W przypadku ciąży, zarówno dla kobiety jak i maleństwa, najlepszym okresem na podróżowanie jest drugi trymestr. Wtedy ustępuje większość dolegliwości jak wymioty i nudności, wzrasta ilość energii, poprawia się samopoczucie, a brzuszek nie jest jeszcze taki duży. Kobiety w ciąży powinny na siebie szczególnie uważać, jednak nie ma przeciwwskazań do odbywania podróży samolotem.

Zanim wsiądziesz do samolotu powinnaś się zapoznać z kilkoma radami dotyczącymi latania w stanie błogosławionym. Sama ciąża nie jest pretekstem do zmiany środka transportu. Niekiedy lot samolotem może się okazać najlepszym wyborem. Oczywiście jeśli chcesz lecieć samolotem z brzuszkiem należy dowiedzieć się jak najwięcej o zagrożeniach i przygotowaniach do podróży w przestworzach.

Zanim polecisz

Jak pisałam najlepiej wybrać się w podróż samolotem w drugim trymestrze ciąży. Pierwszy trymestr jest kluczowy dla rozwoju dziecka i mogą wystąpić w tym czasie niepokojące krwawienia. Natomiast w trzecim trymestrze ciąży, szczególnie w ostatnich tygodniach, można wywołać przedwczesny poród. Większość linii lotniczych pozwala na loty do 34-36 tygodnia ciąży (do 4 tygodni przed rozwiązaniem). Może się zdarzyć, że obsługa odmówi ci wejścia na pokład w zaawansowanej ciąży, czyli po 36 tygodniu. Każda linia ma swój regulamin dotyczący tej kwestii. Na ogół nie powinno być problemów nawet po 36 tygodniu, jednak na pewno trzeba mieć zaświadczenie lekarskie o możliwości odbycia podróży samolotem wystawione przez lekarza położnika lub położną. Niektóre linie lotnicze wcale nie przyjmują kobiet w ciąży na pokład. Trzeba się z tym liczyć i zapoznać z regulaminem zanim wykupimy bilet lotniczy. Niestety nie powinnyśmy się wybierać do krajów, gdzie trzeba się szczepić lub przyjmować leki chroniące przed chorobami w danym kraju. Taka sytuacja może bezpośrednio zagrażać dziecku w łonie matki. W takich kwestiach należy się wcześniej skonsultować z lekarzem.

Kiedy można latać samolotem, a kiedy nie?

Gdy ciąża przebiega normalnie i bez komplikacji można bez zastrzeżeń udać się w podróż samolotem. Natomiast lot nie jest możliwy lub mogą wystąpić powikłania gdy:

Przed podróżą

Rady na pokładzie samolotu

Czy może coś zaszkodzić dziecku?

Wiadomo, że w kabinie panuje niższe ciśnienie powietrza niż normalnie. Nie ma jednak zagrożenia dla dziecka, chyba, że matka jest chora na niedokrwistość, zakrzepowe zapalenie żył lub ma kłopoty z łożyskiem. Aby zapobiec niedotlenieniu należy przed lotem podać ciężarnej tlen i nie powinno być problemów. Lot samolotem również może mieć niekorzystny wpływ na płód w pierwszych trzech miesiącach ciąży ze względu na zmiany ciśnienia przy starcie i lądowaniu, co może wpłynąć na nie w pełni ukształtowane organy wewnętrzne dziecka. W niektórych przypadkach może dojść do poronienia.

Poród w przestworzach

Lepiej nie znaleźć się w akcji porodowej w samolocie, ale nigdy nic nie wiadomo. Linie lotnicze restrykcyjnie przestrzegają terminów w których kobieta ciężarna może wejść na pokład, czyli nie później niż 4 tygodnie przed planowanym porodem. Wszystko po to, aby nie doszło do przedwczesnego rozwiązania. Na pokładzie samolotu nie ma do tego warunków, jednak gdy taka sytuacja ma miejsce można liczyć na pomoc personelu pasażerów i szczęście, że w samolocie jest ktoś z wykształceniem medycznym. Szansa na poród w przestworzach to zapewne jak szansa na wygranie w totolotka. Istnieje tradycja, że niektóre linię lotnicze urodzonym na pokładzie malcom zapewniają bezpłatne loty do końca życia!

Zaświadczenie – warto mieć przy sobie

Nawet jeśli twój stan zdrowia w czasie ciąży nie budzi żadnych zastrzeżeń lepiej przed lotem skonsultować się z lekarzem prowadzącym i poprosić o zaświadczenie o braku przeciwwskazań do lotu i stanie zdrowia. O zaświadczenie możesz zostać poproszona już przy odprawie pasażerskiej lub przy zajęciu miejsca w samolocie.

Każda linia lotnicza ma inne zasady dotyczące podróży kobiet w ciąży. Jednak wszystko jedno jakimi liniami lecisz warto mieć przy sobie zaświadczenie oraz termin przewidywanego porodu.

W tabelce poniżej prezentujemy wybrane najpopularniejsze w kraju linie lotnicze i zasady podróży samolotem dla kobiet w ciąży według regulaminu ze strony przewoźnika:

Linia lotnicza
 PLL LOT Przed 32 tygodniem ciąży nie są wymagane specjalne formularze. W zaświadczeniu od lekarza wystarczy zawrzeć informację o stanie zdrowia pacjentki i o zaawansowaniu ciąży. Po 32 tygodniu ciąży należy pobrać formularz MEDIF i przesłać go co najmniej 48 godzin przed wylotem, a po przesłaniu upewnić się, że formularz dotarł dzwoniąc do Call Center.

Formularz MEDIF dostępny jest tutaj: pobierz formularz

 Ryanair W przypadku ciąży pojedynczej przebiegającej bez powikłań, od 28 tygodnia ciąży przewoźnik wymaga okazania – przy odprawie i/lub przy wejściu do samolotu – wydanego przez lekarza położnika/położną, wydanego w ciągu 2 tygodni przed lotem, zaświadczenia stwierdzającego, że:

Ryanair zastrzega sobie prawo do odmowy przewozu, po upływie 28 tygodnia ciąży a pasażerka nie przedstawi zaświadczenia o stanie pozwalającym na odbycie lotu od lekarza położnika/położnej.

W przypadku ciąży przebiegającej bez powikłań, podróż nie jest dozwolona po upływie następujących terminów:

W przypadku ciąży pojedynczej przebiegającej bez powikłań, Ryanair ogranicza możliwość podróży po upływie 36 tygodnia, a w przypadku ciąży mnogiej po upływie 32 tygodnia. Po rozpoczęciu 28 tygodnia ciąży, pasażerka będzie poproszona o przedstawienie pisma od lekarza położnika/położnej potwierdzającego, że ciąża przebiega bez powikłań, oczekiwany termin porodu, oraz dobry stan zdrowia kobiety pozwalający na odbycie lotu.

Ważne że musi to być zrobiona na ich druku do pobrania TUTAJ. Lepiej nie kusić losu i nie próbować odprawy ze standartowym zaświadczeniem od lekarza. Polityka firmy jest jaka jest i wymaga własnego druku. Można oczywiście zawsze mieć dodatkowo standardowy „papierek” od lekarza.

 easyJet Kobiety w ciąży do 27 tygodnia włącznie mogą podróżować bez zaświadczenia lekarskiego. Kobiety w ciąży od 28 do 35 tygodnia włącznie muszą posiadać zaświadczenie wydane przez lekarza lub zarejestrowaną położną. Zaświadczenie musi potwierdzać, w którym tygodniu ciąży jest pasażerka, musi zawierać daty podróży oraz zezwolenie na jej podróż samolotem. Zaświadczenie musi również zawierać daty podróży z rezerwacji. Kobiety w ciąży od 36 tygodnia i w późniejszych tygodniach ciąży nie mogą podróżować samolotem, w związku z czym podróż powrotna musi zakończyć się przed 35 tygodniem ciąży. Kobietom w ciąży wolno podróżować z niemowlęciem na kolanach. Warunki Przewozu Artykul 8.2
 Wizz Air Latanie samolotami nie zagraża kobietom w ciąży, chociaż nie zalecamy latania w ostatnim miesiącu ciąży oraz do 7 dni po urodzeniu dziecka. (Prosimy zwrócić uwagę na to, iż WIZZ Air nie przyjmuje na pokład kobiet po 34. tygodniu ciąży.) Wizz Air stanowczo zaleca, aby kobiety ciężarne powyżej 28 tygodnia ciąży zasięgnęły porady lekarskiej odnośnie możliwości podróży lotniczej. Przewoźnik może żądać okazania zaświadczenia lekarskiego w trybie przewidzianym w pkt. 7.3.3 zasad regulaminu linii lotniczych Wizz Air.
 Lufthansa Kobiety będące w ciąży bez żadnych komplikacji mogą podróżować rejsami Lufthansy do końca 36 tygodnia ciąży lub do około czwartego tygodnia przed przewidzianym terminem porodu, bez konieczności posiadania zaświadczenia lekarskiego od ginekologa.Zaświadczenie o możliwości podróży samolotem w późniejszym okresie ciąży po 36 tygodniu, może wydać jedynie CENTRUM MEDYCZNE Lufthansy. Odnosi się to również do przypadków ciąży z komplikacjami, np. w przypadku ciąży mnogiej czy spodziewanego przedwczesnego rozwiązania, itp. Tel.: +49 69 696 55079 E-Mail: [email protected]

Podczas całego okresu ciąży istnieje zwiększone ryzyko zakrzepicy, dlatego radzimy aby podczas lotu wyżej ułożyć stopy i nosić pończochy uciskowe. Aby wykluczyć wszelkie ryzyko, najlepiej będzie skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Prosimy pamiętać o szczególnych przepisach obowiązujących kobiety w ciąży podróżujące samolotem do i z Kanady:

Kobiety będące ciąży bez żadnych komplikacji mogą podróżować samolotami do 36 tygodnia ciąży lub do czwartego tygodnia przed przewidzianym terminem porodu, bez żadnego zaświadczenia lekarskiego. Podróżując samolotem po 28 tygodniu ciąży kobiety powinny posiadać przy sobie aktualne zaświadczenie wystawione przez lekarza, potwierdzające, że ciąża jest niezagrożona oraz podające przewidywany termin porodu. Lekarz powinien również zastrzec w zaświadczeniu, że stan zdrowia ciężarnej zezwala jej na podróż samolotem.

Po 36 tygodniu ciąży kobiety wybierające się w podróż samolotem muszą przedstawić zaświadczenie od lekarza, wystawione na 72 godziny przed planowym czasem odlotu. W zaświadczeniu tym lekarz musi podać, iż zbadał pacjentkę i nie stwierdził żadnych przeciwwskazań do planowanej podróży samolotem, a także musi podać przewidywany termin porodu.

 1. Madzia pisze:

  Super… dzięki za obszerny i naprawdę pomocny artykuł. Szczególnie za porównanie najważniejszych linii lotniczych czego nie muszę już szukać na każdej stornie z osobna.

 2. Sylwia pisze:

  Faktycznie artykuł jest całkiem pomocny. Dodam tylko, że jeśli planujecie podróż samolotem i zastanawiacie się, gdzie zaparkować samochód na czas lotu proponuję zajrzeć na parkinglotnisko24.pl. Można tam znaleźć i zarezerwować parking w pobliżu lotniska. Firma oferuje także darmowy transport z parkingu na lotnisko.

 3. Mathilda pisze:

  Artykuł rewelacja. Zawsze słyszałam tylko jedno, ze lepiej nie latac w ciąży samolotem. Okazuje się iz jest to brednia. Ja latam zawsze ryanairem , jesli będę niebawem w ciąży to juz mam odpowiednie informacje!! Dzięki ! :))

 4. barbara pisze:

  Czy na pewno Ryanair wymaga zaświadczenia po angielsku? Ze strony pobrałam takowe w języku polskim.

  • admin pisze:

   Witaj. Wkrótce zaktualizujemy artykuł bo po prawie 2 latach powoli zaczynają wkradać się błędy. Aktualnie na stronie RyanAir można pobrać gotowy druk w języku polskim. I to według informacji na stronie ma wystarczyć. Z tego co widać po opiniach nie ma mowy o zaświadczeniu od lekarze. Musi być to na ich druku.

Pozostaw komentarz

Twoja wiadomość


pięć × 6 =