Jakie tematy poruszyć gdy już wiesz, że jesteś w ciąży?
Do pierwszej rozmowy z ginekologiem lub położną najlepiej się wcześniej przygotować i zrobić listę. Pomogą ci w tym poniższe pytania. Dobrze też porozmawiać z matką, jak przebiegały jej ciąże, czy były jakieś powikłania, a jeśli tak to jakiego rodzaju? Poproś ojca dziecka, aby uzyskał te informacje od swojej matki.
- Kiedy ostatnio miesiączkowałaś? Przypomnij sobie pierwszy dzień ostatniej menstruacji, ponieważ na pewno o to spyta lekarz. Pozwoli mu to określić dzień przyjścia dziecka na świat. Czy miesiączkujesz regularnie? Ile dni przeciętnie trwa twój cykl?
- Czy byłaś na coś ostatnio chora i jakie leki zażywałaś? Czy chorujesz na którąś z chorób przewlekłych? Jeśli tak, na jaką i jakie leki bierzesz? Czy w twojej rodzinie lub rodzinie partnera występują jakieś choroby genetyczne? Czy ostatnio przechodziłaś jakąś operację ze znieczuleniem? Czy musiałaś ostatnio przez dłuższy czas leżeć w szpitalu i dlaczego? Czy masz alergię na leki, jakie?
- Czy to jest twoje pierwsza ciąża? Jeśli nie – to ile czasu upłynęło od poprzedniej? Czy kiedykolwiek poroniłaś? Czy miałaś problemy w czasie ciąży i czy były jakieś powikłania? Może się zdarzyć, że o poronienia albo przerwanie ciąży nie zostaniesz zapytana, jednak należy o tym poinformować lekarza.
- Czy pijesz alkohol w dużych ilościach? Czy palisz? Czy uprawiasz sporty, jeśli tak to jakie? Czy się gimnastykujesz? Czy używasz innych substancji odurzających?
- Czy pracujesz w warunkach szkodliwych dla rozwijającego się w twoim łonie dziecka, np. chemikalia lub promieniowanie rentgenowski? Czy pracujesz w niskich lub wysokich temperaturach? Czy potrzebujesz z tego powodu zaświadczenia lekarskiego, aby zmienić tymczasowo stanowisko pracy? Czy często podróżujesz? Czy pracujesz w nadgodzinach?
- Zastanów się na swoim pochodzeniem etnicznym. W niektórych grupach narodowościowych częściej występują pewne schorzenia. Jakie jest rodowód twojego partnera?
- U kobiety ciężarnej na pewno pojawi się stres związany w ciążą, jej przebiegiem, porodem, czy wychowaniem dziecka? Postaraj się to zminimalizować. Zastanów się czy masz przygotowane mieszkanie na przyjście małego człowieka na świat? Czy jest ono bezpieczne i zadbane?
- Czy stosowałaś jakieś środki antykoncepcyjne? Czy masz spiralę antykoncepcyjną? Jeśli tak – powiedz o tym lekarzowi, gdyż należy ją usunąć, aby uniknąć komplikacji. Jeśli brałaś pigułki antykoncepcyjne i mimo to jesteś w ciąży nie powinno to zaszkodzić dziecku, ale może wskazywać na zaburzenie miesiączkowania.