Na ruchy dzidziusia młoda mama czeka z niecierpliwością od początku ciąży. Uczucie poruszania się maleństwa w brzuchu wpływa uspokajająco na mamę – sugeruje, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jak to jest kiedy mały człowiek zaczyna się poruszać? Co się czuję? Na początku to jakby łaskotanie od wewnątrz lub bulgotanie. Niektóre mamy opisują to jak dotyk skrzydeł motyla, choć jest to raczej jakby uderzenie ogona ryby. Określeń na to zjawisko jest zapewne tyle ile mam na świecie.

Ciąża to niezwykły okres w którym kobieta dzięki swojemu organizmowi doświadczy wiele nowych doznań. Podczas badania ultrasonograficznego można zobaczyć jak maluszek wygląda, jak ssie kciuk, jak się porusza, także usłyszeć szybkie bicie jego serca. Również przyszły tata dzięki współczesnemu sprzętowi medycznemu może to wszystko zobaczyć i doświadczyć. Jednak kobietę czeka o wiele więcej przeżyć. Już niedługo poczuje pierwsze ruchy dziecka. Dziecko rośnie cały czas i w końcu da o sobie znać poprzez szturchnięcia czy kopniaki.

Kiedy dziecko zaczyna się ruszać?

Maluch jest jak mały akrobata z brzuchu mamy. Do czasu przyjścia na świat musi opanować szereg ruchów. Już samo przejście przez drogi rodne matki jest dla niego nie małym wyzwaniem. Dzięki ruchowi prawidłowo rozwijają się mięśnie i stawy. Ciągłe zginanie i prostowanie rozwijających się stawów wpływa na odpowiednie formowanie się powierzchni panewek, co pozwala prawidłowo przemieszczać się kościom względem siebie. Codzienna gimnastyka stymuluje rozwój mięśni. Pierwsze ruchy maleństwa pojawiają się około 7-8 tygodnia od poczęcia. Dziecka ma wtedy około 2,5 cm, ale wzdłuż kręgosłupa są już wykształcone mięśnie. Niestety ruchy w tej fazie rozwoju nie są wyczuwalne, ponieważ maluch jest za mały, ale jeśli ma się szczęście można je zaobserwować za pomocą USG. Do 12 tygodnia dziecka obraca się, koziołkuje, robi przewroty i nawet marszczy czoło. W następnych tygodniach opanowuje szereg ruchów jak ziewanie, ssanie, czy odruch czkawki. Od 13 do 17 tygodnia dziecko ciężko pracuje, aby przyswoić cała gamę manewrów.

Jak długo maluszek się porusza?

Licząc od 9 tygodnia, aktywność ruchowa malucha trwa około 1-2 minut, ale może on baraszkować nawet 7 minut. Także posiada on swoje ulubione miejsce wypoczynku, gdzie wraca na odpoczynek po wywrotkach i dokazywaniach. Co ciekawe pierwsze ruchy są efektem wyłącznie elektrycznej aktywności mięśni – mózg jeszcze tym nie steruje. W fazie embrionalnej ruchy są żywiołowe i długotrwałe. Później, im układ nerwowy jest bardziej rozwinięty, rdzeń kręgowy, pień mózgu oraz ośrodki funkcji wyższych w mózgu przejmują kontrolę nad tymi poruszeniami. Dziecko najpierw uczy się obrotów w przód i w tył, a następnie bardziej precyzyjnych ruchów, np. prostowanie jednej nogi czy ruch gałek ocznych. Ruch ręki jest bardziej skomplikowany, gdyż wymaga pracy mięśnie antagonistycznych i dopiero po opanowaniu obu grup, będzie mógł sprawnie prostować i zginać rączki.

Kiedy pierwsze ruchy będą wyczuwalne?

Na pierwszy ruch maleństwa czeka się z niecierpliwością. Codziennie mama albo tata trzyma rękę na brzuchu i czeka i czeka. Tata przemawia do dzidziusia czekając na jakiś sygnał labo odpowiedź. A tu nic się nie dzieje. Chwila, gdy mama poczuje kopnięcie albo szturchnięcia będzie na pewno niezapomniana i doczeka się wpisu do kalendarza. Jeśli jest to pierwsza ciąża to pierwsze ruchy dziecka będą odczuwalne około 20-22 tygodnia, czasem nawet dopiero gdy nadejdzie 24 tydzień. Jeśli jest to kolejna ciąża może się okazać, że ruchy maleństwa rozpoznajesz już w 18 tygodniu, ponieważ je rozpoznajesz. Na początku trudno rozróżnić ruchy jelit od ruchów dziecka. Jednak z czasem nabiera się wprawy. Każda mama określa poruszanie nieco inaczej, np. jako delikatne wewnętrzne szturchnięcia albo jak dotyk motyla czy ryby albo jako deliktem drapanie od wewnątrz. Czasem zdarza się, że przyszłe mamy nie czują ruchów. Może to być związane z małą wrażliwością zakończeń nerwowych, ułożeniem dziecka i łożyska oraz objętością płynu owodniowego. Jeśli mama jest szczupła to szybciej wyczuje ruch brzdąca niż ktoś z dodatkową warstwą tłuszczyku. Jeśli łożysko jest z przodu macicy, to wrażenie ruchy będzie słabsze, niż gdyby było ulokowane z tyłu. Jeśli się martwisz, że nie czujesz fikołków, poproś o badanie USG i ocenę stanu dziecka swojego ginekologa. Zrozumiale jest, że maluch musi osiągnąć większe rozmiary, aby jego brykanie stało się bardziej odczuwalne. Śluzówka macicy nie zawiera receptorów czuciowych, więc to nie dzięki niej czujemy ruch w łonie. Jednak, gdy maluch się porusza, ściana macicy uderza o mięśnie lub ścianę brzucha albo pęcherz moczowy i to wtedy mama ma wrażenie ruchu.

Czemu czasem nie czuć malucha?

Każde dziecko ma swój indywidualny harmonogram ćwiczeń. Nie porównuj jego aktywności z innymi. W miarę jak dziecko rośnie częstotliwość ruchów maleje, ale są one znacznie bardziej odczuwalne. Możesz poczuć dotkliwe kopnięcia w żebra lub pęcherz moczowy. Ograniczenie aktywności jest związane z zmniejszaniem się przestrzeni brzdąca oraz tym, że rozwój powiązań nerwowych systemu nerwowego wymaga bardziej precyzyjnych ruchów. Czasem nie czujesz żadnych ruchów, gdyż maluch najzwyczajniej w świeci śpi. Jest to naturalne. Gdy chodzisz cały dzień, poruszasz się to kołyszesz go do snu. Maleństwo nie musi spać w tym samym czasie co ty. Zdarza się, że jego nocne wybryki będę cię budzić w środku nocy.

Jeśli chcesz poczuć ruch malucha to połóż się na lewym boku i czekaj (czasem może to trwać 1-2 godziny). Gdy wcześniej coś zjesz najlepiej słodkiego to szanse wrosną, gdyż malec zareaguje na większy poziom glukozy we krwi (energia). Również stan emocjonalny wpływa ma poruszanie się dziecka. Im jesteś bardziej zdenerwowana lub przeżywasz intensywne emocje tym ruchy silniejsze (jest to wpływ metabolitów powstających w ciele matki pod wpływem zmian nastroju). Fakt jest taki, że im maluch będzie większy tym bardziej zacznie się rozpychać, a ty będziesz boleśniej to odczuwać, czasem pomaga zmiana pozycji. Jak wspomniałam dziecko reaguje na stany emocjonalne i na spożywane przez ciebie pokarmy. Maluch zmienia pozycje, gdy ty ją zmieniasz. W czasie dnia, gdy pracujesz i mniej jesz, maluch mniej się porusza lub nie czuć go wcale, gdyż nie ma tyle energii. Natomiast wieczorem, gdy siedzisz lub leżysz zrelaksowana bardziej czujesz fikołki malca. Według badan maksymalnej poziom aktywności nie narodzone dzieci osiągają około północy, może to być zapowiedź schematu podziału na sen i aktywność na jawie jaka jest wykazywana przez noworodki.

Im większy…

Rosnące dziecko w twoim łonie zaczyna poznawać samo siebie i pojmować że jest odrębnym bytem. Poznaje role poszczególnych części ciała, wie gdzie się kończy jego ciało. Każde otarci nogą o ścianę macicy daje dziecku poprzez system nerwowy ważną informację. Każdy manewr aktywuje łańcuch receptorów i pogłębia pouczcie tożsamości. Większość dzieci przed 25 tygodniem ciąży wykazuje tzw. odruch powrotny , który polega na przyjęciu pozycji głowa w dół w obrębie macicy. Także maluch przebywając w wodnym środowisku poznaj siłę grawitacji. Wszystko co robisz jak bieganie, siadanie, schylanie jest odczuwane przez maluch w twoim łonie. Kiedy pływasz na basenie maluch, ma tak samo jak ty, przyjemne poczucie nieważkości.

WAŻNE

Ciekawostki

Prawo- czy leworęczne?

To czy twoje dziecko w przyszłości będzie posługiwać się głównie prawą czy lewą ręką kształtuje się już w życiu płodowym. Około 10 tygodnia maluch wykonuje pojedyncze, niezależne ruchy ramionami. Preferencja wyboru ramienia – którym porusza częściej – pozostaje do końca życia. Około 90% embrionów porusza prawą rączką, pozostałe 10% wybiera lewą kończynę – proporcja ta przekłada się na świat dorosłych. Jeśli w 10 tygodniu maluch poruszał częściej prawa kończyną będzie tez praworęczny w 36 tygodniu ciąży, jak i w dorosłym życiu (statystyka). Kiedyś myślano, że w zależnościom rozwoju półkul mózgowych mamy preferencję do lewej lub prawej ręki. Jednak tak nie jest. Preferencja lewo- czy praworęczności pojawia się wcześniej niż dywersyfikacja obu półkul mózgowych. Wniosek jest taki, że to wybór którą ręką częściej poruszamy będzie wpływa na różnice rozwoju czy to prawej czy lewej półkuli mózgowej. Po prostu „charakter fizycznej aktywności ruchowej we wczesnym rozwoju embrionalnym ma wpływ na proces formowania się mózgu.”

Oddychanie

Maluch nieustannie ćwiczy oddychanie!!! W fazie embrionalnego rozwoju dziecko nie jest w stanie oddychać, gdyż znajduję się w płynu owodniowym, a niezbędny do życia tlen jest mu dostarczany bezpośrednio przez łożysko matki. Od dziewiątego tygodnia maleństwo zaczyna regularne i rytmiczne ruchy przeponą i klatka piersiową. Do trzydziestego tygodnia, aktywność oddechowa pochłania 30% jego czasu. Ruchy te mają istotne znaczeni dla rozwoju płuc oraz inicjują instynktowy odruchu, który umożliwi przeżycie noworodka w środowisku powietrznym.

 1. Lucyna pisze:

  Witam jestem w 14 tyg ciazy jest to kolejna ciaza wczoraj wieczorem poczulam cos podobnego do ruchuw plodu dzis tez je odczuwam czy to mozliwe zebym czula mojego synka sa to krotkie kopniecia szturchania wydaje mi sie ze to nie moga byc ruchy jelit bo sa za intensywne

  • admin pisze:

   Witaj. Wszystko jest możliwe bo każdy jest indywidualnym przypadkiem. Są osoby, które czuły ruchy między 15 a 17 tyg. Z reguły już konkretne ruchy dziecka czuć właśnie bliżej 17-20 tygodnia. Bliżej 15 ów uczucie przypomina „bąbelki/jakby przelewanie się czegoś etc” :) Chętnie poznamy historie innych pań. Prosimy o komentarze…

 2. Basia pisze:

  Witam,
  jestem w dwudziestym tygodniu ciąży, to moja trzecia ciąża i każda zupełnie inna. Mojego pierwszego synka poczułam w 20 tyg, fikał solidnie do końca, drugi dał znać o sobie w 16 tyg, ruchy były słabiutkie i rzadkie, czasem przez cały dzień nic nie czułam tym razem nie jestem w stanie określić kiedy poczułam pierwsze ruchy, może 2, 3 tyg temu bą bardzo słabiutkie, delikatne i rzadkie, bywa że nawet dwa dni nic nie czuję, USG pokazuje że wszystko w porządku, pani dr stwierdziła nawet że dzidziuś jest super aktywny. Czekam aż jeszcze troszkę podrośnie może ruchy będą lepiej wyczuwalne bo to wspaniałe uczucie.

 3. Karina pisze:

  Ja poczułam pierwsze ruchy w 16 tc, jest to moja pierwsza ciąża. A odczułam to jako delikatne puknięcia od środka :) Teraz jest 17 tc i dzidziuś daje o sobie znać kilka razy dziennie :)

 4. Asia pisze:

  Witam :) ja jestem w 18 tyg ciąży – jest to moja pierwsza ciąża i niestety nie mogę powiedzieć, że czuję „poważne” ruchy mojego maluszka. Coś jakby „jeździ” mi w brzuchu, takie przysłowiowe właśnie bąbelki – nie potrafię powiedzieć jednak czy to ruchy jelit, czy dzidziuś ;) mówię sobie, że tak często i „mocno” jelita raczej mi nie pracują więc na czasie powinnam poczuć jakiegoś kopa ;) W oczekiwaniu na odzew pozdrawiam :))

 5. aga pisze:

  jestem w pierwszej ciąży i poczułam ruchy w 16 tygodniu…..bardzo wyrażne !!! należę do osób dość szczupłych i wszyscy patrzą na mnie lub na partnera jak sie chwali ze czuł ruchy jak na dziwaków…..są regularne o stałych porach :)
  zaczal mi sie 17 tydzien i ruchy sie wzmagaja

 6. Ania pisze:

  A ja jestem w 10 tygodniu i jestem pewna ze to nie jelita. Wieczorem jak naciskalam na brzuch tak jak bada lekarz to dostalam ewidentnie kopniaka. To bylo zbyt mocne i gwaltowne jak na jelita. I co ja mam myslec? Inni to na pewno powiedza ze jakas oblakana jestem. To jest moja druga ciaza

 7. Izaizunia5 pisze:

  Witam.

  Jestem w 17 tyg ciąży! To moja pierwsza ciąża! Pierwsze ruchy poczułam ok tydzień temu. Określę to takim bulgotaniem w brzuszku. Zazwyczaj po bokach brzucha. Póki co ruchy sa bardzo nieregularne. Jak się maleństwu zachce połobuzować to się wierci ale to fakt co napisano w artykule w szczególności wieczorem i późnym popołudniem. W ciągu dnia rzadko. Jednakże od paru dni czułam takie bulgotanie dzień w dzień a teraz moj skarb zrobił sobie dwa dni przerwy. Nie czułam kompletnie nic. Czy to normalne, że mogę odczuwać maluszka co parę dni na tak wczesnym etapie ciąży. Nie chcę biegać do lekarza bo nie chce wyjść na panikarę. Jestem po prostu ciekawa czy to możliwe?? Bardzo prosze o odpowiedź doświadczone osoby.

  Serdecznie dziekuję i pozdrawiam!

 8. gość pisze:

  Witam.
  To moja pierwsza ciąża,jestem w 17tc a czuje dość mocno i często jak mały ”baraszkuje” :)

 9. Malwina pisze:

  Witajcie. Ja jestem w 15 tyg ciazy i juz od tygodnia czuje ze cos mi sie rusza w brzuchu jest to dosc dziwne do tego nieraz wrecz bolace a w nocy budzi mnie i czuje jak malenstwo porusza sie od pepka w dol wtedy pod brzuchem gdy dotykam jest cos twardego i nieraz nawet robi sie wypuklosc…. Dziwne ale zarazem piekne

 10. Aga pisze:

  ja poczułam delikatne puknięcia od środka w 15 tygodniu i tak co jakiś czas w różnych porach dnia i nocy..
  ale tylko wtedy kiedy trzymam dłoń na brzuchu.
  więc nie wiem czy to to???;)

 11. Wika pisze:

  Witam, jestem w 13 tyg. Ciazy, to moja pierwsza ciaza, a juz czuje czeste przewracanie sie w brzuchu… :) czuje to zroznicowanie z obu stron brzuszka lub w tym samym czasie ale inne. :) nie mialam dokladnego badania usg, ale czuje ze chyba to ciaza bliźniacza :D

  • admin pisze:

   13 tydzień i jeszcze nie było USG? Powinnaś już szybko udać się do ginekologa celem sprawdzenia czy z maluchem/maluchami wszystko dobrze i ciąża przebiega prawidłowo. Zwłaszcza jak podejrzewasz bliźnięta gdyż taki ciąża jest z góry traktowana jako o podwyższonym ryzyku…

 12. Sara pisze:

  Witam :) jestem dopiero na początku 8 tygodnia ciąży i od jakichś 4 dni czuje bardzo wyraźne czasem nawet dlugie łaskotanie w jednym miejscy brzucha, a czasem powoli przesuwające się, czy to możliwe że czuje przesuwanie się dziecka? Jestem pewna że to.nie ruchy jelit, ani nie pęcherz, ponieważ pierwszy raz w życiu czuje takie wyraźne łaskotanie. Przed zajściem w ciążę ważyłam tylko 55 kg, a mam 170cm wzrostu i mialam aż wklęsły brzuch, a teraz jest on bardzo spuchnięty i twardy, szczególnie jak coś zjem, nawet nie dużo.

Pozostaw komentarz

Twoja wiadomość


pięć − 4 =