Drętwienie rąk lub inaczej mrowienie albo cierpnięcie, które pojawia się u kobiet w ciąży około dwudziestego szóstego tygodnia, jest bardzo powszechną dolegliwością. Szacuje się, że cierpi na to zjawisko co czwarta kobieta w stanie błogosławionym. Dolegliwość ta znana jest też pod nazwą zespołu cieśni nadgarstka lub zespołu kanału nadgarstka.

Stan drętwienia i cierpnięcia dotyczy przede wszystkim palców, dłoni jak i całych rąk. Zjawisko to dotyka przede wszystkim kobiety w ciąży, które spędzają dużo czasu pisząc na klawiaturze komputera lub w inny sposób wykorzystują prace placów i przegubów dłoni, np. przy szydełkowaniu, krojeniu warzyw itd.

Głównym powodem występowania drętwienia rąk są zmiany hormonalne, które powodują zatrzymywanie wody w organizmie. W takiej sytuacji często dochodzi do obrzęku delikatnych struktur nadgarstka (torebki stawowej), gdzie znajdują się nerwy unerwiające kończynę górną. Miejscowy wzrost ciśnienia powoduje uciskanie na nerwy, co skutkuje mrowieniem palców i dłoni, a następnie może powodować pojawianie się silnego bólu promieniującego aż do ramienia. Objawy najczęściej występują w nocy. Ból może być tak silny, że często budzi osobę śpiącą wymuszając na niej zmianę pozycji rąk. Najlepiej opuścić wtedy rękę lub ręce na podłogę, co przynosi ulgę w nocy. Dolegliwość ta występuje również w dzień, szczególnie gdy kobieta ciężarna wykonuje dużo czynność angażujących nadgarstki. Uczucie mrowienia i drętwienia wzmaga się gdy podnosimy ręce do góry, np. przy czesaniu lub suszeniu włosów, a zmniejsza się gdy opuszczamy je poniżej linii serca. W przypadku ciąży objawy powinny zniknąć tuż po urodzeniu dziecka.

Aby nieco zapobiec i zmniejszyć dolegliwość należy jak najczęściej robić przerwy w pisaniu, krojeniu, szydełkowaniu i innych pracach. Odciążać i gimnastykować nadgarstki, unikać ucisku na bolącą kończynę, trzymać ręce na kolanach oraz spać z dłońmi poniżej poziomu tułowia. W tym czasie warto wzbogacić swoją dietę w witaminę B6 oraz magnez, co przynosi dobre rezultaty. W tym celu można korzystać albo z naturalnych suplementów albo z pożywienia. Bogate w witaminę B6 są np.: ryby, drób, mleko, ziemniaki, orzechy, słonecznik, warzywa strączkowe, natomiast magnez zawierają np.: pestki dyni, kakao, koper, pietruszka zielona, fasola biała. Warto też ograniczyć spożywanie kawy, herbaty i innych używek, które mogą wypłukiwać minerały z organizmu i przyczyniać się do występowania mrowienia rąk.

Jeśli ból staję się nie do wytrzymania albo nie jesteś w stanie utrzymać w rękach przedmiotów należy zgłosić się do lekarza. Po konsultacjach specjalista może przypisać odpowiednie preparaty witaminowe lub w skrajny przypadkach zalecić przyjmowanie środków przeciwbólowych. Inną możliwością jest unieruchamianie nadgarstka specjalnym opatrunkiem lub opaską. Także możesz zostać skierowana na wizytę u neurologa, ortopedy lub fizjoterapeuty.

Pozostaw komentarz

Twoja wiadomość


× 6 = trzydzieści sześć