Wiadomo, że okres ciąży nie jest łatwy i każda kobieta przechodzi go nieco inaczej. Pojawia się szereg objawów, na które nie mamy wpływu. Dopadająca senność w środku dnia w czasie pracy albo mdłości podczas ważnego wystąpienia publicznego mogą być nieco frustrujące dla młodej kobiety. Na większość niedogodności jak zgaga, zaparcia, żylaki, ślinotok itd. istnieją od dawna sprawdzone metody łagodzące lub niwelujące nieprzyjemny stan. Jeśli nawet nie uda nam się wpłynąć na większość dolegliwości, przynajmniej część przestanie nam tak dokuczać. O pierwszych objawach ciąży pisaliśmy już w artykule Pierwsze objawy ciąży. Poniżej zostaną omówione natomiast porady jak im zaradzić oraz inne typowe objawy pojawiające się w kolejnych tygodniach ciąży.

W części pierwszej naszego artykułu skupimy się na najczęściej występujących nudnościach oraz często towarzyszącemu mu ślinotokowi.

Poranne nudności.

Na nudności i wymioty cierpi ok. 1/2 do 1/3 kobiet będących w ciąży. Ponoć najczęściej dolegliwości te występują rano, tuż po wstaniu, choć nie jest to reguła. Niekiedy mdłości odczuwa się przez cały dzień i narastają one, aż do wywołania wymiotów.

Zdarza się, że kobieta nie odczuwa tego typu objawów, choć pierworódki zazwyczaj je mają. Same nudności i wymioty są normalną dolegliwością uznawaną za bardzo dobry znak świadczący o silnej ciąży. Więc nie ma się czym martwić. Problem pojawia się wtedy, gdy należymy do niewielkiej grupy kobiet, która drastycznie traci na wadze lub nie może normalnie jeść i funkcjonować. Należy wtedy zasięgnąć porady lekarza specjalisty. Jeśli nie masz mdłości lub są one odczuwane w niewielkim stopni też nie należy się zamartwiać, gdyż to lepiej dla ciebie.

U większości kobiet nudności i wymioty występują tylko do trzeciego miesiąca ciąży, czyli w  pierwszym trymestrze. Może się również zdarzyć, że będą ci one towarzyszyć aż do końca drugiego trymestru ciąży. Przez całe dziewięć miesięcy mogą one wystąpić u kobiet w szczególnym stanie mianowicie spodziewających się więcej niż jednego malucha.

Nie do końca wiadomo dlaczego występują nudności i wymioty. Większość osób sugeruje wpływ hormonów, szczególnie wysoki gonadotropiny kosmówkowej (hCG) na ośrodek wymiotny w pniu mózgu. Również wpływ na częstotliwość wymiotów może mieć stan psychiczny spowodowany konfliktową sytuacją rodzinną, stres związany z samą ciążą i przyszłym macierzyństwem lub sytuacją materialną.

Ciekawostką jest, że na poranne nudności i wymioty nie skarżą się kobiety żyjące w prymitywnych społecznościach, gdzie życie jest prostsze i mniej wymagające. Innym faktem  jest, że kobiety które znajdą się w spokojnym i cichym otoczeniu z dala od trosk codziennego życia przestają nagle nadmiernie wymiotować, a ich stan się poprawia. Zarówno czynniki fizyczne jak i psychiczne odgrywają rolę w występowaniu i nasilaniu się porannych nudności.

Jak zaradzić porannym nudnościom?

Ślinotok

Nadmiar śliny, który przez cały czas znajduje się w jamie ustnej często towarzyszy kobietom w ciąży. Sam objaw jest nieprzyjemny, ale zupełnie nieszkodliwy. Ślina może nasilać mdłości i występuje u kobiet już mających nudności i może stanowić ich przyczynę. Nadmierne wydzielanie śliny zazwyczaj pojawia się i znika w pierwszym trymestrze stanu błogosławionego. Objawy ślinotoku to wzmożone wydzielanie śliny o czasami gorzkim posmaku, obłożony język lub obrzmiałe policzki wskutek powiększających się ślinianek.

Jak mu zaradzić?

Pozostaw komentarz

Twoja wiadomość


siedem − = 6