Jak odróżnić dni płodne i niepłodne?

 

Każda kobieta powinna znać swój cykl menstruacyjny oraz jego podział na fazy. Na tej podstawie może określić kiedy ma dni płodne, a kiedy dni niepłodne. Wiedza i świadomość własnego ciała jest ważna zarówno gdy nie planujemy lub nie możemy być aktualnie brzemienne lub gdy przeciwnie – chcemy spłodzić potomka. Wydaje się dziwne, że w dzisiejszym świecie ciągłego postępu, wiele spraw jak zdrowie i sposób funkcjonowania własnego ciała jest nadal tajemnicą dla większości z nas.

Cały cykl miesiączkowy kobiety składa się zarówno z dni płodnych jak i niepłodnych. Poczęcie dziecka jest możliwe tylko podczas kilku dni płodnych. W typowym cyklu, gdy średnio trwa on od 23 do 35 dni, okres dni płodnych przypada na pięć dni. Czasem można mieć dłuższy cykl (powyżej 35 dni) lub krótszy cykl (poniżej 23 dni), jednak nie wpływa to na okres płodności, który trwa tyle samo.

Przeciętnie cykl menstruacyjny ma długość 28-29 dni. Jak wyżej wspomniałam, kilka dni jest płodnych, natomiast reszta to część okresu niepłodnego. Pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego jest równocześnie pierwszym dniem cyklu menstruacyjnego. Od tego dnia do dnia poprzedzającego następną miesiączkę liczymy cały cykl miesiączkowy. Możemy w nim wyróżnić trzy fazy:

niepłodności względnej, płodności, niepłodności. Dni krwawienia oraz te dni które występuję tuż po nich to tzw. okres niepłodności względnej. Nazwa jest związana z tym, że w tym czasie może się okazać, że jesteś płodna. Jest to wynikiem nieregularności cyklu, co przesuwa występowanie dni płodnych. W czasie okresu, który średnio trwa 4-7 dni (czasem krócej lub dłużej), trudno określić czy wtedy jajeczkujemy. Natomiast po menstruacji można to stwierdzić na podstawie tego czy mamy śluz szyjkowy i jak wygląda. Zazwyczaj między krwawieniem, a dniami płodnymi występują dni suche, brak śluzu, co jest sygnałem niepłodności. Wtedy kobieta odczuwa tzw. suchość. Potem pojawia się śluz, który jest kleisty o konsystencji kremu. Śluz ten nie rozciąga się i brak mu elastyczności. Ma on zabarwienie białe lub żółte, a jego obfitość czasami wymusza używanie wkładek higienicznych przez kobiety.

W normalnym cyklu menstruacyjnym kobieta ma owulację tylko jeden dzień. Nawet jeśli dojrzałość osiągną dwa jajeczka (w przypadku bliźniąt) to i tak opuszczą jajnik tego samego dnia. Gdy jajeczko nie zostanie zapłodnione, obumiera i ulega rozpadowi, czego efektem jest menstruacja. Mniej więcej po 14 dniach po owulacji następuje oddzielenie błony śluzowej macicy i dochodzi do krwawienia menstruacyjnego. Rozpiętość tego okresu jest różna, od 10 do 16 dni, ale średnio wynosi to 14 dni. W czasie owulacji i około 6 dni przed nią pojawia się śluz płodny, który jest oznaką zdrowia i płodności kobiety. W przedsionku pochwy jest wyczuwalny jako wilgotna i śliska wydzielina. Śluz płodny ma biały lub przezroczysty kolor i jest rozciągliwy oraz elastyczny. Ważne żeby zapamiętać zmianę śluzu mętnego na bardziej przezroczysty i rozciągliwy co świadczy o dniach płodnych. Również przypomina on konsystencją białko kurzego jaja. Można go rozciągać między palcami dłoni.

Po co nam ten śluz?

Śluz płodny jest przede wszystkim ochroną dla plemników, co zwiększa ich szansę na zapłodnienie przez trzy, a nawet pięć dni. Gdyby nie jego obecność, plemniki żyłyby bardzo krótko, gdyż parę minut w kwaśnym środowisku pochwy spowodowałoby ich uszkodzenie. Śluz również umożliwia im poruszanie oraz spełnia funkcję odżywczą. Natomiast komórka jajowa po opuszczeniu jajnika żyje około 12 godzin. W tym czasie wędruje przez lejkowaty jajowód do macicy. Jeśli nie zostanie zapłodniona – to szansa na poczęcie przepadła .

Od momentu obumarcia komórki jajowej do wystąpienia krwawienia mija zazwyczaj 14 dni i jest to okres stały. Na tej podstawie można określić potencjalny dzień zapłodnienia. Jeśli cykl trwa 28 dni to od daty przewidzianej menstruacji odejmij 14 dni i otrzymasz dzień szczytu płodności (dzień owulacji). Jeżeli przewidziany dzień krwawienia to 30 maja, to dzień owulacji przypada na 16 maja. Jeśli nie planujemy potomstwa należy powstrzymać się od współżycia 5 dni przed 16 maja oraz 3-4 dni po 16 maja. Jest to związane z możliwą kilkudniową żywotnością plemników oraz zachowaniem ostrożności, że owulacja odbyła się w terminie. Po tym czasie zarówno kobieta jak i mężczyzna są „niepłodni”.

Po owulacji śluz jest lepki, mętny, suchy i tak jest do końca cyklu. Czasem śluz całkowicie zanika. Jeśli trzy dni po przewidzianym szczycie odczuwamy suchość, można przyjąć, że owulacja się odbyła i że komórka jajowa obumarła. Jeśli w czasie tych trzech dni ponownie pojawi się śluz płodny, oznacza to, że owulacja się opóźniła. Dlatego przed kolejnym stosunkiem należy odczekać jeszcze 3-4 dni po przewidzianym terminie szczytu płodności, aby mieć pewność.

Wiedza oparta na regularności cyklu oraz rodzaju śluzu daje podstawowe informacje o dniach płodnych i niepłodnych. Oprócz wyliczeń i obserwacji śluzu można dodatkowo stosować metodę pomiaru temperatury ciała. Należy pamiętać, że w przewidzianym dniu owulacja może ona nie wystąpić. Rozregulowanie cyklu miesiączkowego może być związane z różnymi przyczynami, np. chorobą, stresem, zmianą klimatu lub otoczenia, warunkami pracy, czy zażywaniem niektórych leków.

Znajomość zjawisk jakie zachodzą podczas cyklu menstruacyjnego kobiety pozwala uzyskać wiedzę na temat dni płodnych i niepłodnych. Każdy z nas poznał budowę narządów rozrodczych męskich i żeńskich już w szkole podstawowej, a przynajmniej powinien. Natomiast rozszerzenie i wyjaśnienie co dzieje się z komórka jajową oraz plemnikami nie jest dla każdego już takie oczywiste.

Czytaj dalej…

Skorzystaj z pomocy naszych kalkulatorów i oblicz przy ich pomocy prawdopodobny dzień owulacji, lub datę zapłodnienia i planowanego porodu

Czytaj dalej…

Wiele kobiet intuicyjnie wie, że jest w ciąży na podstawie pierwszych charakterystycznych objawów. Jeśli staramy się o maluszka czekam na zmiany z niecierpliwością.

Czytaj dalej…

Poznaj szczegółowo rozwój swojego maluszka, który opisaliśmy dla was tydzień po tygodniu. Zobacz jak szybko zmienia się organizm dziecka, oraz w jakiej jest właśnie fazie rozwoju.

Czytaj dalej…

Prawidłowy rozwój dziecka w łonie matki jest zależny w istotnym stopniu od właściwego odżywiania. Nie polega ono tylko na dostarczaniu budulcowego białka czy węglowodanów dostarczających energii. Niezbędne w rozwoju dziecka są również witaminy i składniki mineralne.

Czytaj dalej…