Zawroty głowy i omdlenia.

Pojawienie się zawrotów głowy w ciąży to typowa dolegliwość tego okresu, szczególnie na początku i pod koniec ciąży. W pierwszym trymestrze ich przyczyną mogą być częste epizody obniżonego ciśnienia tętniczego krwi, głównie przy nagłych zmianach pozycji ciała, np. z leżącej na siedzącą lub stojącą albo przy długotrwałym staniu w jednym miejscu. Także przebywanie w źle wietrzonych pomieszczeniach może sprzyjać pojawianiu się zawrotów głowy. W późniejszym okresie ciąży zawroty głowy i omdlenia są związane z naciskiem macicy na duże naczynia krwionośne. Dodatkowo macica wymaga zwiększonego przepływu krwi, co może się odbywać kosztem zmniejszenia ukrwienia mózgu. Innymi przyczynami zawrotów głowy może być hipoglikemia (niski poziom glukozy we krwi), zmiany w krwiobiegu, zbyt gwałtowne ruchy (np. poranne wstawanie) lub przegrzanie.

Jeśli często odczuwasz, że jesteś bliska omdlenia, masz mroczki przed oczami i zimne poty albo ciągle czujesz się zmęczona i senna to poinformuj o tym swojego lekarza. Powyższe objawy mogą również wskazywać na niedokrwistość, czyli anemię.

W zależności od tego co powoduje zawroty głowy można zastosować kilka trików, aby nie doprowadzić do omdlenia.

Całkowite omdlenie jest zjawiskiem rzadkim, szczególnie gdy wiesz jak mu uniknąć. Chwilowo zmniejszony przepływ krwi przez mózg nie ma wpływu ani na zdrowie dziecka ani twoje. Jeśli zawroty głowy są częste i dochodzi do utraty przytomności zgłoś to lekarzowi ponieważ może być to objaw anemii, a to już należy zbadać.

Ból więzadła obłego (ból okolic macicy).

W okolicach 14 a 20 tygodnia ciąży możesz niespodziewanie odczuć tępy lub ostry ból w okolicach pachwin lub w dole brzucha. Sytuacja taka może mieć miejsce w trakcie chodzenia lub stania ale także podczas leżenia (choć powinna wtedy nieco ustąpić). Profesjonalnie nazywa się to ból więzadła obłego. Więzadło obłe jest włóknistą tkanką po obu stronach macicy, która łączy szczyt macicy z wargami sromowymi. Podczas drugiego trymestry ciąży macica powiększa się, a naciągnięcie tych więzadeł często powoduje dyskomfort i ból. Oczywiście nie jest to przyjemne jednak nie należy się martwić. Ból ten mija zupełnie lub w dużym stopniu po 24 tygodniu ciąży.

Jak sobie poradzić podczas bólu wywołanego naciąganiem więzadła obłego?

Zgaga (nadkwasota) i niestrawność

Zgaga to bardzo nieprzyjemna dolegliwość charakteryzująca się uczuciem pieczenia w okolicach mostka, co jest spowodowane zarzucaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Szczególnie dokuczliwa może się stać w ostatnich miesiącach ciąży. Czasem na pojawienie się zgagi może mieć wpływ wcześniejsze zaburzenie mechaniki przewodu pokarmowego, czyli choroba refluksowa lub inaczej refluks żołądkowo-przełykowy. Jednak w przypadku ciąży w większości przypadków zgaga nie ma podłoża patologicznego, a jedynie jest to typowe osłabienie mięśni gładkich na pograniczu przełyku i żołądka co jest spowodowane hormonami. Na początku ciąży organizm produkuje dużą ilość progesteronu i relaksyny i to one wpływają na rozluźnienie mięśni gładkich, czyli już wspomnianego mięśnia pierścieniowego między przełykiem a żołądkiem (zwieracz-wpust). W efekcie również pokarm przesuwa się wolniej w przewodzie pokarmowym co powoduje jego zaleganie i wywołuje niestrawność. Sytuacja jest bardzo nieprzyjemna dla mamy jednak korzystna dla malucha, ponieważ wolniejsza perystaltyka jelit umożliwia lepszą absorpcję substancji odżywczych i przedostanie się ich do krwi, a stąd przez łożysko do rozwijającego się dziecka.

Należy unikać sytuacji sprzyjających powstawaniu zgagi. Kwas żołądkowy powoduje podrażnienie wrażliwej śluzówki przełyku co może prowadzić do martwicy w miejscu jej uszkodzenia. W ostatnich miesiącach ciąży problem może pojawiać się codziennie ponieważ powiększająca się macica zaczyna dodatkowo uciskać żołądek. Podczas całej ciąży zgaga i niestrawność mogą pojawiać się i znikać w zależności od sposobu spędzania przez nas czasu oraz odżywiania.

Jak zaradzić zarówno zgadze (nadkwasocie) jak i niestrawności?

Gdy już masz zgagę:

Pozostaw komentarz

Twoja wiadomość


cztery × = 12