O tym, że jesteś w ciąży nie musi wiedzieć każda napotka przez ciebie osoba. Sama widomość dla matki jest tak poruszająca, że chciałaby się od razu pochwalić tą nowiną. Należy jednak zachować nieco powściągliwości. Oczywiście są osoby, które powinny dowiedzieć się jak najszybciej o tym fakcie – ojciec maleństwa czy ktoś z najbliższej rodziny. Również należy zarejestrować się do swojego ginekologa lub poszukać innego specjalisty, który poprowadzi ciążę. Dopiero po wizycie i sprawdzeniu czy rzeczywiście wszystko jest w porządku możemy poszerzyć grono osób, które się dowiedzą.

Widok dwóch kresek na teście ciążowym może wywołać różne reakcje: od płaczu do radości i zdenerwowania – przecież teraz wszystko się zmieni. U lekarza spodziewamy się potwierdzenia ciąży poprzez badanie i przeprowadzenia wywiadu oraz zaleceń na przyszłość, np. podaniu zestawu witamin dla kobiet w ciąży i terminu kolejnej wizyty. Jeśli chodzi o rodzinę i przyjaciół to wiadomość należy przekazywać powoli. Sytuacja przyszłej mamy może nie być w pełni komfortowa, np. brak pracy, mieszkania, brak stałego partnera. Czasem może się pojawić lęk, czy dziecko zostanie zaakceptowane, gdyż polityka naszego państwa jest bardzo niesprzyjająca, aby zakładać rodzinę, a problemy finansowe spotkają każdego. Najpierw należy poinformować najbliższą rodzinę, potem dalszą i najbliższych znajomych. Wieść i tak sama zacznie się rozchodzić pocztą pantoflową. Kobiety, które wcześniej poroniły, czekają z ogłoszeniem swojego stanu błogosławionego, aż do czwartego miesiąca, ponieważ ryzyko poronienia znacznie spada.

Problem pojawia się, gdy trzeba poinformować o ciąży swoich współpracowników i szefa. Często trapi to przyszłe mamy przez kilka tygodni. Na początku wcale nie widać, że jesteśmy w ciąży. Wszelkie symptomy jak nudności czy senność mogą być odczytane jakie pogorszenie samopoczucia czy lekką chorobę. Jednak lepiej przygotować się do rozmowy z szefem wcześniej i ustalić jej plan. Zapoznaj się z prawami macierzyńskimi i rodzicielskimi, a także przepisami istniejącymi w twojej firmie. Wiadomość o tym, że spodziewamy się dziecka powinna być ogłoszona w dogodnej dla nas sytuacji i zależy od kilku czynników. Jeśli bardzo nam dokuczają wszelki objawy ciąży jak wymioty, brak koncentracji to lepiej powiedzie o dziecku wcześniej. Natomiast jeśli spodziewamy się podwyżki lub awansu to dogodniej wstrzymać się chwilę z nowiną. Większość kolegów z pracy ucieszy się i będzie od razu gratulować. Ale też pojawi się pewne zamieszanie, gdyż ktoś musi przejąć twoje obowiązki w pracy, gdy ciebie nie będzie. Jeśli pracujesz w miejscu, które może zaszkodzić dziecku, np. chemikalia, czy różne wahania temperatur, to najlepiej szybko rozmówić się z szefem i zmienić stanowisko pracy lub zajęcie.

Pozostaw komentarz

Twoja wiadomość


cztery − = 1