Odżywianie pełni ważną część w naszym życiu. Każdy ma inny gust i upodobania co do spożywanej żywności. Choć nie zawsze nasz wybór to produkty zdrowe i wartościowe. W współczesnych czasach coraz więcej wiemy o zdrowej diecie i jej wpływie na nasze zdrowie. Powszechny zabiegany tryb życia wymusza jedzenie w pośpiechu – niekoniecznie zdrowo. Okres ciąży to szczególny czas, gdy należy o siebie zadbać i zapewnić małej rosnącej istocie wszystko co najlepsze do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Każda mama wie, że podczas ciąży należy szczególnie dbać o pełnowartościową dietę. W tym czasie występuje zwiększone zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Zadbanie o to nie jest takie trudne. Okres błogosławiony to nie czas na restrykcyjne zmiany, np. nagłe stwierdzenie, że chce się być tylko roślinożercą! Do tak drastycznych zmian powinniśmy się przygotować o wiele wcześnie i o wiele dłużej. Sposób odżywiania przyszłej mamy powinien w rozsądny sposób wykorzystywać różne grupy pokarmowe, powinna to być dieta zrównoważona.

Zmiany smaków.

Jednym z wczesnych objawów ciąży, który towarzyszy nam w pierwszym trymestrze, jest zmiana w odczuwaniu smaków różnych potraw. Może się zdarzyć, że stracisz ochotę na jedzenie potraw, które dotąd lubiłaś, a zaczniesz jeść to co dotąd ci nie smakowało. Niech cię nie dziwią zachcianki na śledzia z lodami lub nagła awersja do kawy i herbaty, którą pijałaś codziennie w pracy. W skrajnych przypadkach może pojawić się przypadłość zwana spaczone łaknienie. Polega ona na zmianie preferencji żywnościowych na dotąd niespotykane, np. ochota na węgiel, kredę czy pastę do zębów. Zjawisko nie jest do końca poznane. O ile zachcianki nie powodują zaburzenia prawidłowej diety to nie ma się czym martwić.

Dieta zrównoważona w ciąży

Pod pojęciem tym nie ukrywa się zbiór rygorystycznych nakazów i zakazów. Nie musisz nagle zacząć jeść brokułów jak ich dotąd nie lubiłaś. Każdy pokarm można zastąpić innym z danej grupy pokarmowej, który zaspokaja zapotrzebowanie na ten sam składnik  odżywczy. Zgodnie z załączoną niżej piramidą żywność możemy podzielić na pięć grup:

Jadłospis kobiety w ciąży powinien być bogaty w składniki mineralne, witaminy, antyoksydanty oraz błonnik. Sam błonnik w dużych ilościach jest zawarty w owocach i warzywach, a jego spożywanie zapobiega występującym z ciąży zaparciom. Najbardziej wartościowe węglowodany złożone, które powinny stanowić około 30% twojej diety, znajdziesz w pieczywie, otrębach owsianych, ryżu czy ziemniakach. Staraj się wybierać ciemne pieczywo, naturalny ryż oraz pełnoziarniste produkty.

Cennym składnikiem codziennej diety są jak najbardziej owoce i warzywa. Pokarmy te są najlepszym źródłem wspomnianego błonnika, naturalnych witamin i minerałów. Warto zachować dużą różnorodność w kwestii wyboru roślin, co dostarczy więcej różnych składników odżywczych. Niektóre witaminy będę dostępne tylko w niektórych owcach i warzywach, więc warto różnicować dietę. Pamiętaj, że najlepiej jeść dojrzałe owoce, dlatego po ich zakupie należy poczekać aż w pełni dojrzeją. Natomiast warzywa zachowają najwięcej witamin, gdy są zjadane na surowo lub gotowane na parze. O ile to możliwe nie obieraj ich, gdyż najwięcej cennych składników jest tuż pod skórką lub w samej skórce.

Aby chronić szkielet matki i zapewnić prawidłowy rozwój mocnych kości dziecka należy dostarczyć odpowiednią ilość wapnia. Jest on bezcennym i najważniejszym minerałem podczas ciąży. Odnajdziemy go głównie w serach, mleku i jego przetworach.

Istotą kwestią w diecie zrównoważonej jest podaż białek. To źródło niezbędnych (egzogennych) aminokwasów, które nie są produkowane w organizmie, a muszą być dostarczone z zewnątrz. Znajdują się one głównie w mięsie, rybach czy serach. Przebywając na diecie wegetariańskiej trudno dostarczyć wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiednich ilościach. Warto zwrócić uwagę na sposób sporządzania potraw, np. unikając smażenia. Lepiej gotować w wodzie lub na parze albo piec. Unikaj jedzenie w dużych ilościach wędlin sklepowych, gdyż zawierając dużo soli i konserwantów i niekoniecznie są świeże. Wybieraj wędliny ekologiczne lub wyroby tradycyjne sporządzane w mniej masowy sposób.

Szczyt piramidy stanowią oleje, tłuszcze i cukry. Jest to żywność niezwykle kaloryczna z minimalną ilości składników odżywczych. Opychając się ciągle słodyczami i produktami smażonymi nie mamy miejsca na wartościowsze produkty z niższych półek piramidy. Staraj się ograniczać, ale nie eliminuj, tą grupę pokarmów. W przypadku tłuszczy ważne jest wybieranie produktów o dużej zawartości jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Musisz wiedzieć, że kwasy te, jak opisywana już w serwisie bezcenna omega-3,  są niezwykle ważne w rozwoju dziecka. Stanowią one niemal dwie trzecie materiału budującego mózgu czy oko malucha. Bogata w kwasy tłuszczowe jest oliwa z oliwek, olej lniany, oraz tłuste ryby (powinno się je spożywać przynajmniej dwa razy w tygodniu).

Bezpieczne żywienie

W czasie pierwszego trymestru ciąży każda kobieta jest bardziej podatna na infekcje pochodzące z dróg pokarmowych, które mogą zaszkodzić dziecku, np. salmonelloza, listerioza czy toksoplazmoza. Unikaj więc niepasteryzowanych serów (feta, sery pleśniowe), produktów z surowymi jajkami czy mięsem (tatar, jajko na miękko).

Uważaj na spożywanie niedogotowanych lub źle mrożonych potraw. Należy odstawić owcze i kozie mleko oraz ich przetwory. Warto zwrócić uwagę na spożywane przyprawy. Większość z powszechnie stosowanych to mieszanki posiadające w swym składzie glutaminian sodu. Substancja ta ma niekorzystny wpływ na dziecko oraz matkę, ponieważ wpływa na jej układ krążenie, co automatycznie odbija się na maleństwie. Staraj się używać naturalnych przypraw ziołowych oraz ograniczać sól i zastąpić ją morską.

Pamiętaj również, aby odstawić z diety produkty na bazie wątroby: gulasze, pasztety i inne. Jest to źródło dużej ilości retinolu, którego nadmiar może powodować wady wrodzone dziecka.

źródło: www.e-brzuszek.info

Pozostaw komentarz

Twoja wiadomość


− 2 = dwa