Systematyczne ćwiczenie mięśni Kegla pomagają uelastycznić mocno pracujące mięśnie, które dźwigają ciężar rosnącego dziecka oraz pozwolą wyprzeć dziecko podczas porodu na zewnątrz. Jeśli kobieta uelastyczni te grupy mięśni to szybciej powróci do formy sprzed porodu oraz zmniejszy możliwość wystąpienia w przyszłości takich problemów jak brak kontroli nad czynnościami fizjologicznymi.

Mięśnie Kegla swoją nazwę zawdzięczają lekarzowi Arnoldowi Keglowi, który opracował ćwiczenia dla tej partii ciała. Są to inaczej mięśnie dna miednicy, które tworzą rodzaj „hamaka” znajdującego się w miednicy i otaczającego cewkę moczową, pochwę i odbyt. Zadbanie o mięśnie Kegla oraz regularne ich gimnastyka to inwestycja na lata. Ważne, że taka forma profilaktyki jest bezpłatna, tania i łatwa w wykonaniu. Niestety w Polsce nie edukuje się na ten temat żadnej grupy kobiet. Natomiast na Dalekim Wschodzie w niektórych grupach społecznościowych młode dziewczyny od dawna są uczone przez swoje matki jak dbać o te mięśnie, poprzez ich regularne napinanie i rozluźnianie, aby w przyszłości zachować je we wspaniałej kondycji. Gimnastyka mięśni dna miednicy powinna być regularnie uprawiana przez każdą młodą kobietę. W najbliższych latach sprawi to, że doznania seksualne będą lepsze, poród będzie łatwiejszy, a kobieta szybciej zregeneruje się po porodzie. Również na przyszłość można ustrzec się przed takimi problemami jak nietrzymanie moczu (odnośnik – artykuł objawy cz.2), wypadanie macicy czy wypadanie pęcherza. Ćwiczenia są bezpieczna również dla osób starszych czy nawet chorych, np. na choroby serce czy inne poważne schorzenia.

Gdzie właściwie są mięśnie Kegla?

Zanim zaczniemy intensywnie ćwiczyć mięśnie miednicy należy określić ich położenie. Najlepiej zrobić to przy oddawaniu moczu. Postaraj się wtedy na krótko i całkowicie wstrzymać jego strumień. Te mięśnie które poczujesz to właśnie mięśnie Kegla. Zapamiętaj to odczucie. Ostrzeżenie. Nie należy wykonywać żadnych ćwiczeń podczas siusiania, ponieważ nie opróżnianie do końca pęcherza może doprowadzić do zapalenia dróg moczowych.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Korzyści.

Aby odczuć i czerpać korzyści z ćwiczeń mięśni Kegla należy poczekać parę miesięcy, więc nie należy się na samym początku zniechęcać. Ćwiczenie nie wymagają żadnego sprzętu, ani nie są trudne, więc warto zaangażować swój czas. Najlepiej zacząć ćwiczyć jeszcze przed podjęciem aktywnego życia seksualnego. Okaże się wtedy, że jakość życia seksualnego wzrośnie wielokrotnie zarówno dla kobiety jak i mężczyzny. Ćwiczenie Kegla wzmacniają mięśnie dna miednicy, co sprzyja w osiągnięciu orgazmu przez kobietę podczas współżycia. Obydwoje partnerzy poczują zmianę w odczuwaniu siebie nawzajem.

Dlaczego warto pomyśleć o mięśniach Kegla w ciąży?

Najkorzystniej zacząć ćwiczyć już przed zajściem w ciąże i włączyć ten zakres gimnastyki do przygotowań ciała do nowego zadania jakim jest noszenie dziecka.

Gdy już zajdziemy w ciąże będziemy mogły od razu wznowić lub dopiero rozpocząć ćwiczenia Kegla. Dlaczego warto?

Po porodzie – czy nadal ćwiczyć?

Oczywiście, że tak. Jeśli poród odbył się w tradycyjny sposób, czyli naturalnie, to można już ćwiczyć 24 godziny po zdarzeniu. Ćwicz regularnie w trakcie porodu, dzięki temu szybciej wrócisz do formy. Jeśli wcześnie nie wykonywałaś ćwiczeń na mięśnie Kegla to po porodzie jest to obowiązkowe, gdyż są one mocna rozciągnięte i nadwyrężone. Co dzięki temu uzyskasz?

Pozostaw komentarz

Twoja wiadomość


8 − pięć =