O kilku lat kobiety w Polsce mogą skorzystać z opcji porodu w wodzie. Jednak trzeba pamiętać, że nie ma takiej możliwości w każdym szpitalu. Nawet jeśli istnieje sala wyposażona w sprzęt do porodów w wodzie to i tak często nie jest to praktykowane ze względu na potrzebę większego zaangażowania personelu szpitalnego. Jednak taki poród jak najbardziej jest możliwy i cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród ciężarnych. Wystarczy w takim przypadku postarać się o zmianę placówki z publicznej na prywatną lub nieco poszukać i popytać w okolicznych szpitalach.
Z porodem w wodzie nie ma problemu za granicą. Podczas przyjścia maleństwa na świat rodząca kobieta znajduję się w wannie z wodą o temp. 36-37°C i głębokości 50-60 cm. W tym czasie sala porodowa powinna być ogrzana do temperatury co najmniej 24-26°C.
Dlaczego poród w wodzie?
Pierwszy taki poród odbył się 1 stycznia 1996 r. Kobiet, które skorzystały z takiej możliwości chwalą wiele jej zalet, ale są również przeciwwskazania. Sam poród w wodzie może być przyjemnością, ponieważ woda rozluźnia działając jak środek przeciwbólowy. Zmniejsza się stres podczas porodu i poprawia samopoczucie rodzącej. Rzadziej wykonywane jest nacięcie krocza, ponieważ tkanki są bardziej podatne na rozciąganie.
Zalety porodu w wodzie dla matki
- Poród odbywa się szybciej, ponieważ delikatne falowanie wody stymuluje i przyspiesza cały proces.
- Ciepła woda powoduje, że kobieta czuje się zrelaksowana, co wpływa na rozszerzanie się szyjki macicy, mięśni macicy i krocza.
- Często nie trzeba nacinać krocza.
- Zmniejsza się ból poprzez zmniejszenie napięcia nerwowo- mięśniowego.
- Istnieje możliwość poruszania się kobiety w wodzie i przyjmowanie różnych pozycji. Falowanie biodrami przez rodzącą oraz sam ruch przyśpieszają poród.
- Główka dziecka szybciej zstępuje do kanału rodnego.
A jak reaguje maluszek?
Poród w wodzie jest dla niego łagodniejszą formą przyjścia na świat niż gdy kobieta rodzi leżąc na łóżku. Nie ma szoku związanego z temperatura oraz intensywnym oświetleniem. Należy pamiętać, że dziecko do tej pory znajdowało się w wodnym środowisku (wody płodowe), gdzie było ciepło i ciemno. Nowo narodzony maluch ma instynktowną zdolność nurkowania, więc wstrzyma na chwilę oddech pod wodą, gdyby łożysko zaczęło się odklejać. Jednak sam nie wypłynie i trzeba go szybko wyjąć.
Zalety porodu w wodzie dla dziecka
- Szybszy czas porodu.
- Zmniejszenie stresu i szoku noworodka związanego z przyjściem na świat, gdyż pierwszy kontakt ma miejsce w znanym już przez niego otoczeniu – wodzie .
- Zmniejsza się możliwość niedotlenienia noworodka.
- Mniejsza intensywność oddziaływania bodźców zewnętrznych jak dźwięk, światło i temperatura.
Kiedy i kto możne rodzić w wodzie?
Oczywiście nie wszystkie przyszłe mamy mogą skorzystać z porodu w wodzie. Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze to lekarz, na podstawie stanu zdrowia, decyduje czy kobieta może być zakwalifikowana do tej formy porodu. Może on również zlecić dodatkowe badania w celu ustalenia czy jest jakaś infekcja i czy mogą pojawić się jakieś komplikacje.
Wskazania
- Przede wszystkim ciąża musi przebiegać bez komplikacji i być donoszona powyżej 37 tygodnia.
- Na poród w wodzie trzeba się wcześniej zapisać i do jego przebiegu muszą być odpowiednie warunki w szpitalu. Sala do porodów w wodzie z potrzebnym sprzętem.
- Konieczna jest obecność i dyspozycyjność osoby towarzyszącej! Np. przyszłego taty, przyjaciółki lub mamy. Osoba rodząca w wodzie ani na chwilę nie może zostać sama! Sytuacja zasłabnięcia matki w wodzie niesie wysokie ryzyko. Osoba towarzysząca nie wchodzi do wanny, a pomaga wchodzić i wychodzić z niej rodzącej oraz przyjąć wygodną pozycję.
- Zarówno kobieta w ciąży jaki i osoba towarzysząca powinni ukończyć szkołę rodzenia. Do tego typu porodu należy się przygotować teoretycznie.
- Lekarz powinien skierować ciężarną na takie badania jak: WR, Hbs, HIV, HPV, badanie moczu i wymaz z pochwy. Ich celem jest wykluczenie infekcji i innych komplikacji. Brzemienna nie może mieć na ciele żadnych stanów zapalnych.
- Dziecko musi być ułożone główkowo i mieć prawidłowy zapis KTG.
- Przed porodem należy wykonać lewatywę, aby nie zabrudzić wody, co mogłoby narazić matkę i dziecko na infekcję.
Jak wygląda poród w wodzie?
Do opisywanego typu porodu musi być specjalne przystosowane pomieszczenie w którym znajduje się charakterystyczna, duża, półokrągła wanna przeznaczona do tego celu. Woda w wannie powinna mieć temperaturę 36–37°C i głębokość 50–60 cm (zamiast wody może być sól fizjologiczna). Sala porodowa powinna być ogrzana do temperatury 24–26°C. Inna temperatura wody może mieć niekorzystny wpływ na przebieg porodu. Wanna do rodzenie powinna być wyposażona w uchwyty na ręce i podpórki na nogi, niekiedy ma poduszką na której można położyć głowę. Niektóre wanny posiadają specjalne schodki do wchodzenie i wychodzenia, a czasami hydromasaż, co pozwala na dodatkowy relaks. Wanna również powinna być wyścielona folią antybakteryjną. Do wanny wchodzimy, gdy szyjka ma rozwarcie 4-5 cm.
Jednorazowy czas pobytu w wodzie nie powinien przekroczyć 60 minut. W czasie kiedy rodząca jest poza wanną, położna spuszcza wodę, dezynfekuje i przygotowuję kolejną kąpiel. Po półgodzinnej przerwie można znów wejść do wanny. Cała procedura jest powtarzana kilkakrotnie. W czasie porodu z pochwy może wydostawać się śluz z domieszką krwi lub wody płodowe, dlatego stale wymienia się wodę. Zanieczyszczona woda może stanowić dyskomfort.
Przez cały poród w wodzie kobieta jest monitorowana przez aparat KTG, co sprawdza stan dziecka. Również wszelkie czynności medyczne przeprowadza się w wannie, np. nacięcie krocza w razie konieczności.
Nowonarodzone maluch jest wyjmowany z wanny przez położną po 30 sekundach. Zaraz po tym odcina się pępowinę.
Kiedy przerwać poród w wodzie?
- Jeśli kobieta rodząca poczuje się słabo, spadnie jej ciśnienie, odczuwa zawroty głowy należy wyjść w wody i kontynuować poród poza nią.
- Jeśli kąpiel w wodzie zahamuje akcję porodową (skurcze), należy wyjść z wody.
Kto nie może rodzić w wodzie – przeciwwskazania?
- jeśli ciąża jest zagrożona lub poród jest przedwczesny
- jeśli dziecko jest duże (4 kgi więcej)
- jeśli ciąża jest mnoga
- jeśli kobieta ma problem zdrowotny:
- nadciśnienie lub niedociśnienie
- choroby układu krążenia, choroby naczyń, ciężka niedokrwistość
- choroby dermatologiczne
- choroby infekcyjne
- jeśli dziecko ma wady wrodzone
- jeśli łożysko jest przodujące
- jeśli dziecko jest ułożone nieprawidłowo
- jeśli wcześniejsze dziecko było rodzone przez cesarskie cięcie.
Czy poród w wodzie to ryzyko?
Nie ma porodu w czasie którego nie byłoby żadnego ryzyka. Zarówno tradycyjny jak i w wodzie niesie pewne niebezpieczeństwo. Ciepła woda rozszerza naczynia obwodowe, dlatego u kobiety może pojawić się wiesze krwawienie, szczególnie gdy są jakieś obrażenia (np. nacięcie krocza). Także może się u rodzącej pojawić przejściowe przyśpieszenie akcji serca lub spadek ciśnienia. Może się zdarzyć, że dziecko zaczerpnie wodę przy pierwszym oddechu, gdy poród jest przeprowadzony nieumiejętnie. Gdy temperatura wody w wannie jest zbyt wysoko – noworodek może się przegrzać lub może wystąpić niedotlenienie.
Gdyby pojawiły się jakiekolwiek komplikacje podczas porodu w wodzie pamiętają, że udzielenie pomocy zarówno matce i dziecku jest wolniejsze. Nie jest to jednak powód aby rezygnować z użycia kąpieli. Jeśli tylko możesz skorzystaj z wanny w pierwszym etapie porodu, kiedy skraca się i rozwiera szyjka macicy. Ciepła kąpiel ma dobroczynny wpływ i przyśpieszy tą fazę. Natomiast drugi etap porodu, czyli parcie i urodzenie dziecka może się odbyć w tradycyjny sposób. Szczególnie poleca się rodzącym kobietom pobyt w wodzie przy bardzo bolesnych skurczach macicy, nadmiernym pobudzeniu i bardzo słabym postępie porodu.
Przed podjęciem decyzji dotyczącej rodzaju porodu warto się zastanowić nad jego przebiegiem w wodzie. Taka forma przyjścia dziecka na świat ma wiele zalet, ale istnieją też pzeciwwskazania. Zawsze mogą wystąpić komplikacje i należy się z nimi zapoznać. Pojawienie się maleństwa to przecież nie zakup chleba na śniadanie. Pamiętajmy, że tylko zdrowe kobiety mogą być zakwalifikowane przez lekarza na poród w wodzie. Należy być w 100% pewnym, że to tak chce się urodzić nowego człowieka.