Pierwszy trymestr

W pierwszych tygodniach swojego życia maluszek jest praktycznie tak mały, że nie można go dostrzec gołym okiem. Na razie przypomina on zlepek komórek, który zmieściłby się w łebku od szpilki lub kropce stojącej na końcu tego zdania. W piątym tygodniu ciąży zarodek powinien mieć długość około2 mmco jest porównywalne do ziarna piasku. Niesamowite jest to jak szybko dzieli się zapłodniona komórka jajowa tuż po zapłodnieniu. W szóstym tygodniu ciąży zarodek razem z pęcherzykiem żółtkowym jest podobny do okrągłego cukierka M&M. W kolejnym tygodniu maluch ma 5 tygodni życia płodowego i zaczyna drugi miesiąc. Waży bardzo mało bo ok.0,8 g, czyli tyle co wiórek kokosowy czy jedna jagódka i ma długość ok. 5-13 mm. W ósmym tygodniu ciąży dziecko ma wielkość opuszki kciuka, a jego najdłuższy wymiar to od 1,25 do2 cm. W dziewiątym tygodniu ciąży wiek płodowy dziecka to siedem tygodni, czyli 50-56 dni. W tym czasie wielkość dziecka to2 cmdługości, a do terminu porodu pozostało jeszcze 31-30 tygodni. W dziesiątym tygodniu waga brzdąca to5 g, czyli tyle co skromny ogrodowy żuczek, a osiągana długość to około2,5 cm. W jedenastym tygodniu waga prawie się podwaja i stanowi około 8-9 g, a dziecko wygląda jak orzeszek ziemny o długości od 4,5 do6 cm. W dwunastym tygodniu przewidywany ciężar dziecka to15 g, a długość6,5 cm. Maluch powoli zaczyna dorastać do rozmiarów piłeczki tenisowej, co wcześniej zrobiła już macica. Trzynasty tydzień ciąży jest ostatnim z tygodni w pierwszym trymestrze ciąży. Maluch ma wielkość średniej złotej rybki, czyli ok. 7-7,5 cmi waży około28 g.

Drugi trymestr

Od czternastego tygodnia zaczyna się drugi trymestr ciąży. Do rozwiązania pozostało 26-25 tygodni, czyli 181-175 dni. W tym czasie dziecko zmieściłoby się jeszcze w twojej dłoni. Ma ono długość około 7,5-10 cmi waży około40 g. W piętnastym tygodniu ciąży oczekiwana długość to 10-11 cm, a ciężar około50 g. W szesnastym tygodniu ciąży, od szczytu główki do pośladków, maluch ma długość około11,5 cmi waży około80 g. Nadal można go położyć na dłoni w której cały się zmieści. W siedemnastym tygodniu dziecko wielkością przypomina kostkę mydła (waga to 90-100 g, a długość około12 cm). W tym czasie po raz pierwszy ciężar samego dziecka przewyższa ciężar łożyska. W osiemnastym tygodniu ciąży dziecko ma 12,5-14 cmdługości mierząc go od szczytu główki do kości ogonowej i waży około140 g. W następnym tygodniu waga wzrasta do200 gi jest to wielkość porównywalna do sporego jabłka. Dwudziesty tydzień to półmetek dla kobiety ciężarnej. Do porodu pozostało 139-133 dni, czyli kolejne 20-19 tygodni. W tym tygodniu długość twojego maleństwa od kości ciemieniowej do pośladków wynosi około 13,5-16 cm, a od główki do palców stóp około 22-25 cm. Malec waży ponad250 g, a w ciągu nadchodzącego miesiąca jego waga wzrośnie o pół kilograma. Teraz twój brzdąc jest podobny do dorodnego owocu mango i nadal rośnie. W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży długość dziecka wynosi mniej więcej tyle co łyżka stołowa, czyli 17-18 cm(od głowy do pośladków) i waży około300 g. Ciekawostką jest, że właśnie taki ciężar mają rodzące się małe niedźwiadki. W dwudziestym drugim tygodniu ciąży malec jest wielkości niewielkiego grejpfruta (ważąc 370-450 gi mając długość około19 cm). W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży można zwizualizować sobie rozmiar malca porównując go do półlitrowego kartonu mleka. W tym tygodniu nareszcie zaczyna wyglądać jak mały człowieczek, a ma około20 cmdługości i waży prawie0,5 kg. W dwudziestym czwartym dziecko ma wagę ponad0,5 kgi około21 cmdługości i przypomina wymiarami duży banan.

Trzeci trymestr

Od dwudziestego piątego tygodnia ciąży zaczyna się trzeci trymestr ciąży. Do terminu porodu pozostało 15-14 tygodni, czyli 104-98 dni. W tym tygodniu malec waży około 600 g i ma nieco ponad 28 cm. W czasie najbliższych trzech miesięcy dzidzia podwoi, a potem potroi ciężar swojego ciała. W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży malec waży 650 g i właśnie przechodzi swój pierwszy szybki skok wzrostowy. W okresie między dwudziestym a dwudziestym ósmym tygodniem życia malec prawie podwaja swoją długość i gdyby można go było postawić na nogach miałby około 30 cm wzrostu. W dwudziestym siódmym tygodniu dziecko osiąga wagę 900 g i ma długość od 30 do 38 cm, czyli nieco więcej niż długa linijka. W poprzednim miesiącu malec zwiększył swój ciężar dwukrotnie i aktualnie waży 1200 g i ma długość ponad 38 cm. W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży malec waży 1,2 kg, a gdyby umiał stać, byłby małym człowieczkiem o wysokości 38-43 cm.

W kolejnym tygodniu ma już około 40 cm w najdłuższym swoim wymiarze (16 cali – czyli tyle co przekątna ekranu laptopa), natomiast od główki do pośladków około 27-28 cm. W tym okresie waży około 1,2-1,5 kg. Zaczynając od tego tygodnia malec zaczyna przybierać na wadzę w swoim indywidualnym i bardziej zmiennym rytmie. W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży waga dziecka osiąga około 1,3-1,7 kg. Teraz malec raczej nabiera dekagramów niż centymetrów, dlatego urodzi się krągły i pyzaty jak amorek. Od poprzedniego tygodnia jego wielkość nie powinna drastycznie się zmienić, choć tempo wzrostu to sprawa indywidualna. W kolejnym tygodniu waga sięga 2 kg, a długość 38-43 cm. W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży  dziecko waży ponad dwa kg i co tydzień będzie przybierać około 200 g. Długość ciemieniowo-pośladkowa to około 29 cm. W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży waga malca to 2,5 kg lub więcej, do swoich pełnych wymiarów pozostało mu już niewiele do przybrania – mniej więcej od 0,5 do 1,5 kg. Do porodu też już zostało niewiele czasu, czyli 6-5 tygodni (41-35 dni). W trzydziestym piątym dziecko waży ponad 2,5 kg i ma długość 40-50 cm. Z każdą godziną swojego rozwoju jest ono coraz bardziej przygotowane do pojawienia się na świecie. Wielkością podobne jest do sporego pieczonego kurczaka. W kolejnych ostatnich tygodniach malec przekroczy masę 3 kg i stanie się jeszcze bardziej krągły. Długość dziecka od głowy do stóp wynosi już 52 cm. W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży maluch wydaje się być rozmiarów XL. Na pewno waży już magiczne 3 kg i ma 53 cm długości. Wydaje się że jest to niewiele jednak przyszłej mamie taki mały ciężar może się wydawać dwukrotnie większy. W kolejnym tygodniu przeciętny noworodek powinien mieć już 3400 g i 54,4 cm. Do planowanego porodu zostało od dwóch do jednego tygodnia. Czasem rozwiązanie następuje trzy tygodnie wcześniej lub później niż data wyznaczona przez lekarza. W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży dziecko ma właściwą dla siebie wagę, czyli od 2700 do 4500 gramów (lub więcej) oraz wielkość od 43 do 60 cm długości. W ostatnim czasie rodzi się sporo noworodków o dużych rozmiarach. Lekarz po wykonaniu właściwego badania może nas o tym poinformować, choć należy pamiętać, że pomimo postępów w technikach obrazowania, może się on nieco mylić i dziecko okaże się mniejszy niż się spodziewano. W czterdziestym tygodniu ciąży przychodzi moment oczekiwania całej rodziny na pojawienie się maluszka na świecie

  1. Katarzyna pisze:

    niesamowite jak taki maluszek rośnie w brzuchu, najpierw kropka na końcu zdania potem łyżeczka, dalej jak grejpfrut, banan, pieczony kurczak (śmieszne porównanie) a ostatecznie to taki malutki człowieczek :)

Pozostaw komentarz

Twoja wiadomość


− trzy = 6