Objawy ciąży towarzyszą kobietom brzemiennym każdego dnia. Na wiele z nich niestety nie mamy wpływu, ale dzięki dodatkowej wiedzy można znacząco je zmniejszyć. W poprzedniej części omówiliśmy poranne nudności i ślinotok. Teraz czas na kolejne dolegliwości i odpowiedź na nurtujące pytania. Dlaczego w ciąży tak często musimy chodzić do ubikacji? Czy można sobie radzić oraz czy istnieją skuteczne sposoby? Dlaczego zasypiamy w środku dnia? Jak walczyć z wszechograniającą sennością?

Częste oddawanie moczu.

Odwiedzanie ubikacji ze wzmożoną częstotliwością jest jednym z pierwszych objawów ciąży. Częstomocz dotyka przede wszystkim kobiety w pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży. Związane jest to z silniejszym ukrwieniem oraz zwiększeniem sprawności nerek, ponieważ pojawia się więcej płynu w organizmie, a nerki musza usunąć więcej szkodliwych produktów przemiany materii. Również częste oddawanie moczu jest spowodowane powiększaniem się macicy oraz naciskiem dziecka na pęcherz moczowy. Ucisk macicy zmniejsza się około czwartego miesiąca ciąży, ponieważ macica rośnie wtedy do środka jamy brzusznej. Jednak pod koniec ciąży, gdy dziecko „przesuwa się” w dół macicy, częstomocz powraca. W trakcie ciąży indywidualnie zmienia się układ narządów wewnętrznych kobiety, co również wpływa na częstotliwość oddawania moczu.

Niekiedy częstomocz może przekształcić się w stresowe nietrzymanie moczu. Popuszczanie niewielkiej ilości moczu może wystąpić podczas kichania, śmiechu, kaszlu lub raptownych ruchów. Jest to normalne zjawisko pojawiające się w ostatnich miesiącach ciąży. Aby mu zapobiec należy ćwiczyć mięśnie dna miednicy, inaczej mięśnie Kegla. Zdarza się, że popuszczanie może być wynikiem infekcji dróg moczowych, więc o problemie należy poinformować lekarza. Innym powodem może być pękanie błon. Tylko lekarz może stwierdzić taką przyczynę.

Rady

Zmęczenie i senność

To najbardziej naturalny symptom ciąży. Dziwne by było gdybyś czuła się rześka i pełna energii. W ciąży organizm pracuje o wiele intensywnej nawet, gdy odpoczywasz i bardziej niż u nieciężarnej kobiety podczas wspinaczki górskiej, choć tego nie widać. Zmęczenie i senność najbardziej dokucza w pierwszych miesiącach ciąży. Często nie jesteś w stanie wykonywać tylu codziennych czynności ile ich robiłaś do tej pory. Jest to wynikiem zachodzących zmian fizjologicznych, w tym znaczącego wzrostu hormonów. Standardowe zasypiania gdzie popadnie mija około 12-14 tygodnia i czujemy wtedy przypływ energii. Stan wyczerpania może się znów pojawić około 30-34 tygodnia, co jest spowodowane wzrostem ciężaru ciała.

Odczuwane zmęczenie jest między innymi wynikiem tworzenia się w twoim organizmie łożyska, dzięki któremu dziecko będzie czerpać pokarm i tlen. Jego kompletne wykształcenie przypada na ok. 4 miesiąc ciąży. Do tego czasu powinnaś się oszczędzać i sporo odpoczywać. Nie powinnaś pracować ponad siły i kilka dni z rzędu, jeśli naprawdę nie dajesz rady. Na zmęczenie również ma wpływ twój stan fizyczny i psychiczny. Lepiej nie rezygnować z dotąd wykonywanej pracy lub zajęcia, gdyż zmniejsza to niepokój przyszłej mamy. Większość kobiet czuje się wyjątkowa i szczęśliwa w stanie błogosławionym. Jeśli jednak dopadają cię smutki i troski lepiej się nie martwić tylko poszukać kreatywnego zajęcia, co powinno odsunąć pesymistyczne myśli na boczny tor.

Co robić by zyskać nieco energii?

Pozostaw komentarz

Twoja wiadomość


dwa × 4 =