, że szczęśliwa przyszła mama diwie się o tym, iż jej przypadek to ciąża mnoga potoczniej – bliźnięta. W przypadku trojaczków zdarza się to zaledwie raz na ponad 7 tysięcy ciężarnych.  Sama frekwencja zmienia się również w zależności od położenia demograficznego. W przypadku rasy białej jest to wspomniany wyżej współczynnik, z małym wyjątkiem. Otóż warto wspomnieć, że planowanie ciąży po trzydziestce, w wieku 35-40 lat, znacznie zwiększa szansę na poczęcie dwojaczków. Powoduje to hormon FSH (hormon pobudzający dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych), którego ilość po 35 roku wzrasta.

Można by powiedzieć, że wiadomość, iż urodzisz bliźnięta to „podwójne szczęście” i coś wyjątkowego (to prawda!) jednak na początku bywa ona często rodzajem wstrząsu. Informacja taka może budzić u Ciebie pewne obawy szczególnie, gdy jest to pierwsza ciąża. Dwoje małych dzieci to więcej obowiązków jednak z pewnością szybko przywykniecie do wychowywania dwójki maluszków i poznacie wszelki pozytywne uroki tej sytuacji. Jeśli myśleliście o 2 dzieci, bliźnięta to tak naprawdę szybsze spełnienie marzeń. Musimy więc pamiętać, że ciąża mnoga to podwójne przygotowana w postaci łóżeczka, wyprawki, i innych niezbędnych rzeczy do przyjęcia dziecka x2. Takie wspólne przygotowania pozwolą wam już wcześniej przygotować się do przyjścia na świat waszych maluchów i na pewno znacząco was uspokoją.

Rodzaje i rozpoznanie.

Najczęstszym przypadkiem wszystkich ciąż mnogich to oczywiście bliźniaki lub dwojaczki. Dzielimy je na jednojajowe (o identycznym materiale genetycznym) oraz dwujajowe (to dwa genetycznie różniące się maluszki). Niemal 2/3 wszystkich bliźniąt to bliźnięta dwujajowe (dwojaczki). W przypadku bliźniąt jednojajowych, ponieważ posiadają ten sam genotyp są oczywiście zawsze identycznej płci a wychowywane w tym samym środowisku wykazują również bardzo duże podobieństwo psychiczne.

Bliźnięta jednojajowe są efektem takiego samego zapłodnienia jak następuje to w pojedynczej ciąży tradycyjnej. Jeden plemnik zapładnia jedną komórkę jajową. Różnica polega na tym, że powstała zygota dokonuje w tym przypadku jeszcze jeden dodatkowy podział tworząc dwa  genetycznie identyczne zarodki. W zależności od momentu, w którym to nastąpi wyróżniamy następujące rodzaje ciąży bliźniaczej jednojajowej:

Śmiertelność przy danym typie ciąży bliźniaczej jednojajowej:

Bliźniaki dwujajowe. Warto na samym wstępie wspomnieć, że nazwa „bliźniaki” jest błędną, gdyż nie są to bliźnięta lecz dwojaczki, czyli dwa zupełnie odmienne organizmy powstałe w wyniku zapłodnienie dwóch osobnych komórek jakowych dwoma plemnikami. Ponieważ są to dwa niezależne od siebie zarodki mogą być tej samej lub różnej płci. Każdy z zarodków wytwarza swoją kosmówkę i żyje w obrębie swoich błon płodowych.

Kobiety, które już wcześniej rodziły lub posiadają bliźniacze rodzeństwo ogarnia przeczucie, że planowane objawy ciąży mogą wskazywać na ciążę mnogą. Jednak zanim udamy się do ginekologa i przeprowadzimy badanie ultrasonograficzne jedynym co może nam wskazać (szczególnie gdy jest to kolejna ciąża), że możemy spodziewać się bliźnią to bardziej nasilone niż zwykle nudności poranne czy bardzo duże zmęczenie. Bez względu na przeczucia, pokrewieństwo i inne budzące w was różne przeczucia tylko badanie USG może potwierdzić ciążę mnogą.

Jakie zmiany niesie ze sobą ciąża mnoga

Częstsze badania i wizyty kontrolne

Bez wątpienia, gdy lekarz potwierdzi, że spodziewasz się bliźniąt (zwłaszcza jednojajowych) musisz wiedzieć, że przypadek taki jest zawsze traktowany szczególnie. Jest to związane z tym, że bliźnięta lub dwojaczki niosą ze sobą zawsze dodatkowe zagrożenia występujących jedynie w tym szczególnym przypadku. W związku z powyższym zostaniesz na pewno objęta szerszą opieką przedporodową w postaci częstszych badań lekarskich, USG oraz badań typu morfologia, ciśnienie krwi i badanie moczu. Wszystko to po to aby wykluczyć np. typowe powikłanie ciąży mnogiej jakim jest zatrucie ciążowe. Musimy pamiętać również, że ciąża mnoga to znacznie większe zapotrzebowanie na wartościowe składniki odżywcze, kwas foliowy, omegi czy żelazo.

W przypadku dwojaczków, badania USG będziesz prawdopodobnie wykonywać regularnie co miesiąc jak robi to wiele ciężarnych (zależy to oczywiście od lekarza i kliniki). Jeśli natomiast została potwierdzona ciąża jednojajowa, możesz spodziewać się wizyt i badań nawet co 2 tyg, gdyż to właśnie ten przypadek niesie ze sobą największą szansę powikłań.

Wcześniejszy poród w szpitalu lub klinice

Na datę porodu składa się wiele czynników, jak termoregulacja maluszka czy po prostu rosnąca wewnątrz ciasnota. Nie trudno się domyślić, że w przypadku dwojaczków lub bliźniąt jednojajowych maluszkom zaczyna brakować miejsca znacznie szybciej. Poród zaczyna się więc z reguły w okolicy 37 tygodnia ciąży.

W przypadku ciąży mnogiej nie powinniśmy nigdy planować porodu w domu lecz w szpitalu lub prywatnej klinice. Musimy wiedzieć, że połowa tych przypadków kończy się cięciem cesarskim. Nawet gdy pierwszy dzidziuś jest ułożony prawidłowo główką w dół, często drugie dziecko ma orientację przeciwną ja na załączonej obok grafice.

Prawa mamy po porodzie

Po urodzeniu jednego malucha mamie przysługuje 20 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego. Jednak w przypadku bliźniąt jest to 31 tygodni; przy trojaczkach – 33 tygodnie; w przypadku każdego kolejnego dziecka czas urlopu zwiększa się o dwa tygodnie (maksymalnie do 37 tygodni po urodzeniu pięcioraczków lub więcej dzieci).

Pozostaw komentarz

Twoja wiadomość


3 × = dwanaście