O kilku lat kobiety w Polsce mogą skorzystać z opcji porodu w wodzie. Jednak trzeba pamiętać, że nie ma takiej możliwości w każdym szpitalu. Nawet jeśli istnieje sala wyposażona w sprzęt do porodów w wodzie to i tak często nie jest to praktykowane ze względu na potrzebę większego zaangażowania personelu szpitalnego. Jednak taki poród jak najbardziej jest możliwy i cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród ciężarnych. Wystarczy w takim przypadku postarać się o zmianę placówki z publicznej na prywatną lub nieco poszukać i popytać w okolicznych szpitalach.

Z porodem w wodzie nie ma problemu za granicą. Podczas przyjścia maleństwa na świat rodząca kobieta znajduję się w wannie z wodą o temp. 36-37°C i głębokości 50-60 cm. W tym czasie sala porodowa powinna być ogrzana do temperatury co najmniej 24-26°C.

Dlaczego poród w wodzie?

Pierwszy taki poród odbył się 1 stycznia 1996 r. Kobiet, które skorzystały z takiej możliwości chwalą wiele jej zalet, ale są również przeciwwskazania. Sam poród w wodzie może być przyjemnością, ponieważ woda rozluźnia działając jak środek przeciwbólowy. Zmniejsza się stres podczas porodu i poprawia samopoczucie rodzącej. Rzadziej wykonywane jest nacięcie krocza, ponieważ tkanki są bardziej podatne na rozciąganie.

Zalety porodu w wodzie dla matki

A jak reaguje maluszek?

Poród w wodzie jest dla niego łagodniejszą formą przyjścia na świat niż gdy kobieta rodzi leżąc na łóżku. Nie ma szoku związanego z temperatura oraz intensywnym oświetleniem. Należy pamiętać, że dziecko do tej pory znajdowało się w wodnym środowisku (wody płodowe), gdzie było ciepło i ciemno. Nowo narodzony maluch ma instynktowną zdolność nurkowania, więc wstrzyma na chwilę oddech pod wodą, gdyby łożysko zaczęło się odklejać. Jednak sam nie wypłynie i trzeba go szybko wyjąć.

Zalety porodu w wodzie dla dziecka

Oczywiście nie wszystkie przyszłe mamy mogą skorzystać z porodu w wodzie. Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze to lekarz, na podstawie stanu zdrowia, decyduje czy kobieta może być zakwalifikowana do tej formy porodu. Może on również zlecić dodatkowe badania w celu ustalenia czy jest jakaś infekcja i czy mogą pojawić się jakieś komplikacje.

Wskazania

Jak wygląda poród w wodzie?

Do opisywanego typu porodu musi być specjalne przystosowane pomieszczenie w którym znajduje się charakterystyczna, duża, półokrągła wanna przeznaczona do tego celu. Woda w wannie powinna mieć temperaturę 36–37°C i głębokość 50–60 cm (zamiast wody może być sól fizjologiczna). Sala porodowa powinna być ogrzana do temperatury 24–26°C. Inna temperatura wody może mieć niekorzystny wpływ na przebieg porodu. Wanna do rodzenie powinna być wyposażona w uchwyty na ręce i podpórki na nogi, niekiedy ma poduszką na której można położyć głowę. Niektóre wanny posiadają specjalne schodki do wchodzenie i wychodzenia, a czasami hydromasaż, co pozwala na dodatkowy relaks. Wanna również powinna być wyścielona folią antybakteryjną. Do wanny wchodzimy, gdy szyjka ma rozwarcie 4-5 cm.

Jednorazowy czas pobytu w wodzie nie powinien przekroczyć 60 minut. W czasie kiedy rodząca jest poza wanną, położna spuszcza wodę, dezynfekuje i przygotowuję kolejną kąpiel. Po półgodzinnej przerwie można znów wejść do wanny. Cała procedura jest powtarzana kilkakrotnie. W czasie porodu z pochwy może wydostawać się śluz z domieszką krwi lub wody płodowe, dlatego stale wymienia się wodę. Zanieczyszczona woda może stanowić dyskomfort.

Przez cały poród w wodzie kobieta jest monitorowana przez aparat KTG, co sprawdza stan dziecka. Również wszelkie czynności medyczne przeprowadza się w wannie, np. nacięcie krocza w razie konieczności.

Nowonarodzone maluch jest wyjmowany z wanny przez położną po 30 sekundach. Zaraz po tym odcina się pępowinę.

Kiedy przerwać poród w wodzie?

Kto nie może rodzić w wodzie – przeciwwskazania?

Czy poród w wodzie to ryzyko?

Nie ma porodu w czasie którego nie byłoby żadnego ryzyka. Zarówno tradycyjny jak i w wodzie niesie pewne niebezpieczeństwo. Ciepła woda rozszerza naczynia obwodowe, dlatego u kobiety może pojawić się wiesze krwawienie, szczególnie gdy są jakieś obrażenia (np. nacięcie krocza). Także może się u rodzącej pojawić przejściowe przyśpieszenie akcji serca lub spadek ciśnienia. Może się zdarzyć, że dziecko zaczerpnie wodę przy pierwszym oddechu, gdy poród jest przeprowadzony nieumiejętnie. Gdy temperatura wody w wannie jest zbyt wysoko – noworodek może się przegrzać lub może wystąpić niedotlenienie.

Gdyby pojawiły się jakiekolwiek komplikacje podczas porodu w wodzie pamiętają, że udzielenie pomocy zarówno matce i dziecku jest wolniejsze. Nie jest to jednak powód aby rezygnować z użycia kąpieli. Jeśli tylko możesz skorzystaj z wanny w pierwszym etapie porodu, kiedy skraca się i rozwiera szyjka macicy. Ciepła kąpiel ma dobroczynny wpływ i przyśpieszy tą fazę. Natomiast drugi etap porodu, czyli parcie i urodzenie dziecka może się odbyć w tradycyjny sposób. Szczególnie poleca się rodzącym kobietom pobyt w wodzie przy bardzo bolesnych skurczach macicy, nadmiernym pobudzeniu i bardzo słabym postępie porodu.

 

Przed podjęciem decyzji dotyczącej rodzaju porodu warto się zastanowić nad jego przebiegiem w wodzie. Taka forma przyjścia dziecka na świat ma wiele zalet, ale istnieją też pzeciwwskazania. Zawsze mogą wystąpić komplikacje i należy się z nimi zapoznać. Pojawienie się maleństwa to przecież nie zakup chleba na śniadanie. Pamiętajmy, że tylko zdrowe kobiety mogą być zakwalifikowane przez lekarza na poród w wodzie. Należy być w 100% pewnym, że to tak chce się urodzić nowego człowieka.

Pozostaw komentarz

Twoja wiadomość


sześć × 6 =