Co będzie potrzebne przyszłej mamie w szpitalu podczas porodu?

Najlepiej o tym pomyśleć kilka tygodni przed datą rozwiązania i zrobić sobie listę. Na zgromadzenie niezbędnych przedmiotów trzeba sobie wygospodarować jakąś półkę lub szafkę najlepiej około trzydziestego trzeciego a trzydziestego czwartego tygodnia ciąży. W trakcie przygotowań należy uwzględnić potrzeby wszystkich osób zaangażowanych w akcję porodową i pobyt w szpitalu, czyli mamę, noworodka i tatę (lub inną osobę towarzyszącą).

Proces pakowania torby szpitalnej to ważny rytuał dla przyszłej mamy, który pozwala jej oswoić się z myślą pobytu w szpitalu i częściowo przygotowuje do porodu. Przygotowania należy robić stopniowo i systematycznie wraz z końcem siódmego miesiąca ciąży. Trzeba pomyśleć o tym co wymaga szpital przy przyjęciu oraz jakie badania i zaświadczenia powinnyśmy posiadać oraz jakie zabiegi można wykonać wcześniej samodzielnie w domu (jeśli mamy taką potrzebę, np. lewatywę lub golenie miejsc intymnych). Dobrze jest podzielić sobie pakowane rzeczy do trzech różnych toreb lub na trzy oddzielne części, aby łatwiej i szybciej można je było znaleźć. Do pierwszej spakować to co jest potrzebne przed porodem, do drugiej to co po porodzie, a do trzeciej torby rzeczy dla dziecka i oddzielnie dokumenty oraz wyniki badań. Jeśli planujesz poród z mężem powiedz mu co gdzie jest, alby uniknąć stresu i bałaganu.

Poniżej znajduję się lista rzeczy i przedmiotów potrzebnych do porodu:

DOKUMENTY:

BADANIA (niezbędne):

DODATKOWE BADANIA – nie są wymagane w każdym szpitalu:

Najlepiej jeśli wszystkie papiery spakujemy w jedno miejsce i podzielimy na dokumenty oraz wyniki badań. Możemy w tym celu włożyć je do teczki lub foliowej koszulki.

RZECZY DLA MAMY:

-na czas porodu w małych opakowaniach: woda mineralna niegazowana, napój energetyzujący, sok (najlepiej nie uczulający dzieci, czyli nie truskawkowy, nie z owoców cytrusowych itd.),

-po porodzie: ulubiona herbata, woda mineralna niegazowana, sok lub napój, kawa bezkofeinowa, herbatka laktacyjna;

-na czas porodu: lekka przekąska jak herbatniki, ulubione ciastka, suszone owoce, czekolada, landrynki (coś co będziesz w stanie zjeść bez wymiotów jeśli zabraknie ci energii);

-po porodzie: według własnej upodobań, ewentualnie ciasteczka dla odwiedzających;

DLA MAMY – RZECZY DRUGIEJ POTRZEBY:

- ręczny aparat do masażu,

- pielucha, mały ręcznik lub bawełniana chusta do okładów i przecierania twarzy,

- termos z kostkami lodu (do okładów), wypełniony do 1/3 objętości,

- termofor do ciepłych okładów, ewentualnie kompres żelowy,

- aparat do masaży okolicy lędźwiowej, np. piłka jeżyk lub coś innego,

- oliwka lub olejek do masażu;

TATA:

DZIECKO:

Wszystkie ubranka dla dziecka powinny być wcześniej wyprane w środkach przeznaczonych dla dzieci (zarówno nowe jak i pożyczone).

Przy cesarskim cięciu mogą być potrzebne inne kremy, maści albo płyny do pielęgnacji rany, natomiast niektóre przedmioty z powyższej listy mogą nie być potrzebne. Jeśli uważasz, że lista jest niepełna możesz ją uzupełnić wedle potrzeby. W niektórych szpitalach lub klinikach znajdują się przedmioty wymienione na liście i nie ma potrzeby ich przynosić, np. ubranka dla dziecka na czas pobytu w szpitalu, podpaski poporodowe albo laktator. W niektórych mogą być wymagane inne, których na liście nie ma, np. torby wielokrotnego użytku używane do sterylizacji laktatora i butelek w mikrofalówce (oczywiście jeśli chcemy z tego korzystać).

Pozostaw komentarz

Twoja wiadomość


+ osiem = 13