Bez wątpienia macierzyństwo nabiera znacznie innego znaczenie u dojrzałej kobiety niż u młodej dziewczyny. W dzisiejszej pogoni za pracą, karierą i samorealizacją coraz więcej młodych osób zaczyna odkładać sprawę założenia rodziny oraz potomstwa na dalszy plan. Z tego powodu, wiele kobiet decyduje się na urodzenie pierwszego dziecka po 30 roku życia. Jak każda sytuacja ma ona swoje zalety oraz możliwe wady. Wszystko zależy tu od dokładnego wieku ciężarnej kobiety.

Myślę, że możemy jak najbardziej poprzeć opinię, że macierzyństwo po 30 roku życia jest często bardziej świadome i dojrzałe. Zdobyte wykształcenie, praca i rozwinięta kariera zawodowa pozwala w większości przypadków czuć się pewniej w sferze zarówno materialnej jak i psychicznej.  Musimy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z odkładaniem tej decyzji na potem.

Maksymalną granicą, jaką powinniśmy sobie wyznaczyć, powinien być wiek 35 lat. Z medycznego punktu widzenia jest to bardzo wąski przedział, po którego przekroczeniu diametralnie spada zdolność do poczęcia dziecka. Do 35 roku życia nie powinniśmy się obawiać problemów z zapłodnieniem oraz chorobami. Mając 30-34 lata jesteś tak samo zdolna do poczęcia dziecka jak przyszła mama przed 30.

Musimy pamiętać, że często starania o dziecko często nie trwają 1 czy 2 miesiące (oczywiście są  i takie przypadki). Szansa zajścia w ciąże w danym miesiącu plasuje się na pozimie około 15-20%. Natomaist w ciągu roku starań o dzidziusia na poziomie ponad 70%. W związku z tym, Musimy zawsze pamiętać o tym marginesie planując ciąże mając 33 czy 34 lata.

Dlaczego do 35 roku życia ?

Po przekroczeniu 35 lat, zdolność do poczęcia spada u kobiety o kilkanaście procent. Z każdym rokiem a nawet miesiącem tendencja ta jest już tylko i wyłącznie spadkowa.

Każda kobieta musi się również liczyć z tym, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia różnych chorób, wad chromosomalnych powodujących np zespołu Downa. (1:759 kobiety 30 lat, 1:350 kobiety 35 lat).

Innym „powikłaniem” chociaż absolutnie nie powinniśmy tego nazywać wadą, jest fakty, że po 35 roku życia, wzrasta znacznie szansa na urodzenie dwojaczków. W tym wieku jest wydzielany w większych ilościach hormon FSH, który stymuluje bardziej powstawanie pęcherzyków jajowych. Możemy również spodziewać się zlecenia przez lekarza badań prenatalnych.

U kobiet po 30 roku życia wzrasta również ryzyko poronień oraz wystąpienia ciąży pozamacicznych. Dodatkowo niewątpliwie plagą naszego narodu po 30-tce a już tym bardziej po 35 roku życia jest nadciśnienie, choroby układu krążenia, otyłość. Wszystkie te dolegliwości nie mogą być leczone w sposób tradycyjny w czasie ciąży. Dodatkowo wiele porodów kończy się niestety cesarskim cięciem z powodu wytupujących częściej powikłań ciążowych jak na przykład cukrzyca oraz zmiany struktur morfologicznych jak np. więzadeł, które w tym wieku nie są już tak samo elastyczne.

 

Druga młodość 

Zostać mamą  w wieku 35-40 lat to bez wątpienia „druga młodość”. Pojawienie się bobaska w rodzinie to powrót do lat młodości. Radość jaką może dać nam małe dziecko, czas z nim spędzany, zabawy i obserwacja jak dorasta pozwala czuć się tak samo jak młoda 25 letnia mama. Bez względu na to czy zajdziesz w ciążę w wieku 30 czy 38 lat niemal 96% wszystkich dzieci rodzi się w pełni zdrowe. Ważne aby planując dziecko zadbać o swój organizm już przed poczęciem (odpowiednia dieta, witaminy, kwas foliowy), oraz stale korzystać z opieki i rad swojego opiekuna medycznego.