Kwas foliowy jest witaminą z grupy B (B9). Występuje on w żywności w postaci tzw. folianów, gównie w warzywach zielonych jak brukselka, szpinak, sałata i inne…

Pełnią one niezwykle ważną funkcję w organizmie człowieka a już zwłaszcza w rozwijającym się płodzie. Są bardzo potrzebne w procesach podziałów komórkowych i syntezy DNA. Jak nie trudno się domyślić, bardzo intensywny wzrost i ogromna liczba podziałów komórkowych płodu przekłada się na duże zapotrzebowanie folianów.

Niedobór kwasu foliowego przekłada się na wzrost występowania wad wrodzonych cewy nerwowej u nienarodzonego dziecka. Polska jak zwykle jest jednym z krajów na szarym końcu nie tyle z powodów niedoboru co najwyższej umieralności niemowląt z powodu wspomnianych wad wrodzonych układu nerwowego.

Wg badań około 85-95% Polaków ma NIEDOBÓR kwasu foliowego

Zapobieganie wadom wrodzonym niemowląt, oraz stworzenie możliwie najlepszych warunków dla rozwoju układu nerwowego naszej przyszłej pociech jest nic innego jak suplementacja kwasem foliowym w postaci suplementów. Bardzo ważnym jest tez suplementacja kwasami omega 3, które warto łączyć z opisywana witamina B9

Kwas foliowy jeszcze przed poczęciem

Krytycznym momentem rozwoju płodu jest pierwsze 3-5 tygodni. To właśnie tutaj kwas foliowy jest szczególnie ważny i jeśli ciąża jest planowana warto pomyśleć o wysyceniu organizmu odpowiednia ilością folianów znacznie wcześniej.

Możemy to oczywiście zrobić poprzez suplementacje preparatami witaminowymi. Warto również pomyśleć o odpowiedniej diecie bogatej w bukiet owoców i warzyw co przełoży się dwojako na nasze zdrowie oraz rezerwuar wielu cennych związków odżywczych.

 

Pozostaw komentarz

Twoja wiadomość


7 − = cztery