Wiele kobiet intuicyjnie wie, że jest w ciąży na podstawie pierwszych charakterystycznych objawów. Jeśli staramy się o maluszka czekam na zmiany z niecierpliwością. Jednak niektóre kobiety nic nie zauważają, gdyż ta kwestia czasem nie wydaje się taka oczywista. Czasem wczesne objawy stanu błogosławionego mogą być zinterpretowane jako oznaki nadchodzącej choroby lub tymczasowy spadek formy.

Jak się nie pomylić i nie przegapić odmiennego stanu. Może się zdarzyć, że przyszła mama nie będzie doświadczać wszelkich dolegliwości, co oczywiście nie oznacza niczego złego i nie należy się ich doszukiwać jak ich nie ma. Jednak brak wszystkich oznak może wskazywać na złą gospodarkę hormonalną i należy się skonsultować z lekarzem.

Pierwszą charakterystyczną zmianą, której nie da się ominąć jest brak krwawienia miesiączkowego w terminie w którym się go spodziewasz. Jednak dla kobiet z nieregularnym cyklem nie będzie to jednoznaczna oznaka ciąży. Brak menstruacji w określonym dniu też nie jest gwarancją bycia w ciąży, ponieważ są też inne przyczyny takiego stanu. Takie czynniki jak stres, różne stany emocjonalne, choroba, gwałtowne spadki masy ciała, stosowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych, zmiana klimatu i odżywiania, zmiana wykonywanej pracy – wszystko to może mieć wpływ na zatrzymanie miesiączki. Warto wspomnieć o tzw. zespole policystycznych jajników – chorobie, której oznaką jest nieregularne miesiączkowanie, np. co kilka miesięcy.

Zdarza się, że nie od razu nastąpi całkowite zatrzymanie miesiączki, co może być spowodowane tym, że w początkowym okresie ciąży ilość produkowanego przez ciałko żółte progesteronu jest zbyt mała. Wtedy może wystąpić normalne krwawienie w spodziewanym terminie jednak krótsze i bardziej skąpe oraz bezbolesne. Bardzo rzadko zdarza się, że kobieta miesiączkuję przez całe 9 miesięcy. Pojawianie się dodatkowych menstruacji, po zapłodnieniu, może utrudniać ustalenie daty poczęcia i porodu dziecka, jak również faktu, że jest się w ciąży. Ważne jest, żeby wszelkie dodatkowe krwawienia zgłaszać natychmiast swojemu ginekologowi, aby mógł podjąć właściwe działania.

Częstsze oddawanie moczu jest najwcześniejszym objawem stanu odmiennego, który pojawia się już 2-3 tygodnie od zapłodnienia. Normalnie kobieta chodzi do toalety od 2 do 6 razy w ciągu dnia. W czasie ciąży powiększająca się macica naciska na pęcherz i ogranicz jego pojemność, co powoduję, że ciężarna musi oddawać mocz niezwykle często – co 2 godziny i co najmniej dwa razy w ciągu nocy. W czwartym miesiącu (ok. 14 tygodnia) potrzeba częstego oddawani moczu zmniejsza się, ponieważ macica unosi się ku brzuchowi. Jednak w ostatnich tygodniach ciąży główka dziecka naciska na macicę, co automatycznie powoduje ponowny ucisk pęcherza i częstsze oddawanie moczu. Chęć skorzystanie z toalety może być również związana z wyższym poziomem progesteronu, który stymuluje włókna mięśniowe pęcherza, choć po skorzystaniu z ubikacji może się okazać, że on wcale nie był pełen.

Jest to typowa oznaka ciąży. Parę dni po zapłodnieniu piersi zwiększają swój rozmiar, co związane jest z przygotowaniem ich do karmienia dziecka. Również bardzo zmieni się tkliwość piersi na dotyk. Jest to bardzo nieprzyjemny objaw. Wycieranie ręcznikiem, ubieranie się w pośpiechu, otarcia a nawet pieszczoty mogą bardzo wzmagać ból. Biust staję się większy, twardszy i zaczyna nieco ciążyć. Może się także pojawić uczucie mrowienia lub swędzenia. Przez skórę piersi uwidacznia się przebieg żył, brodawki stają się większe i wypukłe. Wszelkie zmiany biustu są szczególnie zauważalne podczas pierwszej ciąży.

Podwyższona temperatura ciała pojawi się 2-3 tygodnie po zapłodnieniu i jest to ok. 37°C. Przeważnie około pół stopnia więcej niż zwykła temperatura ciała. Uwaga żeby nie pomylić z przeziębieniem lub inną chorobą.

Jest ty typowy objaw. Zmęczenie i znużenie sprawia, że trudno jest się skoncentrować. Możesz zasypiać w ciągu dnia kilka razy. Niekiedy zdarza się drzemka w pracy. Należy odpoczywać lub kłaść się do łóżka jeśli mamy taką możliwość. Zmęczenie dopada najczęściej w początkowej fazie ciąży. Po około 14 tygodniu kobieta powinna poczuć przypływ energii.

Nudności i wymioty to najbardziej nieprzyjemny objaw ciąży. Większość kobiet uskarża się na te dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży i częściej spotykają one pierworódki. Nudności mogą się pojawić już dwa tygodnie od zapłodnienia. Mówi się o tzw. „porannych nudnościach” jednak faktycznie mogą one wystąpić o każdej porze dnia. Mogą mieć one charakter łagodny, choć czasami wywołują wymioty. Należy pamiętać, aby bezpośrednio po wymiotach myć zęby, co uchroni szkliwo przed działaniem soku żołądkowego. Po około 14-16 tygodniach nudności i wymioty znikają.

W ciąży może wzrosnąć nasz ochota na jedzenie, szczególnie na potraw których dotąd nie jadłyśmy albo nie lubiłyśmy. Zdarza się, że zaczynamy odczuwać wstręt do tłuszczów stosowanych do przyrządzania niektórych posiłków. U ciężarnej może się pojawić nietolerancja alkoholu, czarnej kawy, tłuszczów, a nawet mięsa. Czasami kobieta spodziewająca się dziecka świadomie unika jedzenia lub sporządzania pewnych potraw, gdy czuję, że może się to zakończyć wymiotami.

Zapachy, które dotąd były dla nas neutralne albo nawet bardzo lubiłyśmy, teraz mogą na drażnić. Dobrym przykładem jest kawa albo ulubione perfumy. W okresie ciąży nasz zmysł powonienia wyostrza się. Często można wyczuć dziwny, metaliczny posmak w ustach.

Zaparcia związane są ze wzrostem poziomu progesteronu, który rozluźnia jelita i spowalnia trawienie.

10. Zmiany nastroju

Zachodzące w organizmie zmiany hormonalne mogą spowodować „huśtawkę” emocjonalną, objawiającą się płaczem lub radością, która również może zakończyć się łzami.

Jak już wspominaliśmy nie wszystkie objawy muszą się pojawić u kobiety w ciąży. Jednak wszelkie anomalie należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu. Przykładowo wymioty 3-4 razy dziennie mogą doprowadzić do znacznej utraty masy ciała matki jak i dziecka.

Pozostaw komentarz

Twoja wiadomość


9 × = czterdzieści pięć